Interanzionali BNL d’Italia 2023. Jubileuszowy 20. tytuł Daniiła Miedwiediewa w karierze

Daniił Miedwiediew. Fot. Interanzionali BNL d'Italia

Zakończył się rozgrywany na ziemnych kortach kompleksu Foro Italico w Rzymie prestiżowy turniej Interanzionali BNL d’Italia 2023. Ostatnim akordem trwającej dwa tygodnie imprezy o randze WTA 1000 oraz ATP Masters 1000 był rozegrany w niedzielne popołudnie finał gry piojedynczej mężczyzn. W Międzynarodowych Mistrzostwach Włoch triumfował były lider światowego rankingu tenisistów Daniił Miedwiediew, sięgając po jubileuszowy 20. tytuł w imprezie głównego cyklu ATP Tour.

Finał od początku był bardzo wyrównany. W secie otwarcia bliżej zdobycia breaka był 20-letni Duńczyk, lecz w gemie piątym nie wykorzystał dwóch następujących po sobie break-pointów. Ostatecznie seta na swoim koncie zapisał jednak bardziej doświadczony i utytułowany tenisista rosyjski, który dość niespodziewanie zdobył decydujący break w gemie 12, kiedy Duńczyk, przy prowadzeniu Daniiła Miedwiediewa 6:5, serwował, by doprowadzić do tie-breaka. Holger Rune wygrywał jeszcze w tym gemie 30:15, lecz trzy następne wymiany padły łupem Miedwiediewa, który po 48 minutach zwyciężył w I secie 7:5.

Waleczny Holger Rune, mimo tego niepowodzenia, nie zamierzał jednak rezygnować z końcowego sukcesu w Rzymie i drugą odsłonę finału rozpoczął najlepiej jak było można, od przełamania serwisu rywala. Tej przewagi młody Duńczyk nie zdołał wprawdzie utrzymać i w gemie czwartym Miedwiediew odrobił stratę breaka, lecz w gemie siódmym Holger Rune ponownie zdobył break na 4:3 i znowu był na bardzo dobrej drodze do wygrania serta. Duńczyk prowadził nawet w tej partii 5:3, ale to okazało się zbyt mało, by zamknąć seta II zwycięstwem i doprowadzić do rozstrzygającego seta III. Były lider rankingu ATP w końcówce wykazał więcej opanowania i wygrywając cztery następne gemy z nawiązką odrobił stratą przełamania i po 55 minutach wygrał drugą partię finału 7:5, co oznaczało, że w niedzielnym finale, trwającym 103 minuty, zwyciężył w dwóch setach 7:5, 7:5, zostając międzynarodowym mistrzem Wloch.

Urodzony w Moskwie Daniił Miedwiediew, były lider rankingu ATP, sięgnął w niedzielę po – w jakimś sensie jubileuszowy – 20. w karierze tytuł w imprezie głównego cyklu ATP Tour. To zarazem największy sukces rosyjskiego tenisisty w turnieju rozgrywanym na kortach ziemnych.

Dzięki triumfowi w Rzymie Daniil Miedwiediew awansuje w poniedzialek 22 maja 2023 na pozycję wicelidera rankingu ATP ze stratą niespełna 500 punktów do nowego lidera, Hiszpana Carlosa Alcaraza. Prowadzący dotychczas Serb Novak Djoković będzie zajmował trzecią lokatę.

Urodzony w Gentofte w Danii, mieszkający w Charlottenlund Palace, Holger Vitus Nodskov Rune na piąty w karierze tytuł mistrzowski w imprezie głównego cyklu ATP Tour (ma także na koncie 13 wygranych challengerów ATP) jeszcze musi poczekać.

Duńczyk ma czego żałować, gdyż niedzielnego finału na centralnym korcie kompleksu Foro Italico wcale przegrać nie musiał, a co najmniej decydujący set III finału miał na wyciągnięcie ręki.

Na razie w rankingu światowym tenisistów awansuje w poniedziałek na najwyższe w dotychczasowej karierze szóste miejsce.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała