Magda Linette zagra o finał Australian Open!

Magda Linette zagra w półfinale Australian Open.

Magda Linette (AZS Poznań), kapitalnie spisująca się podczas rozgrywanego w Melbourne Australian Open 2023, jest już w półfinale wielkoszlemowego turnieju! W środę poznanianka pokonała byłą liderkę rankingu WTA tenisistek Czeszkę Karolinę Pliskovą w dwóch setach 6:3, 7:5 i jest w najlepszej czwórce imprezy, zachowując szansę na końcowy triumf. Przy takiej dyspozycji poznanianki – wcale nie jest to niemożliwe!

Mecz na Rod Laver Arena zaczął się wprawdzie od straty serwisu przez poznaniankę, ale Magda Linette błyskawicznie odpowiedziała re-breakiem w pierwszym gemie serwisowym świetnie przecież serwującej rywalki i nie ustępowała już faworytce. Co więcej, to nasza tenisistka w gemie szóstym raz jeszcze przełamała podanie dysponującej potężnym serwisem Czeszki, „odskakując” na 4:2 i przewagi już nie rozstrwoniła, po 46 minutach zapisując seta otwarcia na swoim koncie po wygranej 6:3. Serwując po zwycięstwo w secie Magda Linette przegrywała w gemie dziewiątym 0:30 oraz 30:40, ale obroniła break-pionta, po czym dwoma efektownymi akcjami „zamknęła” pierwszą partię meczu.

W drugiej odsłonie meczu, bardziej zaciętej i wyrównanej, pierwsza problemy z utrzymaniem podania miała w gemie trzecim Magda Linette, ale oba break-pointy obroniła. W dalszej części seta to poznanianka była bardzo blisko kluczowego być może przełamania, lecz w gemach piątym i siódmym nie wykorzystała w sumie sześciu (po trzy w każdym z tych gemów) okazji na break! Magda Linette dopięła jednak swego w gemie 11, kiedy przełamała wreszcie Czeszki, obejmując prowadzenie 6:5 i za chwilę, serwując po zwycięstwo, nie zaprzepaściła wielkiej szansy! Serwując po zwycięstwo Magda Linette przegrywała tylko 0:15, zaś od wyniku 30:15 wygrała dwie kolejne akcje i wykorzystując już pierwszą piłkę meczową zameldowała się w półfinale Australian Open 2023! Polka wygrała jak najbardziej zasłużenie 6:3, 7:5 po 99 minutach rywalizacji!

Podstawą sukcesu Polki był przede wszystkim serwis. Na Rod Laver Arena Magda Linette nie tylko nie ustępowała serwisem słynącej z doskonałego własnego podania rywalce, ale była wręcz w tym elemencie lepsza!

W całym, trwającym godzinę i 29 minut spotkaniu Magda Linette zaserwowała trzy asy, popełniając zaledwie jeden podwójny błąd serwisowy, podczas gdy „bombardierka” z Czech, bijąca rekordy posyłanych asów, tym razem miała też trzy asy oraz aż siedem podwójnych błędów serwisowych! Polka wypracowała dziewięć break-pointów, wykorzystując trzy, Czeszka miała cztery okazje na break i na przełamanie, zamieniła jeden, w gemie otwierającym ćwierćfinałowy mecz.

Ogromną przewagę dała Polce regularność, bo chociaż też nie ustrzegła się błędów, których w tenisie uniknąć się nie da, popełniła ich 16, podczas gdy słynniejsza rywalka aż 36. Obie tenisistki zagrały po 18 uderzeń kończących, a więc Magda Linette regularnością ugrała aż 20 punktów!

Łącznie tenisistki rozegrały 123 akcje, z których Magda Linette wygrała 70 (57 procent), Karolina Pliskova 53 (43 procent).

Polka wygrała cztery z siedmiu akcji przy siatce, Czeszka – trzy z ośmiu. Polka zdobyła 45 z serwisu, Czeszka – 34, Polka miała 25 punktów zdobytych returnem, Czeszka – 19. Magda Linette okazała się zatem lepsza we wszystkich elementach!

Magda Linette pokonała Karolinę Pliskovą po raz drugi z kolei (poprzednio, w listopadzie 2022, podczas finałowego turnieju Billie Jean King Cup edycji 2022 w Glasgow), poprawiając bilans meczów z byłą liderką rankingi WTA tenisistek na 3:7.

Statystyki, choć wielokrotnie mylące, tym razem dobitne ilustrują przewagę Magdy Linette, która w wyrównanym i zaciętym meczu była lepsza!

Karolina Pliskova na swój pierwszy w karierze tytuł wielkoszlemowy wciąż jeszcze musi poczekać. Nieprawdopodobne, ale szansę na taki ma Magda Linette!