Triumf Australijczyków w mikście

Storm Sanders i John Peers

Poznaliśmy kolejnych mistrzów wielkoszlemowego US Open 2022. W grze mieszanej triumfowała para australijska Storm Sanders/John Peers, po odwróceniu losów meczu, pokonując w sobotnim finale duet belgijsko-francuski KIrsten Flipkens/Edouard Roger-Vasselin 4:6, 6:4, 10-7.

Mecz finałowy był bardzo wyrównany. O losach seta otwarcia przesądził break, zdobyty przez parę belgijsko-francuską w gemie siódmym. Kirsten Flipkens i Edouard Roger-Vasselin objęli wówczas prowadzenie 4:3 i przewagi nie roztrwonili. Wcześniej, w gemie trzecim, duet belgijsko-francuski nie wykorzystał jednego break-pointa, natomiast w gemie czwartym trzy okazje na przełamanie zaprzepaściła para australijska.

W drugiej partii aż do gema ósmego nie mieliśmy żadnego break-pointa. Dopiero w gemie ósmym przed szansą stanęła para australijska, ale Belgijka i Francuz obronili się przed stratą podania. Storm Sanders i John Peers dopięli jednak swego w gemie 10., kiedy przełamali serwis przeciwników, wygrywając drugą odsłonę finału 6:4 i doprowadzając w meczu do remisu 1:1 w setach.

O zdobyciu tytułu przesądził set III, w grze mieszanej rozgrywany w formule super tie-breaka do 10 zdobytych punktów, a w razie konieczności – od wyniku 9:9 – do dwóch punktów przewagi którejś z rywalizujących par.

W rozstrzygającej rozgrywce skuteczniejsi okazali się Storm Sanders i John Peers, którzy wygrali III decydującą odsłonę meczu 10-7 i po zwycięstwie w finale 4:6, 6:4, 10-7 mogą cieszyć się z wielkoszlemowego triumfu.

W trzeciej partii duet belgijsko-francuski przegrywał na początku 0:3 i 1:4, ale zdołał odrobić straty, jedyny raz wychodząc na prowadzenie 6:5. Kluczowe dla losów finału było miniprzełamanie, które para australijska zdobyła podwyższając prowadzenie na 8:6. Kirsten Flipkens i Edouard Roger-Vasselin przy następnym swoim serwisie zdobyli jeszcze jeden punkt, ale następnie dwukrotnie serwowali Storm Sanders i John Peers i  nie zmarnowali szansy „zamknięcia” finału, wykorzystując już pierwsza piłkę meczową.

Dla Storrm Sanders to pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze. John Peers ma też w dorobku triumf w Australian Open 2017 w grze podwójnej mężczyzn. W grze mieszanej jest brązowym medalistą przeprowadzonych w 2021 roku Igrzysk Olimpijskich 2020 (z Ashleigh Barty). Kirsten Flipkens na pierwszy wielkoszlemowy triumf w którejkolwiek z konkurencji jeszcze musi poczekać, natomiast Edouard Riger-Vasselin to mistrz French Open 2014 w grze podwójnej.

Mecz finałowy trwał godzinę i 28 minut. 

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej