KT Kubala Ustroń w Final Four, Gwardia Wrocław w barażu

Zespół KT Kubala Ustroń zapewnił sobie udział w finałowej rozgrywce. Fot. Piotr Kucza/LOTTO SuperLIGA

Zakończyła się zasadnicza część rozgrywek w ligach tenisowych. Ostatnia kolejka wyjaśniła, że w Final Four LOTTO SuperLIGI (8-10 grudnia w Zielonej Górze) o Drużynowe Mistrzostwo Polski oprócz CKT Grodzisk Mazowiecki, BKT Advantage Bielsko-Biała i WKT Mera Warszawa, wystąpi KT Kubala Ustroń. W losowaniu par półfinałowych rozstawione będą drużyny z Grodziska Mazowieckiego i Bielska-Białej, więc one ze sobą mogą się zmierzyć dopiero o tytuł. W barażu o ostatnie wolne miejsce w LOTTO SuperLIDZE na sezon 2023 PT Olimpia Poznań (siódmy zespół elity) zmierzy się z Gwardią Wrocław. Już tydzień wcześniej stało się pewne, że LOTTO SuperLIGĘ opuszcza OSAVI Tennis Team Kalisz, a bezpośredni awans zapewnił sobie WKS Grunwald Poznań.

CKT Grodzisk Mazowiecki z kompletem punktów

W LOTTO SuperLIDZE spotkanie ostatniej kolejki, za które uznana została konfrontacja CKT Grodzisk Mazowiecki z WKT Mera Warszawa, wyjątkowo zostało rozegrane już w sobotę. Wygrana CKT 4:2 oznacza, że ekipa z Grodziska Mazowieckiego zakończyła zasadniczą część rozgrywek na pierwszym miejscu w tabeli, z kompletem możliwych do zdobycia 21 punktów.

Zarazem porażka Mery sprawiła, że jeszcze przed niedzielnym spotkaniem z Górnikiem Bytom, pewny drugiego miejsca w tabeli i rozstawienia w losowaniu par półfinałowych Final Four był BKT Advantage Bielsko-Biała.

Dodajmy, że tradycyjnie jako element towarzyszący spotkaniu kolejki, tym razem w Kozerkach, odbył się kolejny turniej dla młodych adeptów tenisa. Tym samym dobiegł końca pierwszy zawodowy cykl turniejów dla 11-latków FRUTUŚ KIDS CUP TOUR 2022.

W Kozerkach zwycięstwa odnieśli: Maja Muszał oraz Mateusz Gagatek; Aylin Bekdas oraz Oskar Wielgus, Antonina Kormanek, Natasza Kwapisz oraz Aleksander Lemański i Artur Błaszczak.

Uczestnicy ostatniego FRUTUŚ KIDS CUP TOUR 2022.
Uczestnicy ostatniego FRUTUŚ KIDS CUP TOUR 2022.

Cykl turniejów FRUTUŚ KIDS CUP TOUR 2022 zakończony, ale przed młodymi adeptami tenisa jeszcze turniej MASTERS FRUTUŚ KIDS CUP TOUR, który odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2022 roku w Zielonej Górze, w tym samym terminie co Final Four LOTTO SuperLIGI.

W niedzielę w LOTTO SuperLIDZE drugą lokatę przypieczętował zespół  BKT Advantage Nielsko-Biała, gromiąc u siebie Górnika Bytom 6:0.  Bytomianie, którzy przed ostatnią kolejką spotkań mieli jeszcze cień szansy na premiowaną awansem do Final Four czwartą pozycję w tabeli,  najwyraźniej nie wierzyli w „cud w Kaliszu”, nie stawiając drużynie BKT Advantage Bielsko-Biała żadnego oporu. Na dodatek spotkanie ułożyło się dla nich, fatalnie. Już po pierwszym gemie rozpoczynającego spotkanie meczu kobiet skreczowała Stefania Rogozińska-Dzik, w związku z tym goście musieli oddać walkowerem również debla kobiet, a przy wyniku 5:0 oddali walkowerem jeszcze debla mężczyzn. Przyjezdni opuścili Bielsko-Białą wygrywając choćby seta. Górnik Bytom, który po trzech kolejkach rozgrywek miał na koncie trzy zwycięstwa i osiem punktów, po sensacyjnej przegranej u siebie z AZS Tenis Poznań zupełnie się „posypał”. Piątą lokatę KS Górnik Bytom zachował tylko dzięki wygranej PT Olimpia w derbach Poznania.

Porażka na pożegnanie elity

Nawet zwycięstwo w Bielsku-Białej nie dałoby jednak awansu Górnikowi Bytom, bowiem drużyna KT Kubala Ustroń nie zamierzała czekać na wynik z Bielska i wygrywając 5:1 w Kaliszu z opuszczającym LOTTO SuperLIGĘ zespołem OSAVI Tennis Team Kalisz, sama przypieczętowała swój udział w Final Four w Zielonej Gorze, kończąc zasadniczą część rozgrywek LOTTO SuperLIGI na trzeciej pozycji, przed WKT Mera Warszawa.

OSAVI Tennis Team Kalisz. Fot. Piotr Kucza/LOTTO SuperLIGA
OSAVI Tennis Team Kalisz. Fot. Piotr Kucza/LOTTO SuperLIGA

Natomiast kaliszanie zakończyli rozgrywki nie wygrywając ani jednego spotkania, a na pożegnanie z elitą, tak naprawdę wygrali w niedzielę tylko jeden set (Ivana Sebestova z Leną Papadakis), bowiem męski debel zespołu z Kalisza – Piotr Gryńkowski/Michał Matuszewski – wygrał swój mecz walkowerem.

PT Olimpia górą w derbach Poznania

Najwięcej emocji było w Poznaniu, gdzie w derbach AZS Tenis uległ 2:4 na własnych kortach ekipie Parku Tenisowego Olimpia. Zwycięstwo, choć bardzo prestiżowe, w niczym nie zmieniło sytuacji Olimpii, bo to ten zespół zagra baraż o miejsce w LOTTO SuperLIDZE na kolejny sezon. To zresztą było już wiadome przed ostatnią kolejką rozgrywek.  Natomiast pokonani akademicy nie zdołali ostatecznie wyprzedzić na koniec rozgrywek Górnika Bytom, kończąc ligowe rozgrywki ma szóstym miejscu.

Drużyna Parku Tenisowego Olimpia Poznań.
Drużyna Parku Tenisowego Olimpia Poznań.

Chociaż spotkanie miało znaczenie tylko prestiżowe, jedynie AZS Tenis mógł przesuną się z szóstej na piątą lokatę oba zespoły desygnowały do gry silne składy.

Po meczach singlowych było po 2, a swój pojedynek wygrał Petr Nouza, reprezentujący klub AZS Tenis. – Gram w Polsce pierwszy sezon w LOTTO SuperLIDZE i o rozgrywkach mogę powiedzieć wiele pozytywnych opinii. Moim zdaniem jest to ciekawiej przygotowane niż ma to miejsce w Czechach, mimo że tam liga jest organizowana od wielu lat – uważa Petr Nouza, który w singlu pokonał Marcela Politowicza i zrezygnował z występu w deblu ze względu na kontuzję nadgarstka.

O końcowym sukcesie ekipy Parku Tenisowego Olimpia zdecydowały dwa mecze deblowe, oba zakończone super tie-breakami. – Było mnóstwo emocji bardzo dobrego tenisa. Myślę, że o naszych wygranych przesądziła znakomita dyspozycja serwisowa – podkreśla Marta Jankowska, dyrektor sportowy PT Olimpia. Męski debel fińsko-ukraiński Patrik Niklas Salminen/Oleksii Krutykh pokonał mocny duet Piotr Matuszewski/Oleg Prihodko, a wśród kobiet Justina Mikulskyte (Litwa) i Julie Belgraver (Francja) zwyciężyły akademiczki – Annę Hertel i Wiktorię Rutkowską pieczętując wygraną swojej drużyny. Warto zaznaczyć, że Mikulskyte przyjechała do Poznania prosto z Estonii, gdzie wygrała turniej ITF25 w Parnu w grze podwójnej, a w singlu dotarła do półfinału (uległa późniejszej triumfatorce Weronice Falkowskiej). – Dla nas to był mecz o „pietruszkę”, bo rundę zasadniczą już przed ostatnią kolejką zakończyliśmy na siódmej pozycji. Wygrana w derbach jest jednak prestiżowa. Teraz czas na baraż z Gwardią Wrocław i walka o pozostanie w LOTTO SuperLIDZE – podsumowuje Marta Jankowska.

7. kolejka LOTTO SuperLIGI:

CKT Grodzisk Mazowiecki – WKT Mera Warszawa 4:2

Martyna Kubka – Urszula Radwańska 2:6, 2:6; Elitsa Kostova – Aleksandra Zuchańska 2:6, 3:6; Kamil Majchrzak – Michał Mikuła 6:3, 6:2; Jerzy Janowicz – Luca Vanni 6:3, 6:2; K. Majchrzak/Kacper Żuk – Mikuła/Vanni 6:3 i krecz pary Mikuła/Vanni; Paula Kania-Choduń/Kubka – U. Radwańska/ Zuchańska 6:3, 4:6, 10-4.

OSAVI Tennis Team Kalisz – KT Kubala Ustroń 1:5

Ivana Sebestova – Lena Papadakis 1:6, 6:3, 8:10; Karolina Bartusek – Natalia Siedliska 0:6, 0:6; Petr Hajek – Ilya Marchenko 4:6, 6:7 (5); Michał Matuszewski – Paweł Ciaś 5:7, 1:6; Bartusek/Sebestova – Siedliska/Joanna Zawadzka 0:6, 4:6; Gryńkowski/Michał Matuszewski – Ciaś/Mateusz Kowalczyk krecz pary Ciaś/M Kowalczyk po rozpoczęciu gry.

BKT Advantage Bieksko-Biała – KS Górnik Bytom 6:0

Linda Noskova – Stefania Rogozińska Dzik 1:0 i krecz Rogozińskiej Dzik; Tereza Smitkova – Zuzanna Bednarz 6:2, 6:1; Lucas Lacko – Georgi Kravchenko 7:5, 7:5; Michał Dembek – Wojciech Marek 6:4, 6:2; Noskova/Smitkova – Bednarz/Rogozińska Dzik walkower dla duetu Noskova/Smitkova;  Dembek/Maciej Rajski – Kravchenko/Marek walkower pary Dembek/Rajski.

AZS Tenis Poznań – Park Tenisowy Olimpia Poznań 2:4

Anna Hertel – Julie Belgraver 6:4, 6:1; Wiktoria Rutkowska – Justyna Mikulskyte 1:6, 4:6; Oleg Prihodko – Oleksii Krutykh 1:6, 5:7; Petr Nouza – Marcel Politowicz 7:5, 7:6 (3); Hertel/Rutkowska – Belgraver/Mikulskyte 6:2, 2:6. 7-10; Piotr Matuszewski/Prihodko  – Krutykh/Patrik Niklas-Salminen 5:7, 6:4, 5-10.

TABELA

1. CKT Grodzisk Mazowiecki         7        21     33:9            69:26

2. BKT Advantage Bielsko-Biała   7        17     31:12         67:29

3. KT Kubala Ustroń                        7        13     28:15         59:37

4. WKT Mera Warszawa                7        12     22:20         48:46

5. Górnik Bytom                              7        8        20:23         47:52

6. AZS Tenis Poznań                       7        7        16:27         43:59

7. Park Tenisowy Olimpia Poznań         7        6        11:31          30:64

8. OSAVI Tennis Team Kalisz        7        0        9:33            22:72

Gwardia Wrocław w barażu, porażka Grunwaldu

W forBET 1. Lidze przed ostatnią kolejką potkań do wyjaśnienia pozostawała kwestia drugiego miejsca w tabeli, a co za tym idzie zdobycia prawa występu w barażu o miejsce w LOTTO SuperLIDZE na sezon 2023, z siódmą drużyną elity. Drugą lokatę i udział w barażu z PT Olimpią Poznań zapewnia sobie, zgodnie z przewidywaniami, Gwardia Wrocław, pokonując u siebie najsłabszy zespół rozgrywek TOTUU Royal Zielona Góra 5:1. Tak naprawę goście na korcie nie wygrali ani jednego seta, debel kobiet ekipy z Zielonej Góry otrzymał walkower.

Pewny już bezpośredniego awansu WKS Grunwald Poznań doznał jedynej porażki w rozgrywkach, przegrywając na wyjeździe 1:5 z Come-on Wrocław. Jedyny mecz dla drużyny Grunwaldu wygrał w sobotę w singlu Jasza Szajrych. Zwycięstwo zapewniło ekipie Come-on  trzecią lokatę w tabeli forBET 1. Ligi kosztem KT GAT Gdańsk. Może i gospodarze byli bardziej zmotywowani, chcąc okazać się jedynym pogromcą mistrza forBET 1. LIGI, niemniej rozmiary porażki poznaniaków trochę zaskakują,

TOTUU Royal Zielona Góra, to jedyny zespół, który przegrał na zapleczu LOTTI SuperLIGI wszystkie spotkania nie zdobywając ani jednego punktu „dużego”. Tenisiści z Zielonej Góry zdołali wygrać zaledwie pięć meczów i 15 setów (w rzeczywistości tych wygranych było jeszcze mniej, ale na przykład w ostatnim spotkaniu we Wrocławiu zielonogórski debel kobiet odniósł zwycięstwo walkowerem.

Do dość dziwnej sytuacji doszło w Łodzi, gdzie tamtejszy AZS przegrał 3:4 z KT GAT Gdańsk. Dwa mecze, jeden w singlu mężczyzn oraz w deblu mężczyzn, ekipa gospodarzy, oddała walkowerem, zaś w mikście, który decydował o zwycięstwie w spotkaniu para gospodarzy skreczowała po przegraniu seta otwarcia.

7. kolejka forBET 1. Ligi

Come-on Wrocław – WKS Grunwald Poznań 5:1

Nika Hurkacz – Sonia Pieczyńska 6:2, 6:2; Nadja Meier – Xenia Bandurowska 7:6 (7), 1;6, 10-7; Marcel Dzieło – Jasza Szajrych 3:6, 5:7; Błażej Koniusz – Karol Drzewiecki 5:0 krecz Drzewieckiego; Nika Hurkacz/Meier – Bandurowska/Pieczyńska 7:6 (5), 6:2; Dzieło/Koniusz – Szajrych Michał Wargocki 6:2, 6:3.

ZTT Złotoryja – BKT Advantage II Bielsko-Biała 4:2

Ewa Czapulak – Magdalena Baniak 6:4, 2:6, 10-4; Natalia Turczuk – Veronika Novakova 7:5, 7:6 (8); Marcel Zieliński – Karol Filar 6:3, 6:2; Wiktor Kubicz – Marek Rehacek 1:6, 3:6; Czapulak/Turczuk – Baniak/Novakova 7:6 (5), 1:6, 10-4; Kubicz/Marcel Zieliński – Filar/Rehacek 4:6, krecz pary ZTT Złotoryja.

Gwardia Wrocław – TOTUU Royal Zielona Góra 5:1

Karolina Jaśkiewicz – Agnieszka Olszewska 6:1, 6:2; Zuzanna Kubacha – Anna Murawska 6:1, 6:0; JUkiusz Bienkiewicz – Filip Bojko 6:3, 6:2; Sanro Szic –  Wojciech Medyński 6:3, 6:2; Jaśkiewicz/Katarzyna  Wysoczańska – Olszeweska/Murawska walkower dla pary gości; Sebastian Brzeziński/Mikołaj/Lis – Piotr Stefaniak/Medyński 6:1, 6:1.

AZS Łodź – KT GAT Gdańsk 3:4

Anastasia Bozova – Martyna Szpakowska 6:4, 6:3; Veronika Pavlenko – Hanna Koprowska 2:6, 2;6; Aleksander Orlikowski – Maciej Kos – walkower dka Kosa; Michał Sikorski – Kacper Nawój 6:2, 6:7 (4), 10-8; Bozova/Pavlenko – Koprowska/Szpakowska 6:3, 4:6. 10-8; Orlikowski/Sikorski – Mateusz Klimek/Kos – walkower dla pary gości; Pavlenko/Sikorski – Szpakowska/Kos 2:6, krecz pary gospodarzy.

TABELA

1. Grunwald Poznań                       7        17     29:14         61:32

2. Gwardia Wrocław                      7        16     31:14         66:32

3. Come-on Wrocław                     7        14     27:16         61:38

4. KT GAT Gdańsk                           7        13     26:18         58:42

5. BKT Advantage II Bielsko-Biała 7        10     20:23         47:51

6. ZTT Złotoryja                               7        9        20:22         32:49

7. AZS Łódź                                       7        5        15:29         30:52

8. TOTUU-ROYAL Zielona Góra    7        0          5:37                    15:74

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości