Jeśli do gry przystępują trenerzy i instruktorzy tenisa, to emocji na pewno nie zabraknie. Dodatkową mobilizacją będzie fakt, że uczestnicy walczyć będą o prestiżowe tytuły Mistrzów Polski. Wydarzenie rozgrywane będzie w dniach 2-4 sierpnia w wyjątkowym miejscu, bo na trawiastych kortach kompleksu Michałówek 2016.
– W dwóch poprzednich edycjach mistrzostw, których gospodarzem był Klub Tenisowy Arka Gdynia wzięło udział po około 60 osób. Rok temu mieliśmy kilkoro multimedalistów – wśród kobiet były to Katarzyna Szulc i Martyna Majewska, a wśród mężczyzn Michał Caruk, prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Tenisowego, wywodzący się z rodziny o pięknych, tenisowych tradycjach. Warto zaznaczyć, że Mistrzostwa Polski Trenerów reaktywowaliśmy po kilkunastoletniej przerwie – wyjaśnia Przemysław Kwasiborski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa (PSTT), organizatora zawodów i dodaje: – Warto wziąć udział w wydarzeniu, bo to nie tylko jest okazja do poczucia dreszczyku emocji rywalizacji, ale też jest to fajna, kilkudniowa okazja do integracji środowiska trenerskiego. Zależy nam na daniu możliwości nawiązania bliższych relacji pomiędzy trenerami, jak również z nami – ze Stowarzyszeniem. Celem naszych działań jest zmiana podejścia trenerów w Polsce do współpracy między sobą, co bardzo chcielibyśmy, aby zaowocowało w przyszłości podniesieniem poziomu wyszkolenia trenerów i stworzeniem lepszych warunków do rozwoju zawodników w naszym kraju.
Tegoroczny turniej mistrzowski odbędzie się w wyjątkowym jak na polskie warunki miejscu, bo w Michałówku, gdzie króluje nawierzchnia trawiasta. Do dyspozycji będzie cały obiekt na terenie którego znajduje się 10 kortów. Twórcą tego niezwykłego „polskiego Wimbledonu” jest doktor Wojciech Pietrzak (czytaj też: Doktor Wojciech Pietrzak stworzył polski Wimbledon).
Organizatorzy zapraszają do rywalizacji kobiety i mężczyzn w kilku kategoriach: kobiety – open, 40+ i 50+; mężczyźni – open, 40+, 50+, 60+. Jak co roku uczestnicy rywalizować będą w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca. Szczegóły o turnieju i zgłoszenia na: www.top.pzt.pl
– Turnieje, które organizujemy dla trenerów to tylko jeden z elementów działalności Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa. Ważne są dla nas też warsztaty i konferencje. W poprzednich latach szkolenia dla trenerów organizowaliśmy przy okazji Mistrzostw Polski Trenerów Tenisa. W tym roku postanowiliśmy zrobić kolejny krok. W maju w Szczecinie odbyła się pierwsza odsłona tegorocznego cyklu naszych warsztatów. W cyklu tym zaplanowaliśmy trzy spotkania warsztatowe. Parasolem dla całego cyklu jest hasło „Lepszy trener buduje lepszego zawodnika przy pomocy lepszego rodzica”. Chcemy świadomego i kompleksowego patrzenia na nasz sport. Chcemy takiego właśnie podejścia od samego początku. Wszyscy powinni mieć wiedzę, wszyscy powinni być świadomi. Dla dobra polskiego tenisa wszyscy powinni chcieć się cały czas kształcić i rozwijać – mówię tu oczywiście głównie o trenerach, ale i o rodzicach także – tłumaczy prezes Kwasiborski i dodaje: – W Szczecinie skupiliśmy się na zawodniku i początkowym momencie wejścia w tą piękną dyscyplinę sportu jaką jest tenis, dlatego spotkaniu temu daliśmy tytuł „Zawodnik – start jako najważniejszy moment procesu”. Warsztaty te skierowaliśmy nie tylko do trenerów, ale były również – po raz pierwszy – otwarte dla rodziców, na tym nam bardzo zależało.
Do udziału w tym wydarzeniu zaproszenie przyjęły wyjątkowe osoby, których doświadczenia mogą być nieocenione zarówno dla trenerów, jak i nie mniej dla rodziców przyszłych adeptów tenisa. Przyjechały mamy naszych czołowych tenisistów – Huberta Hurkacza i Janka Zielińskiego Zofia Hurkacz i Dorota Zielińska. Goście podzielili się swoimi doświadczeniami – sukcesami i porażkami, dobrymi decyzjami i błędami. Trzecim gościem była osoba, bez której nie da się opisać historii Polskiego Związku Tenisowego. Jest to osoba, która prawdopodobnie nie miała wyboru, aby nie być związaną z tenisem – córka trenera, siostra zawodnika, mama zawodnika, a dzisiaj już mama trenera. Sama oczywiście też grała w tenisa. Agnieszkę Dziedzic w polskim tenisie znają trenerzy, zawodnicy i rodzice.
To było wyjątkowe spotkanie zarówno dla trenerów, jak i rodziców, było długie i bardzo merytoryczne. Trenerzy i rodzice usłyszeli czym kierują się i czego oczekują od trenerów w drodze do sukcesu swoich dzieci rodzice tych, którzy dzisiaj są dumą nas wszystkich, na których nasi podopieczni patrzą jako na wzór dla siebie.
W szczecińskich warsztatach swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielili się również wyjątkowi trenerzy i zawodnicy: Jacek Dąbrowski, Radosław Szymanik, Marcin Matkowski, Rafał Chrzanowski, Mateusz Kowalczyk, Marta Pihan-Kulesza oraz Damian Janicki.
Następne warsztaty będą spotkaniami z kolejnymi wyjątkowymi osobami świata tenisa i sportu.
– W Szczecinie obecny był również dr Jerzy Zieliński – honorowy prezes PSTT, który przez lata był motorem napędowym działalności Stowarzyszenia – zaznacza Przemysław Kwasiborski, który na początku tego roku przejął zarządzanie Stowarzyszeniem właśnie od Jerzego Zielińskiego.
Mistrzostwa Polski Trenerów Tenisa w Michałówku organizowane są pod patronatem Polskiego Związku Tenisowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Tenis Magazyn”.
Fot. Staś Gliniewicz Photography/Polskie Stowarzyszenie Trenerów Tenisa
czytaj też: Mistrzostwa Polski Trenerów Tenisa 2022 na kortach w Arki Gdynia