LOTOS Open Polska – udane otwarcie polskich juniorów

Zwycięstwa odnieśli dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści – Maks Kaśnikowski (nr 1.) i Aleksander Orlikowski (2.) w pierwszej rundzie LOTOS OPEN Polska, turnieju najwyższej rangi ITF Juniors Grade 1 na kortach Górnika Bytom. Wieczorem dołączyli do nich Martyn Pawelski, Olaf Pieczkowski, Jonasz Dziopak i Maciej Kos.

Tekst: Tomasz Dobiecki

Kaśnikowski ostatni rok rywalizuje w gronie juniorów, ale w dorobku ma już występy wśród seniorów i pierwsze punkty w rankingu ATP Tour. Przed rokiem w marcu zadebiutował w reprezentacji narodowej w Pucharze Davisa i w Kalisz Arenie zdobył czwarty punkt dla gospodarzy w meczu wygranym z Hongkongiem 4:0.

Maks Kaśnikowski

We wtorek Maks, prowadzony przez trenera Mario Trnovsky’iego, wbrew oczekiwaniom nie miał łatwej przeprawy na otwarcie LOTOS OPEN Polska. Stoczył wyrównany mecz z Czechem Jakubem Mensikiem, zanim go pokonał 6:4, 7:4. Warto zwrócić uwagę, że w drugim secie wyszedł obronną ręką ze stanu 1:4.

– Pierwszy mecz w turnieju zawsze jest trudny, tym bardziej jeśli jest się wysoko rozstawionym zawodnikiem i wszyscy oczekują łatwego zwycięstwa. Ale udało mi się dzisiaj wygrać. Nie mogę też narzekać, a taki cięższy pojedynek na początku pozwala się lepiej rozegrać i złapać rytm, co jest bardzo ważne szczególnie na kortach ziemnych – powiedział Kaśnikowski, który teraz spotka się w drugiej rundzie z Chorwatem Luką Mikrutem.

Zupełnie inny przebieg miał mecz pierwszej rundy, w którym Orlikowski bez większych problemów uporał się z Cypryjc zykiem Constantinosem Koshisem 6:1, 6:1. Kolejnym jego rywalem będzie Francuz Charlelie Cosnet.Kaśnikowski i Orlikowski przygotowują się w Bytomiu do startu w wielkoszlemowym Roland Garros juniorów, który rozpocznie się w niedzielę.

Kolejne wtorkowe wyniki polskich tenisistów nie napawały optymizmem, bowiem porażki w pierwszych meczach ponieśli Gabriel Matuszewski, Borys Zgoła, Piotr Kusiewicz i Filip Pieczonka.

Dopiero późnym popołudniem tę złą passę przerwał Jonasz Dziopak, wygrywając z Holendrem Miko Wassermannem 7:6 (7-2), 1:6, 6:4. W jego ślady poszli także Martyn Pawelski eliminując Serba Stefana Popovica (nr 7.) 6:0, 5:7, 7:5 i Olaf Pieczkowski pokonując Rosjanina Maksima Żukowskiego 7:5, 6:7 (6-8), 6:3. Dzień zakończył się jeszcze jednym sukcesem, nowiem Maciej Kos okazał się lepszy od Kanadyjczyka Jaydena Templemana 6:2, 7:6 (7-3).

Dziopak spotka się w drugiej rundzie z Kosem, co oznacza, że przynajmniej jeden Polak na pewno wystąpi w ćwierćfinale. Pawelski z Czechem Danielem Siniakovem, a Pieczkowski z Chorwatem Dimo Prizmicem.

LOTOS OPEN Polska to pierwszy turniej rangi Grade 1 w cyklu ITF Juniors, rozgrywany w naszym kraju, na dodatek poprzedza bezpośrednio wielkoszlemowy Roland Garros. Czołówka juniorów – w tym Kaśnikowski i Orlikowski – wprost z Bytomia uda się do Paryża, gdzie rozpocznie rywalizację już w niedzielę.

W rywalizacji dziewcząt, w głównej drabince, znalazły się trzy Polki, ale wszystkie poniosły we wtorek porażki w pierwszych meczach: Daria Górska z najwyżej rozstawioną Finką Laurą Hietarantą 3:6, 2:6; Rozalia Gruszczynska z Rosjanką Poliną Jatcenko (nr 4.) 2:6, 2:6; Zuzanna Bednarz z Włoszką Georgią Pedone 6:4, 4:6, 6:7 (3-7); Malwina Rowińska z Czeszką Dominiką Salkovą 1:6, 5:7.

Fot. Olga Pietrzak/PZT oraz Materiały prasowe LOTOS PZT Polish Tour

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podobne wiadomości

Badosa i Norrie triumfują w Indian Wells

Jeden z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu, 2021 BNP Paribas Open w Indian Wells, przeszedł do historii. W grze pojedynczej kobiet zwyciężyła Hiszpanka Paula Badosa

Trzy deblowe tytuły polskich tenisistów

Mijający tydzień przyniósł trzy triumfy polskich tenisistów w międzynarodowym Tourze – wszystkie w grze podwójnej (z zagranicznymi partnerami). Zwycięstwa te odnieśli Katarzyna Kawa, Daniel Michalski