Dubai Duty Free Tennis Championship 2024. Jasmine Paolini z drugim singlowym tytułem w karierze

To największy sukces w karierze 28-letniej Włoszki o polskich korzeniach, Jasmine Paolini.

Jasmine Paolini, Włoszka o polskich korzeniach, została w sobotę 24 lutego 2024 roku mistrzynią zakończonego w Dubaju prestiżowego turnieju WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024 w grze pojedynczej. Na twardym korcie w Dubaju Jasmine Paolini odwróciła przebieg finału, wygrywając w decydującym meczu z rosyjską tenisistką Anną Kalinskają 4:6, 7:5, 7:5. To drugi w karierze Janmine Paolini tytuł mistrzowski w grze pojedynczej imprezy głównego cyklu WTA Tour i największy sukces w karierze 28-letniej Włoszki.

Finałowy mecz od początku był bardzo wyrównany, jednak z lekką przewagą Anny Kalinskajej. W secie otwarcia tenisistka rosyjska, ćwierćfinalistka styczniowego Australian Open 2024, dwukrotnie szybko traciła prowadzenie z przewagą breaka, uzyskane po przełamaniu serwisu Jasmine Paolini w gemach pierwszym i piątym, ale trzeciej straty serwisu w gemie dziewiątym Włoszka o polskich korzeniach odrobić już nie zdołała.

Serwując po zwycięstwo w secie otwarcia pogromczyni Igi Świątek w piątkowym półfinale, obejmując prowadzenie 40:0, wypracowała dwie z rzędu piłki setowe i drugą wykorzystała, po 36 minutach wygrywając pierwszą odsłonę finału 6:4.

Seta drugiego urodzona w Moskwie 25-letnia tenisistka rosyjska zaczęła od breaka i znalazła się na bardzo dobrej drodze po triumf w turnieju. Wystarczyło nie dopuścić do odrobienia strat przez Jasmimne Paolini.

Wyżej notowana w rankingu WTA 28-letnia Paolini nie zamierzała jednak rezygnować i odwróciła przebieg wydarzeń na korcie. Najpierw w gemie szóstym Włoszka zdobyła re-break, doprowadzając do wyrównania w secie na 3:3, a w końcówce – prowadząc 6:5 – po kolejnym breaku przechyliła szalę zwycięstwa w drugiej partii finału na swoją korzyść. Ten set trwał 49 minut.

Ponieważ po dwóch partiach mieliśmy remis 1:1 w setach, o zwycięstwie i zdobyciu tytułu zadecydował set trzeci.

Decydująca odsłona sobotniego meczu zaczęła się od serii trzech breaków, z których dwa zdobyła Anna Kalinskaja i to ona ponownie znalazła się bliżej sięgnięcia po triumf w imprezie w Dubaju. Urodzona w Moskwie 25-letnia tenisistka rosyjska była już o jeden wygrany gem od zdobycia tytułu, kiedy po obronie break-pointa w ósmym gemie finału objęła, w decydującym meczu prowadzenie 5:3. Jasmine Paolini, podobnie jak w secie drugim, z nawiązką odrobiła jednak straty i wygrywając cztery następne gemy, zapewniła sobie największy sukces w dotychczasowej karierze. Od wyniku 3:5 w rozstrzygającym secie, urodzona w Castelnuovo di Garfagnana Włoszka w czterech następnych gemach przegrała zaledwie trzy wymiany. W efekcie w gemie dziewiątym, przy własnym podaniu, uniknęła porażki, poprawiając wynik na 4:5, a w gemie 10., gdy po zwycięstwo serwowała Anna Kalinskaja, zdobyła niezbędny re-break i już do końca finału była nie do zatrzymania. Utrzymując serwis w gemie 11., Jasmine Paolini po raz pierwszy w rozstrzygającym secie trzecim objęła prowadzenie (6:5) i po kilku minutach mogła się cieszyć z końcowego triumfu, zdobywając break na wagę tytułu, po wygraniu gema serwisowego rywalki na sucho!

Ostatecznie w finale znaczącego turnieju WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024 Jasmine Paolini, po trwającej dwie godziny i 18 minut, tenisowej batalii, wygrała z Anna Kalinskają 4:6, 7:5, 7:5, triumfując w imprezie w grze pojedynczej kobiet. To drugi w karierze Włoszki o polskich korzeniach triumf w imprezie głównego cyklu WTA Tour. Wcześniej Jasmine Paolini we wrześniu 2021 roku zwyciężyła w turnieju WTA 250 na kortach twardych w chorwackim Portorożu, w finale pokonując 7:6 (4), 6:2 Amerykankę Alison Riske. Zatem triumf w Dubaju, w turnieju rangi WTA 1000, to największy dotychczas sukces 28-letniej tenisistki włoskiej. Dzięki triumfowi w WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championship 2024, Jasmine Paolini w notowaniu rankingu WTA z 26 lutego 2024 awansuje na 14 pozycję.

Iga Świątek niezagrożona wciąż w fotelu liderki rankingu WTA

Anna Kalinskaja, która do finału, w Dubaju dotarła jako kwalifikantka, na pierwszy wygrany w karierze turniej głównego cyklu WTA Tour jeszcze musi poczekać. I tak odniosła w ZEA znaczący sukces i w kolejnym notowaniu rankingu WTA awansuje o 16 pozycji na 24. lokatę.

Na czele rankingu WTA tenisistek w notowaniu z 26 lutego 2024 pozostanie Igi Świątek. Polka mieć będzie w dorobku 10105 pkt., zaś zajmująca drugą lokatę Aryna Sabalenka z Białorusi – 8725 pkt.

Na koniec dodajmy, że w grze podwójnej w turnieju Dubai Duty Free Tennis Championship 2024 triumfowała para australijsko-czeska Storm Hunter/Katerina Siniakova, po finałowym zwycięstwie 6:4, 6:2 z duetem amerykańsko-australijskim Nicole Melichar Martinez /Ellen Perez.