Australian Open 2023. Brazylijczycy Luisa Stefani i Rafael Matos mistrzami miksta

Tak z wygranej cieszyli się Luisa Stefani i Rafael Matos. Fot. Australian Open 2023

Znamy pierwszych mistrzów Australian Open 2023. To brazylijski duet Luisa Stefani/Rafael Matos. W finale gry mieszanej (mikst) nierozstawiony duet brazylijski pokonał parę hinduską Sania Mirza/Rohan Bopanna w dwóch setach 7:6 (2), 6:2.

Mecz finałowy miksta trwał 99 minut. Seta otwarcia para brazylijska rozpoczęła wprawdzie od breaka, za chwilę przy własnym podaniu podwyższając prowadzenie na 2:0, ale następnie miała duże problemy. Sania Mirza i Rohan Bopanna nie tylko natychmiast odrobili straty, doprowadzając do remisu 2:2, lecz po breaku w gemie ósmym wyszli na prowadzenie 5:3. Reprezentanci Indii wygrywając 6:5 mieli nawet przy serwisie duetu brazylijskiego piłkę setową, lecz Luisa Stefani i Rafael Matos obronili setbola doprowadzając następnie do tie-breaka, w którym już wyraźnie zdominowali rywali, wygrywając tie-break 7-2 i cały set otwarcia 7:6 (2) po 55 minutach.

W drugiej partii duet Luisa Stefani/Rafael Matos zdobył przełamanie na 3:1 i przewagi już nie roztrwonił. Sania Mirza i Rihan Bopanna mogli jeszcze „wrócić do meczu” lecz w gemie piątym drugiej odsłony finału nie wykorzystali break-pointa i dalej wszystko potoczyło się już gładko po myśli duetu brazylijskiego. Zasłużone zwycięstwo para Luisa Stefani/Rafael Matos przypieczętowała w gemie ósmym po jeszcze jednym breaku, wykorzystując drugą z wypracowanych wówczas dwóch piłek meczowych. Seta II Luisa Stefani i Rafael Natos wygrali 6:2 i tym samym cały finał 7:6 (2), 6:2.

Mistrzowie gry mieszanej Australian Open.

W drodze po tytuł Luisa Stefani i Rafael Matos odnieśli pięć zwycięstw, tracąc jednego seta w półfinale wygranym 4:6. 6:4, 11-9 z duetem australijskim Olivia Gadecki/Marc Polmans. Wówczas w secie III rozgrywanym w formule super tie-breaka reprezentanci Brazylii obronili piłkę meczową.

Wcześniej w 1/16 finału triumfatorzy Australian Open 2023 wygrali 6:2, 6:0 z parą chińską Han Xin-Yun/Zhang Zhizhen, w 1/8 finału zwyciężyli 6:4, 6:4 parę amerykańsko-chorwacką Bethanie Mattek-Sands/Mate Pavić, a w ćwierćfinale pokonali 6:3, 6:4 duet australijski Lizette Cabrera/ John Patrick Smith.

Zarówno dla Stefani jak i dla Matosa to pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Luisa Stefani ma w dorobku brązowy medal Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 (przeprowadzonych w 2021 roku) w grze podwójnej, wygrała sześć turniejów cyklu WTA Tour w grze podwójnej. Rafael Matos to zwycięzca sześciu turniejów głównego cyklu ATP Tour w grze podwójnej.

Reprezentanci Polski bez powodzenia

Dodajmy, że w turnieju gry mieszanej bez powodzenia wystąpiło dwoje reprezentantów Polski, którzy stworzyli duety z zagranicznymi partnerami. Rozstawieni z numerem siódmym Alicja Rosolska i Holender Jean-Julien Rojer przegrali w I rundzie (1/16 finału) w trzech setach 6:7 (8), 6:1, 9-11 z parą australijską Maddison Inglis/Jason Kubler, w secie III rozgrywanym w formule super tie-breaka nie wykorzystując przy prowadzeniu 9-7 oraz 9-8 najpierw przy własnym serwisie, a następnie przy podaniu rywali, dwóch piłek meczowych. Z kolei Yang Zhaoxuan (Chiny) i Jan Zieliński ulegli w 1/16 finału, w swoim pierwszym meczu, 2:6, 5:7 rozstawionemu z „ósemką” duetowi kanadyjsko-australijskiemu Gabriela Dabrowski/Max Purcell.