Katarzyna Kawa w półfinale debla w Austin

Katarzyna Kawa. Fot. Archiwum

W decydującą fazę weszła druga edycja zawodów ATX Open na kortach twardych w amerykańskim Austin o randze WTA 250. W stolicy stanu Texas jedyną Polką w turnieju jest Katarzyna Kawa. Tenisistka, urodzona w Krynicy Zdroju, po porażce w pierwszej rundzie kwalifikacji z Czeszką Terezą Martincową, nie występuje w turnieju gry pojedynczej, a jedynie w grze podwójnej w parze z Holenderką Bibiane Schoofs. Polsko-holenderska para spisuje się w imprezie bardzo dobrze i jest już w półfinale turnieju, po tym, jak w czwartek wieczorem (29 lutego) pokonała w drugiej rundzie rozstawiony z numerem trzecim duet tenisistek rosyjskich Irina Chromaczowa/Yana Sizikowa 7:6 (8), 6:0. Mecz trwał godzinę i 17 minut.

Bardzo interesujący i emocjonujący był w tym ćwierćfinale tylko set otwarcia. Polka i Holenderka szybko, już w trzecim gemie, zdobyły wprawdzie break, ale przewagi nie zdołały utrzymać. Katarzyna Kawa i Bibiane Schoofs, po tym, jak w gemie piątym nie wykorzystały trzech break-pointów, w gemie ósmym straciły serwis i w secie mieliśmy remis 4:4.

Końcówka seta była bardzo ciekawa. Polka i Holenderka wielką szansę na zdobycie być może kluczowego breaka zaprzepaściły w gemie dziewiątym, nie wykorzystując żadnego z trzech break-pointów, co omal się na polsko-holenderskiej parze nie zemściło. Kilka minut później Katarzyna Kawa i Bibiane Schoofs znalazły się w trudnym położeniu, utrzymując serwis dopiero po obronie dwóch piłek setowych. Ostatecznie o wyniku seta otwarcia rozstrzygnął dopiero tie-break, w którym mogło wydarzyć się wszystko. Duet polsko-holenderski najpierw obronił trzy setbole, a więc w sumie już trzecią, czwartą i piątą piłkę setową, jednej piłki setowej nie wykorzystały, by wreszcie przy kolejnej zakończyć trwający 55 minut set zwycięstwem 7:6 (8).

W drugiej odsłonie meczu było jeszcze trochę walki, ale teraz wszystkie kluczowe akcje padały już łupem pary Katarzyna Kawa/Bibiane Schoofs. Polka i Holenderka w drugiej partii meczu nie przegrały żadnego gema, wygrywając 6:0 i po 77 minutach zameldowały się w półfinale turnieju ATX Open, pokonując duet tenisistek rosyjskich Irina Chromaczowa/Yana Sizikowa 7:6 (8), 6:0.