Na koniec 13. dnia odbywającego się w Melbourne wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open 2022 w sobotę rozegrany został finał gry podwójnej mężczyzn. Po tytuł sięgnęła para australijska Thanasi Kokkinakis/Nick Kyrgios po finałowym zwycięstwie z inną parą australijską Matthew Ebden/Max Purcell 7:5, 6:4.
W finale rywalizowali wyłącznie Australijczycy, a taka sytuacja w męskim deblu zdarzyła się podczas Australian Open po raz pierwszy od 1980 roku. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany. W pierwszym secie bliżej sukcesu była para Matthew Ebden/Max Purcell, ale duet Kokkinakis/Kyrgios odrobił straty, w 11. gemie uzyskał kluczowe przełamanie, wygrywając partię otwarcia 7:5. W drugim secie też była zażarta walka, lecz przełamanie zaliczyli Kokkinakis i Kyrgios i to ulubieńcy australijskiej publiczności po dwóch zwycięskich setach mogli unieść ręce w geście zwycięstwa.
THANASI KOKKINAKIS I NICK KYRGIOS MISTRZAMI AUSTRALIAN OPEN W GRZE DEBLOWEJ! ?
— Z kortu – informacje tenisowe (@z_kortu) January 29, 2022
Pierwszy wielkoszlemowy tytuł dla obu australijskich tenisistów w seniorskiej karierze ✅
Niesamowite widowisko ?
W pełni zasłużony tytuł ?#zkortu #AusOpen #AO2022pic.twitter.com/1C5bLHBJ1n
Triumfatorzy wystąpili w Australian Open 2022 z „dziką kartą”. Faworytami na pewno nie byli, ale na końcowy sukces w pełni zasłużyli, w drodze po tytuł eliminując między innymi najwyżej rozstawiony, uważany za najlepszą obecnie męską parę deblową na świecie, duet chorwacki Nikola Mektić/Mate Pavić (II runda, 1.16 finału) oraz w półfinale parę hiszpańsko-argentyńską Marcel Granollers Pujol/Horacio Zeballos (numer 3 turnieju).

