Davis Cup 2023. Reprezentacja Włoch po raz drugi zdobywcą Pucharu Davisa

Reprezentacja Włoch po raz drugi zdobywcą Pucharu Davisa. Fot. @DavisCup

Reprezentacja Włoch została w niedzielę triumfatorem Pucharu Davisa 2023. W rozegranym na twardym korcie w hali Palacio de Deportes José María Martín Carpena w Maladze wielkim finale 111. edycji międzynarodowych rozgrywek drużynowych w tenisie mężczyzn, reprezentacja Włoch pokonała reprezentację Australii 2:0. Ponieważ zdobywca Srebrnej Salatery został wyłoniony już po meczach gry pojedynczej, zrezygnowano z rozegrania w finale meczu deblowego. To drugi w historii triumf reprezentacji Italii w Davis Cup!

Finałowe spotkanie rozpoczęło się od meczu „dwójek” obu reprezentacji, w którym wystąpili Australijczyk Alexei Popyrin (40. ATP) i Włoch Matteo Arnaldi (44. WTA). W tym bardzo ważnym meczu zmierzyli się tenisiści niemal sąsiadujący ze sobą w rankingu ATP, spodziewać się zatem było można zaciętej, wyrównanej rywalizacji. Tak też w istocie było. Nieco skuteczniejszy okazał się Matteo Arnaldi, który zwyciężył w trzech setach 7:5, 2;6, 6:4.

Lepiej rozpoczął rywalizację Matteo Arnaldi, który po breaku w gemie czwartym objął prowadzenie 3:1, ale w tym momencie dopadła Włocha jakaś niemoc. Przez następne dwa gemy tenisista włoski nie wygrał ani jednej wymiany, szybko zrobiło się więc w secie otwarcia 3:3. Alexei Popyrin nie zdołał jednak pójść za ciosem i ponownie to Australijczyk znalazł się w opałach, gdyż w gemie ósmym utrzymał serwis, broniąc wcześniej break-pointa, a w gemie 10. uniknął porażki w secie, choć przy własnym podaniu przegrywał 0:40 i Matteo Arnaldi miał trzy z rzędu piłki setowe.

Zmarnowane okazje omal się na tenisiście włoskim nie zemściły, bo przy remisie 5:5 to Australijczyk wypracował dwa break-pointy z rzędu i był o krok od objęcia po raz pierwszy prowadzenia w secie, na dodatek z przewagą przełamania. Tym razem wybronił się jednak Matteo Arnaldi, a co jeszcze ważniejsze, w gemie 12. zdobył kluczowy dla wyniku break i po 56 minutach zmagań zapisał seta otwarcia na swoje konto, wygrywając 7:5.

Alexei Popyrin znalazł się w trudnym położeniu, lecz w secie drugim szybko pokazał, że tego meczu wcale jeszcze nie przegrał. Urodzony w Sydney 24-letni Australijczyk rosyjskiego pochodzenia w drugiej odsłonie meczu od początku do końca dominował na korcie. Tenisista Australijski już na otwarcie drugiego seta zdobył break, po gemie trzecim i kolejnym breaku prowadził już z przewagą dwóch przełamań 3:0 i pewnie doprowadził drugą partię meczu do zwycięskiego końca.

Decydująca, trzecia odsłona meczu była najdłuższa ze wszystkich (57 minut), bardzo wyrównana, z nieznaczną przewagą Australijczyka, któremu zabrakło jednak jej udokumentowania breakiem.

Alexei Popyrin wypracował w tej partii w sumie aż osiem berak-pointów (trzy w gemie pierwszym, po dwa w gemach trzecim i siódmym oraz jeden w gemie dziewiątym), ale żadnego nie wykorzystał!

Urodzony w San Remo 22-letni Matteo Arnaldi okazał się skuteczniejszy. Wprawdzie Włoch nie wykorzystał jednej szansy na przełamanie serwisu rywala w gemie ósmym, ale w gemie dziesiątym, już przy pierwszej okazji, zdobył arcyważny break, dzięki któremu wygrał seta drugiego 6:4 i tym samym cały, trwający dwie godziny i 29 minut, pojedynek w trzech setach 7:5, 2;6, 6:4.

Jannik Sinner nie zawiódł

Przed szansą przypieczętowania sukcesu reprezentacji Włoch w 111. edycji Pucharu Davisa bez konieczności rozgrywania w spotkaniu finałowym meczu deblowego, stanął jej jej lider Jannik Sinner (4. ATP), ale w drugim meczu gry pojedynczej musiał pokonać Australijczyka Alexa De Minaura (12. ATP). Czwarty obecnie w światowym rankingu 22-letni, urodzony w Innichen tenisista nie zawiódł. Jannik Sinner wygrał w godzinę i 22 minuty w dwóch setach 6:3, 6:0 i triumf reprezentacji Włoch w Davis Cup 2023 stał się faktem.

Alex de Minaur oczywiście walczył, lecz nie dał rady wyżej notowanemu przeciwnikowi, w całym meczu prowadząc tylko 1:0 w secie otwarcia, kiedy w pierwszym gemie utrzymał serwis. Jannik Sinnjer pierwszy break w meczu zdobył już na 2:1 i prowadzenia już nie oddał.

Być może przełomowym momentem meczu był gem ósmy seta otwarcia, kiedy Alex de Minaur stanął przed szansą odrobienia straty breaka, lecz nie wykorzystał wówczas break-pointa. Od tego momentu wszystko potoczyło się już gładko, pod dyktando Jannika Sinnera.

Set drugi był już zupełnie bez historii. Jannniik Sinner nie stracił w drugiej partii meczu ani jednego gema, w 36 minut wygrał 6:0, a co za tym idzie – cały, trwający 82 minuty mecz w dwóch setach 6:3, 6:0.

Triumf reprezentacji Włoch

W momencie zakończenia meczu Alex de Minaur – Jannik Sinner poznaliśmy triumfatora edycji Davis Cup 2023.

Ponieważ triumfator został wyłoniony po meczach gry pojedynczej, zrezygnowano z rozgrywania meczu deblowego.

W najbardziej prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach drużynowych w tenisie mężczyzn reprezentacja Włoch zwyciężyła po raz drugi (poprzednio w roku 1976).

Reprezentacja Australii w wielkim finale Pucharu Davisa wystąpiła po raz drugi z rzędu, ale na 29. triumf w rozgrywkach czeka od roku 2003.

Składy fnalistów Davis Cup 2023:

Australia: Alex de Minaur, Alexiei Popyrin, Max Purcell, Jordan Thompson, Matthew Ebden.

kapitan: Lleyton Hewitt

Włochy: Jannik Sinner, Lorenzo Musetti, Matteo Arnaldi, Lorenzo Sonego, Simone Bolelli.

kapitan: Filippo Volandri