LOTOS OPEN Polska – czołowi juniorzy świata zagrają w Bytomiu

W najbliższą niedzielę rozpocznie się LOTOS OPEN Polska, turniej tenisistów do lat 18. o najwyższej randze ITF Juniors Grade 1. Impreza z udziałem czołowych juniorów świata rozgrywana będzie w dniach 30 maja do 5 czerwca na kortach ziemnych Górnika Bytom (ul. Tarnogórska 5).

Tekst: Tomasz Dobiecki

– Takiej dużej imprezy juniorskiej jeszcze w naszym kraju nie było. LOTOS OPEN Polska to drugie, po kwietniowym meczu kobiecej reprezentacji Polski w Billie Jean King Cup, wielkie wydarzenie w polskim tenisie w 2021 roku rozgrywane w Bytomiu. Trzecie i największe z nich czeka nas w połowie lipca na kortach Górnika Bytom, a będą to 95. Narodowe Mistrzostwa Polski, w których pula nagród przekroczy sumę 700 tysięcy złotych. Warto już teraz podkreślić, że dzięki współpracy Polskiego Związku Tenisowego z gdańską firmą BMG Goworowski złoci medaliści otrzymają w nagrodę Mercedesa klasy A. Takich nagród jeszcze w historii krajowych mistrzostw nie było. Cieszymy się, że udało nam się to wszystko przygotować na jubileusz 100-lecia PZT – podkreśla Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

30 maja rozpoczyna się wielkoszlemowy Roland Garros, ale dopiero w drugim tygodniu paryskiej imprezy do gry przystępują juniorzy. Dlatego występ w Bytomiu jest dla nich ostatnią możliwością sprawdzenia formy przed występem w stolicy Francji.

– LOTOS OPEN Polska to pierwszy turniej tej rangi, rozgrywany w Polsce. Będzie to tak naprawdę dziewiąta edycja imprezy, którą zaczynaliśmy od najmniejszej rangi, czyli Grade 5. W kolejnych sezonach, krok po kroku, doszła do Grade 2, którą organizowaliśmy przez ostatnie cztery lata. Sami, przy wsparciu PZT, chcieliśmy prosić ITF o podniesienie jej rangi do upragnionej “jedynki” na dziesiątą rocznicę zawodów. Ale przesunięcia w kalendarzu imprez i dobre relacje z ITF spowodowały, że po rezygnacji cyklicznych turniejów w Mediolanie i Antwerpii, otrzymaliśmy możliwość podniesienia rangi już w tym roku! – powiedział Dariusz Łukaszewski na wtorkowej konferencji prasowej w Bytomiu wiceprezes PZT ds. sportowych i dyrektor Górnika.

– Jest rzeczą oczywistą, że bez wsparcia PZT nasz klub nie byłby w stanie podołać temu zadaniu w tak krótkim okresie. Tym bardziej, że pierwsze rozmowy w sprawie podniesienia rangi rozpoczęły się dopiero w kwietniu. Jednak zyskaliśmy również przychylność władz miasta Bytomia, które wspierają sport i tenis od dłuższego już czasu. Dziękując PZT, należy przede wszystkim powiedzieć, że impreza odbędzie się pod patronatem i ze wsparciem premiera Mateusza Morawieckiego, a głównym partnerem jest Grupa LOTOS SA. Podziękowania należą się również wszystkim pozostałym partnerom, i ze strony związku, i klubu Górnika Bytom, zresztą są oni wyszczególnieni na plakacie i bilbordach zawodów – dodał Łukaszewski.

W głównych drabinkach turnieju LOTOS OPEN Polska pewne miejsce ma sześciu juniorów i cztery juniorki z naszego kraju. Szansę dołączyć do nich będą mieli jeszcze inni Polacy, którzy wystartują w eliminacjach.

– Cieszę się, że kolejna prestiżowa impreza tenisowa odbędzie się w naszym mieście. W kwietniu gościliśmy w Bytomiu reprezentację Polski i Brazylii, które rywalizowały w Hali na Skarpie w ramach rozgrywek Billie Jean King Cup, a teraz na kortach Górnika Bytom zagrają najlepsi juniorzy świata. To dowód na to, że Bytom to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków tenisowych w kraju, z bardzo dobrą bazą sportową, przystosowaną do rozgrywania ważnych imprez – powiedział na wtorkowej konferencji Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia

Sponsorem tytularnym turnieju ITF Juniors Grade 1 została Grupa LOTOS, Strategiczny Sponsor PZT.

– W pierwszym tej rangi turnieju w Polsce zagrają zawodnicy LOTOS PZT Team, którym kibicujemy w szczególny sposób. Wydarzenie przypada na rok obchodów 100-lecia PZT. Jestem przekonany, że zawody zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie i zapoczątkują cykl najważniejszych międzynarodowych turniejów juniorskich, których Polska stanie się gospodarzem. Razem z kibicami czekamy więc na emocje do pełna oraz na kolejne sukcesy naszych rodaków. Liczymy, że dzięki naszym wspólnym działaniom LOTOS stanie się częścią tej biało-czerwonej radości – mówi Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji w Grupie LOTOS.

Bytom wyjątkowo mocno zapisze się w kalendarzu najważniejszych imprez przypadających w roku 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego. Już teraz zapraszamy na 95. Narodowe Mistrzostwa Polski na kortach Górnika, w których – w dniach 9-16 lipca na zdobywców tytułów w singlu czekać będą Mercedesy klasy A ufundowane przez gdańską firmę BMG Goworowski.

Fot. Polski Związek Tenisowy

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości

Badosa i Norrie triumfują w Indian Wells

Jeden z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu, 2021 BNP Paribas Open w Indian Wells, przeszedł do historii. W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Hiszpanka Paula Badosa

Trzy deblowe tytuły polskich tenisistów

Mijający tydzień przyniósł trzy triumfy polskich tenisistów w międzynarodowym Tourze – wszystkie w grze podwójnej (z zagranicznymi partnerami). Zwycięstwa te odnieśli Katarzyna Kawa, Daniel Michalski