ATP 500 w Halle. Hurkacz pokonał Zvereva i zagra o tytuł

Hubert Hurkacz pokonał Alexandra Zvereva i zagra o tytuł mistrzowski w Halle. Fot. Terra Wortmann Open 2024/ATP Tour

Hubert Hurkacz (9. ATP) pokonał Alexandra Zvereva (4. ATP) 7:6 (2), 6:4 i zagra o tytuł mistrzowski w Halle. W poniedziałek Hubi znajdzie się na najwyższym w karierze siódmym miejscu w rankingu ATP. Tak wysoko nie był nigdy notowany żaden polski tenisista! W niedzielę rywalem Polaka w finale turnieju ATP 500 Terra Wortmann Open 2024 będzie Jannik Sinner (1. ATP). W drugim półfinale Włoch pokonał Chińczyka Zhang Zhizhena 6:4, 7:6 (3).

Jannik Sinner będzie rywalem Huberta Hurkacza w niedzielnym finale turnieju w Halle. Fot. Fot. Terra Wortmann Open 2024/ATP Tour
Jannik Sinner będzie rywalem Huberta Hurkacza w niedzielnym finale turnieju w Halle. Fot. Fot. Terra Wortmann Open 2024/ATP Tour

Najlepszy obecnie polski tenisista  Hubert Hurkacz, który w minionym tygodniu nie występował, bowiem wycofał się z imprezy ATP 250 BOSS Open w Stuttgarcie, sezon na kortach trawiastych rozpoczął tydzień później niż pierwotnie planowano – od turnieju ATP 500 Terra Wortmann Open 2024 w Halle (17-23 czerwca). Rozstawiony w imprezie w grze pojedynczej z numerem piątym Hubi, spisuje się na  kortach w Halle wyśmienicie. Polak, podopieczny trenera Craiga Boytona, pokonał już  w turnieju czterech rywali, a w sobotę odniósł duży sukces wygrywając z turniejową dwójką Niemcem Alexandrem Zverevem 7:6 (2), 6:4 i w niedzielę zagra o tytuł mistrzowski. Hubert Hurkacz stanie przed szansą wygrania dziewiątego w karierze turnieju zaliczonego do głównego cyklu ATP Tour w grze pojedynczej  i powtórzenia w Halle sukcesu z sezonu 2022, kiedy triumfował  imprezie w Niemczech.

Mecz od początku był bardzo wyrównany, a Hubert Hurkacz nie ustępował rozstawionemu z numerem drugim aktualnemu mistrzowi olimpijskiemu w grze  pojedynczej mężczyzn, finaliście Roland Garros 2024. W secie otwarcia tylko Alexander Zverev miał okazje na zdobycie breaka, ale w najdłuższym w pierwszej odsłonie półfinału gemie siódmym nie wykorzystał żadnego z czterech break-pointów, Rozstawiony w turnieju z piątką Hubi z tych opresji wybrnął, a  w decydującym o wyniku seta tie-breaku okazał się wyraźnie lepszy od wyżej notowanego przeciwnika. Polak szybko objął w tie-breaku wysokie prowadzenie 5:1 z przewagą dwóch mini-breaków i pewnie „dowiózł” korzystny rezultat do końca, wygrywając tie-break 7:2 i tym samym trwający 56 minut set otwarcia 7:6 (2).

W drugiej odsłonie sobotniego meczu Hubert Hurkacz kontynuował świetną postawę. W secie drugim urodzony we Wrocławiu najlepszy obecnie polski tenisista przełamał serwis rywala już w trzecim gemie wychodząc na prowadzenie 2:1 i był to kluczowy moment pojedynku, gdyż faworyt meczu nie był już w stanie zagrozić Polakowi. Do końca meczu żaden z tenisistów nie wypracował już break-pointa, a serwując po zwycięstwo i awans do finału, Hubert Hurkacz nie pozostawił już  niemieckiemu tenisiści złudzeń utrzymując serwis na sucho.

To oznaczało, że Hubert Hurkacz pokonał Aleksandra Zvereva w dwóch setach 7:6 (2), 6:4, meldując się w finale gry pojedynczej turnieju ATP 500 Terra Wortmann Open 2024 w Halle.

Gem set, mecz Hurkacz.

Mecz trwał godzinę, 34 minuty. Hubert Hurkacz zaserwował 17 asów popełniając dwa podwójne błędy serwisowe, Alexander Zverev nie popełnił ani jednego podwójnego błędu serwisowego, ale posłał tylko pięć asów.

Polak miał tylko jedną okazję na break i ją wykorzystał, Alexander Zverev wypracował cztery break-pointy – wszystkie  w gemie siódmym seta otwarcia – nie wykorzystując żadnego.

W bardzo wyrównanym meczu tenisiści rozegrali  133 akcje, z których Hubert Hurkacza rozstrzygnął na swoją korzyść 68 (51 procent), natomiast Alexander Zverev – 65 (49 procent).

W poniedziałek 24 czerwca 2024,  Hubi w rankingu światowym tenisistów klasyfikowany będzie na najwyższym w karierze siódmym miejscu. Tak wysoko w rankingu ATP nie był nigdy notowany żaden polski tenisista! Wielkie brawa dla Huberta Hurkacza!