Jan Urbański (Legia Warszawa), Maksymilian Kwiatkowski (DeSki Warszawa) i Sebastian Tejerina (KKT Kostrzyn Wielkopolski) wystąpią w Drużynowych Mistrzostwach Europy – Tennis Europe Summer Cups w Walencji (7-9 lipca) w kategorii U14. Polacy mogli świętować sukces po tym jak awansowali do finału turnieju kwalifikacyjnego w Bremie, pokonując Rumunię 3:0.
Kapitanem drużyny, która odniosła sukces w Bremie jest kapitan Rafał Helbik, a za przygotowanie motoryczne zawodników odpowiada Bolesław Szmyd. Natomiast powołania na turniej eliminacyjny otrzymali: Jan Urbański (Legia Warszawa), Maksymilian Kwiatkowski (DeSki Warszawa) i Sebastian Tejerina (KKT Kostrzyn Wielkopolski).
Awans do finałowego turnieju Tennis Europe Summer Cups 2023 przypadł dwóm najlepszym zespołom występującym w Bremie, które spotkają się w środę w finale. W nim rywalami Polaków będą gospodarze imprezy Niemcy, którzy w półfinale pokonali Holendrów 2:1, dopiero po decydującym deblu.
Natomiast Polacy wywalczyli awans już po pojedynkach singlowych. Pierwszy punkt wywalczył Maksymilian Kwiatkowski (DeSki Warszawa), ogrywając Erika Adriana Neacsa 0:6, 6:1, 6:4. Natomiast zwycięstwo zapewnił Jan Urbański (Legia Warszawa) wygrywając z Laurentiu Albertem Cristianem Badeą 7:6 (7-3), 6:3.
W pojedynku debli, który już nie miał znaczenia dla losów awansu, Kwiatkowski i Sebastian Tejerina (KKT Kostrzyn Wielkopolski) okazali się lepsi od Badei i Andrei Radu 5:3, 5:3.
Natomiast we wtorek w Centrum Tenisa Sobota koło Poznania zakończyły się eliminacje do DME dziewcząt w kategorii U14. Zwyciężyły w nich Brytyjki pokonując w finale Estonię 2:1. Właśnie te ekipy awansowały do finałowego turnieju Tennis Europe Summer Cups w we włoskim Loano (7-9 lipca).
Reprezentacja Polski w Sobocie zajęła piąte miejsce, po wtorkowym zwycięstwie nad Turcją 2:1, a losy tego spotkania rozstrzygnęły się dopiero w grze podwójnej. W niej Barbara Kostecka (UKT Winner Kraków) i Oliwia Sybicka (MKT Stalowa Wola) wygrały z Mirą Karatogmą i Bahar Kilic 6:0, 6:3.
W pierwszym pojedynku singlowym Kilic okazała się lepsza od Darii Dehmel (SCT Prawobrzeże Szczecin) 6:2, 6:4, a do wyrównania doprowadziła Kostecka pokonując Zumrę Balkan 6:3, 6:2.
Wynik meczu 1/2 finału eliminacji DME U14 chłopców w Bremie:
Polska – Rumunia 3:0
gra pojedyncza –
Maksymilian Kwiatkowski – Erik Adrian Neacsa 0:6, 6:1, 6:4
Jan Urbański – Laurentiu Albert Cristian Badea 7:6 (7-3), 6:3
gra podwójna –
Kwiatkowski/Sebastian Tejerina – Badea/Andrei Radu 5:3, 5:3
Tomasz Dobiecki