Memoriał Asi Kowalczewskiej. Sześć dni tenisowego święta na kortach w Uniejowie

Na kortach w Uniejowie odbędzie się już czwarta edycja Memoriału Asi Kowalczewskiej. Na [pierwszym planie puchary dla najlepszych autorstwa Adama Łożykowskiego Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej

W dniach 13-18 sierpnia w Uniejowie na kortach, które znajdują się przy kompleksie boisk termalnych, odbędzie się czwarta edycja Memoriału Asi Kowalczewskiej. Tym razem jednak wydarzenie będzie wyjątkowe, bo rozegrane zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 12 i 16 w ramach Ogólnopolskich Turniejów Klasyfikacyjnych o randze Super Serii.

Asia Kowalczewska, patronka Memoriału z Włodkiem Pawlikiem, znanym polskim kompozytorem i pianistą jazzowym. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej 
Asia Kowalczewska, patronka Memoriału z Włodkiem Pawlikiem, znanym polskim kompozytorem i pianistą jazzowym. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej 

– Od wielu lat jestem związany z tenisem, organizując wiele wydarzeń, ale nie pamiętam, by jednocześnie, i to w jednym miejscu, odbyły się dwa duże turnieje OTK Super Serii w różnych kategoriach wiekowych. Chciałbym, żeby uczestnicy zawodów do lat 12 i 16, choćby przez kilka godzin mogli wspólnie porozmawiać i zintegrować się – mówi Grzegorz Jasiński, dyrektor Memoriału i zarazem prezes Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego w Łęczycy i dodaje: – W tegorocznej edycji powinni pojawić się także młodzi tenisiści z zagranicy.

- Chciałbym, żeby uczestnicy zawodów do lat 12 i 16, choćby przez kilka godzin mogli wspólnie porozmawiać i zintegrować się – mówi Grzegorz Jasiński, dyrektor Memoriału. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej
– Chciałbym, żeby uczestnicy zawodów do lat 12 i 16, choćby przez kilka godzin mogli wspólnie porozmawiać i zintegrować się – mówi Grzegorz Jasiński, dyrektor Memoriału. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej

Jak co roku uczestnicy otrzymają prezenty. W tym roku będą to zestawy kosmetyków, plecaki, tenisowe breloczki, worki na obuwie. W ubiegłym roku z podwójnej korony – w grze pojedynczej, jak i podwójnej – cieszyli się Alicja Szweda (AZS Poznań) oraz Mateusz Nowak (CKT Grodzisk Mazowiecki).

Organizatorzy przygotowali zestaw gadżetów dla uczestników turnieju. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej 
Organizatorzy przygotowali zestawy gadżetów dla uczestników turnieju. Fot. Memoriał Asi Kowalczewskiej 

– Fotograficzną dokumentację, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, wykona Maria Tymińska. Zwycięzcy w grze pojedynczej otrzymają puchary, indywidualne dzieła sztuki zaprojektowane i wykonane przez Adama Łożykowskiego, jednego z wybitniejszych w Europie twórców dzieł sztuki w szkle – zaznacza Adam Kowalczewski, mąż pani doktor, pomysłodawca turnieju i dodaje: – Przygotowaliśmy też okolicznościową grafikę Memoriału wydaną w 12 numerowanych egzemplarzach ze stemplem i autografami Przyjaciół turnieju: Wojciecha Fibaka, Tomasza Iwańskiego i Daniela Michalskiego.

Przypomnijmy, że patronka Memoriału była lekarzem pediatrą i malarzem. Odeszła przedwcześnie w kwietniu 2020 r. Jej prace znajdują się w wielu muzeach na czterech kontynentach. Portret Rogera Federera autorstwa Asi zdobi Fundację gwiazdy tenisa w Zurichu. Jej prace są też m.in. w: Muzeum Bazyliki Santa Maria de Guadelupe w Meksyku – „Ostatnia Wieczerza”, Muzeum Sztuki El Paso w USA, Narodowym Uniwersytecie Kostaryki w San Jose, Galerii Narodoeja w Erewaniu, stolicy Armenii, czy w Muzeum Augusta Strindberga w Sztokholmie – dodaje Adam Kowalczewski.

czytaj też: Doktor o wielu talentach

Głównym organizatorem Memoriału jest Miejski Młodzieżowy Klub Tenisowy w Łęczycy. Współorganizatorem – znana z działalności charytatywnej Fundacja Madame Chromatique. Wiesław Kozica, prezes TUKS Kozica Piotrków Trybunalski będzie sędzią głównym. Dodajmy, że Dom Kultury w Łęczycy (w mieście, gdzie urodziła się i mieszkała Joanna Kowalczewska) organizuje coroczny Międzynarodowy Konkurs Malarstwa Dziecięcego im. Asi Kowalczewskiej. Do tej pory wzięły w nim udział dzieci z prawie 30 krajów.

Podobnie jak w ubiegłym roku patronatami honorowymi turniej objęli Minister Sportu, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Pabianic. Niezmiennie, od początku Memoriału, patronat medialny sprawuje „Tenis Magazyn”. Turniej wspierają swoimi wizerunkami m.in.: Wojciech Fibak, Magda Linette, Magdalena Fręch, Mariusz Fyrstenberg, Maja Chwalińska, Katarzyna Kawa, Martyna Kubka, Magdalena Grzybowska.

(TS)

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Dzięki świetnemu występowi w 's-Hertogenbisch Kamil Majchrzak w rankingu ATP awansuje w rankingu ATP.

Kamil Majchrzak (73. ATP) zagra w niedzielę, 14 czerwca 2026, o tytuł mistrzowski w grze pojedynczej mężczyzn rozgrywanego na trawiastych kortach w holenderskim ‘s-Hertogenbosch turnieju Libema Open …

Karol Drzewiecki (WKS Grunwald Poznań) i Piotr Matuszewski (Calisia Tenis Pro Kalisz) okazali się najlepszym deblem w challengerze ATP 100 rozgrywanym ma kortach ziemnych w Bratysławie. …

Martyna Kubka (WKT Mera Warszawa) odniosła 32. zwycięstwo w grze podwójnej w zawodowej karierze, a czwarte w obecnym sezonie. W sobotę Polka triumfowała w turnieju ITF W50 na trawiastych …

Uczestnicy Mistrzostw Powiatu w Tenisie o Puchar Starosty Poznańskiego 2026 na korcie nr 1 Sportoteki Puszczykowo. Fot. Tenis Magazyn

Blisko 60 uczestników rywalizuje w siódmej już edycji Mistrzostw Powiatu w Tenisie o Puchar Starosty Poznańskiego 2026. Turniej rozgrywany jest na gościnnych kortach Sportoteki Puszczykowo. Sponsorami …