Bohdan Tomaszewski Cup. Zwycięstwa Ivanović i Alexandrescou. Tytuł dla Polek w rywalizacji deblistek

Triumfatorki gry podwójnej dziewcząt Agata Skorupska i Kornelia Krześniak wraz z Izabellę Sierakowską-Tomaszewską i Tomaszem Tomaszewskim. Fot. Olga Pietrzak

Serbka Gala Ivanović i Rumun Yannick Theodor Alexandrescou triumfowali w 54. edycji Bohdan Tomaszewski Cup. Turniej kategorii 1. w cyklu Tennis Europe rozgrywany był na kortach KT Warszawianka. Debla dziewcząt wygrały Kornelia Krześniak (CKT Grodzisk Mazowiecki) i Anna Skorupska (PT Olimpia Poznań).

W obu meczach gry pojedynczej wystąpili Anna Kmiecik (CCS Chrzanów) i Jan Sadzik (KT Błonia Kraków), ale oboje musieli uznać wyższość zagranicznych rywali. Warto przypomnieć, że ostatnim Polakiem, któremu udało się zwyciężyć w tej imprezie był Michał Dembek (w 2013 roku), który w sobotę wręczał nagrody zwycięzcom.  

W finale chłopców, który trwał dwie godziny i 32 minuty, Alexandrescou pokonał Sadzika 6:3, 3:6, 6:3. Cały mecz był bardzo zacięty i wyrównany. W pierwszym secie Rumun przełamał rywala na 4:2, po czym nieoczekiwanie oddał mu swój serwis. Zaraz jednak zdobył kolejnego „breaka” i tym razem nie wypuścił tej przewagi z rąk.

Drugą partię otworzyły obustronne przełamania, a kluczowe okazało się dopiero to, do którego doszło w szóstym gemie. Chwilę później Sadzik odskoczył na 5:2, ale rozstrzygnął jej losy dopiero wynikiem 6:3, wykorzystując pierwszą okazję.

Również obustronne przełamania nastąpiły na początku decydującego seta. Potem dzięki breakom Rumun wychodził na 4:2 i 5:3, po czym bez straty punku wygrał swój serwis i cały mecz.

Jako pierwsze na kortach Warszawianki rywalizowały w sobotę dziewczęta. W finale singla Kmiecik przegrała 3:6, 6:7 (7-9) z Galą Ivanović, rozstawioną z numerem trzecim w drabince. Początek układał się po myśli Serbki, bowiem z przewagą dwóch „breaków” odskoczyła szybko na 4:1.

Polka odrobiła stratę jednego przełamania i wyszła na 3:4. Przy stanie 3:5 Ania straciła znowu swoje podanie i seta 3:6. Druga partia była wyrównana, ale w końcówce inicjatywę zaczęła przejmować Kmiecik, ale nie zdołała zamknąć seta serwując przy prowadzeniu 5:4.

Potem doszło do tie-breaka, a w nim Kmiecik nie wykorzystała trzech kolejnych setboli od 6-3, a także czwartego przy 7-6. Przegrała go ostatecznie 7-9.

Polski finał gry podwójnej dziewcząt

Oliwia Sybicka i Barbara Kostecka ze swoimi mamami. Fot. Olga Pietrzak
Oliwia Sybicka i Barbara Kostecka ze swoimi mamami. Fot. Olga Pietrzak

Równolegle na sąsiednim korcie rozgrywany był zaległy półfinał gry podwójnej, w którym Barbara Kostecka (UKT Winner Kraków) i Oliwia Sybicka (MKT Stalowa Wola) pokonały 7:6 (7-4), 6:2 Czeszki Nikol Marie Jarolimkova i Jessica Kolesarova, najwyżej rozstawione w drabince.

To oznaczało, że w grze podwójnej kobiet kwestię tytułu rozstrzygną między sobą dwie polskie pary, bowiem już w piątek wieczorem awansowały Kornelia Krześniak (CLT Grodzisk Mazowiecki) i Anna Skorupska (Park Tenisowy Olimpia Poznań), które wygrały finał 7:5, 2:6, 10-8.

Kostecka i Sybicka błyskawicznie objęły prowadzenie 5:1 i 40-0, ale od tego momentu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Straciły następnych 16 punktów, a w sumie z 25 wymian wygrały tylko dwie, ostatecznie przegrywając seta 5:7. W drugim Barbara i Oliwia wyszły na 4:1, zanim wygrały go 6:2.

Potem w super tie-breaku prowadziły 7-5, ale wtedy do głosu doszły Krześniak i Skorupska, zdobywając cztery kolejne punkty. Przy 9-7 nie wykorzystały pierwszego meczbola, ale przy drugim przeciwniczki wyrzuciły piłkę na aut.

W ostatnim meczu tegorocznej edycji Bohdan Tomaszewski Cup Norweg Sander Juuhl-Sivertsen i Ukrainiec Dmytro Wterkowskij zmierzą się z rumuńsko-niemieckim deblem Alexandrescou i Jan Smrcka.

Galeria sław turnieju

Wśród zwycięzców Bohdan Tomaszewski Cup na przestrzeni lat znaleźć można m.in. nazwiska: Magdaleny Grzybowskiej (mistrzyni z 1992 r.); Joanny Sakowicz (1999); Marty Domachowskiej (zwyciężczyni 2 edycji 2000-01); Agnieszki Radwańskiej (wygrała w 2004 r. w singlu i w deblu z siostrą Urszulą); Dawida Olejniczaka (1999); Grzegorza Panfila (triumfował w latach 2003-04); czy Michała Dembka (2012-13), ostatniego Polaka jaki sięgnął w nim po tytuł.

Uczestnikami turnieju byli też m.in. Łukasz Kubot, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, a także Iga Świątek (półfinalistka w 2014 r.) i Hubert Hurkacz (półfinalista w 2012 r.).

Trochę historii

Pierwsza dwie edycje BTC odbyły się na nieistniejących już kortach warszawskiej Agrykoli, zanim przeniosła się na Warszawiankę. W latach 2012-22 o puchar przechodni Bohdana Tomaszewskiego najlepsi w Europie walczyli na kortach Legii, by w tym sezonie wrócić na Warszawiankę.

Impreza przetrwała trudny czas pandemii koronawirusa (nie odbyły się 2 edycje w latach 2020-21) i przed rokiem wróciła do kalendarza Tennis Europe, do którego po raz pierwszy została wpisana w 2000 roku (otrzymała kategorię 3.; od 2002 r. – kat. 2.; a od 2012 r. – kat. 1.).

Redaktor Bohdan Tomaszewski

Patron i współtwórca turnieju redaktor Bohdan Tomaszewski to legenda dziennikarstwa. Urodzony w roku 1921 Bohdan Tomaszewski, za młodu grał z powodzeniem w tenisa. Przypomnijmy, rok 1921 to także rok ukonstytuowania się Polskiego Związku Tenisowego. Tomaszewski wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK (ps. „Mały”). Relacjonował 12 igrzysk olimpijskich, wiele mistrzostw świata. Pisał książki, artykuły i felietony. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasłużonego dla Miasta Warszawy. Zmarł w 2015 roku.

Fot. Olga Pietrzak

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Maria Szarapowa wraca na kort?

To już prawie trzy lata jak Maria Szarapowa zakończyła swoją karierę tenisową po ostatnim meczu na Australian Open 2020, gdzie uległa Donnie Vekic w pierwszej