ArKademia z Olesna – tam zarażają pasją do tenisa!

Trenerzy z ArKademii z Olesna każdego roku organizują obozy dla najmłodszych. Fot. Archiwum ArKademia

ArKademia to szkółka tenisa powstała pod koniec 2019 roku w Oleśnie. To niespełna 10-tysięczne miasto na Opolszczyźnie, gdzie tenis odrodził się po wielu latach nieobecności. A wszystko to za sprawą Arkadiusza Frączyka – trenera z pasji i powołania, którego drogi do Olesna wiodły przez GKT w Gogolinie oraz SCT w Pszczynie.

Podczas obozów organizowanych przez ArKademię jest także czas na zwiedzanie. Fot. Archiwum ArKademia
Podczas obozów organizowanych przez ArKademię jest także czas na zwiedzanie. Fot. Archiwum ArKademia

Ponad sto osób trenuje w szkółce

Budowanie oleskiego tenisa rozpoczęło się od przeprowadzenia zajęć upowszechniających w przedszkolach i szkołach, a także od kursów Tenis Xpress organizowanych przez ArKademię dla osób dorosłych.

– Tym sposobem setki oleśnian zostało zarażonych pasją do tenisa. Doszło do tego, że tenis jest tutaj zupełnie powszechnym sportem, a korty są wręcz oblegane – mówi Arkadiusz Frączyk. – W szkółce obecnie trenuje ponad 100 osób. Wśród nich są m.in. Błażej Seidel, Marcel Matusiak, Mateusz Małecki, Filip Panasewicz i najmłodszy Paweł Krawczyk, a także Aniela Frączyk. Wszyscy oni chętnie biorą udział w turniejach, z których często wracają z pucharami. Chłopcy mają wszelkie możliwości i warunki, aby zostać tenisistami na miarę Huberta Hurkacza – dodaje.

– Tym bardziej, że Gmina Olesno dostrzega potrzeby swoich mieszkańców i w tym roku zostanie oddany do użytku pierwszy kryty kort tenisowy. Tenisiści już przebierają nogami z niecierpliwości na myśl o tym, że kolejną zimę będą trenować w tak doskonałych warunkach – zdradza szkoleniowiec. Obecną kadrę ArKademii stanowi dwóch trenerów oraz cztery fantastyczne, pełne energii i uśmiechnięte animatorki, które prowadzą bezpłatne zajęcia z najmłodszymi dziećmi w wieku do 4 do 6 lat. – W tej grupie jest ponad 30 dzieciaków. Dwa razy w tygodniu w formie zabaw ćwiczą oni koordynację i nabywają umiejętności, aby w wieku 7 lat mogli stanąć na korcie i rozgrywać mecze na punkty, czerpiąc z tego przyjemność – mówi Arkadiusz Frączyk.

Oleska Liga Tenisa i rozgrywki dla amatorów

– Jeśli jesteśmy już przy meczach, to nie sposób nie wspomnieć o organizowanej przez ArKademię Oleskiej Lidze Tenisa, w której w ubiegłym roku brało udział ponad 70 osób dorosłych w kategoriach open, women oraz senior. W naszym klubie grają często całe rodziny: dzieci, rodzice oraz dziadkowie. Impreza na zakończenie sezonu to prawdziwe święto, nie tylko dla osób związanych z tenisem – zapewnia szkoleniowiec. Oprócz rozgrywek ligowych, Arkademia organizuje także turnieje. Wśród nich jest Ladies Cup – turniej deblowy dla kobiet. – W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia. Rozgrywany jest on w Zawadzie pod Opolem na kortach ziemnych. Jest to turniej w znakomitej oprawie i świetnej atmosferze, dlatego z roku na rok liczba biorących udział w nim par rośnie – zapewnia Arkadiusz Frączyk. 

– Jako klub jesteśmy nastawieni na współpracę. Szczególnie z gminą Olesno oraz z lokalnymi klubami sportowymi. Z tej współpracy zrodził się pomysł zorganizowania Olimpiady Przedszkolaka, którego ArKademia jest pomysłodawcą. W tym roku odbędzie się druga edycja tego wydarzenia. Kluby starają się uzupełniać i wspólnie tworzyć dla dzieci najlepsze warunki do rozwoju. Dzięki takim działaniom możemy być spokojni o przyszłość naszych pociech. Jestem przekonany, że spośród zawodników ArKademii wyrosną wspaniali tenisiści – kończy Arkadiusz Frączyk.

Tomasz Sikorski
Fot. Archiwum ArKademia

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości