WTA Lexus Nottingham Open 2025. Magda Linette pokonała Alexandrę Ealę

Jest to wartościowe zwycięstwo Magdy Linette, tenisistki AZS Poznań, gdyż Alexandra Eela uważana jest za bardzo duży tenisowy talent. Fot. PZT

Trzecia obecnie polska tenisistka w rankingu światowym, Magda Linette (31. WTA), w ramach przygotowań do wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie (30 czerwca – 13 lipca), zdecydowała się między innymi na występ w imprezie WTA 250 Lexus Nottingham Open w Nottingham (16-23 czerwca). We wtorek 17 czerwca rozstawiona w imprezie w grze pojedynczej z numerem „szóstym” Polka awansowała do 1/8 finału singla, wygrywając w dwóch setach 6:4, 6:3 z tenisistką z Filipin, Alexandrą Ealą (77. WTA). Mimo, że Filipinka notowana jest w światowym rankingu sporo niżej od Polki, to jest to wartościowy sukces tenisistki AZS Poznań, gdyż Alexandra Eela uważana jest za duży tenisowy talent, a swoje możliwości w obecnym sezonie pokazała zwłaszcza podczas prestiżowego „tysięcznika”  Miami Open 2025, pokonując w ćwierćfinale Igę Świątek (6:2, 7:5).

Wtorkowy mecz od początku był bardzo interesujący, a szala zwycięstwa w secie otwarcia przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę. Zdecydowanie lepiej w pojedynek „weszła” 20-letnia tenisistka z Filipin, która po trzech rozegranych gemach prowadziła 3:0 z przewagą zdobytego w gemie drugim breaka.

Od tego momentu wydarzenia na korcie przybrały jednak zupełnie inny obrót, a pięć następnych gemów padło łupem znacznie bardziej rutynowanej Polki. Poszczególne gemy były zacięte i wyrównane, w gemach 5-8 mieliśmy break-pointy, ale wszystkie kluczowe akcje padały łupem tenisistki AZS Poznań, która z przewagą breaka objęła prowadzenie 5:3.

Alexandra Eala dopiero w gemie dziewiątym przerwała serię pięciu gemów przegranych z rzędu, poprawiając wynik na 4:5, ale uratować pierwszego seta meczu już nie zdołała.

W 10 gemie, serwująca po zamknięcie seta otwarcia, Magda Linette miała wprawdzie problemy, lecz od wyniku 15:40 wygrała cztery kolejne wymiany i broniąc dwa break-pointy utrzymała ostatecznie podanie, zwyciężając w trwającym 51 minut pierwszym secie wtorkowego meczu 6:4.

W drugiej odsłonie spotkania wszystko co najistotniejsze zdarzyło się od gema piątego, w którym poznanianka przełamała podanie rywalki, obejmując prowadzenie w secie drugim 3:2. Magda Linette wygrała również dwa następne gemy, w tym gem siódmy przy serwisie tenisistki z Filipin i prowadząc w secie drugim 5:2 z przewagą dwóch breaków, znalazła się już bardzo blisko zwycięstwa i awansu.

Alexandra Eala w niemal beznadziejnej sytuacji poderwała się jeszcze do walki, po breaku w gemie ósmym odrabiając połowę strat, ale na więcej Magda Linette już przeciwniczce nie pozwoliła. Serwując, by jeszcze przedłużyć zmagania, Alexandra Eala prowadziła nawet 30:0, lecz od tego momentu inicjatywę w gemie przejęła już Polka. Gem był długi, najdłuższy w całym meczu, Polka  nie wykorzystała w sumie czterech piłek meczowych, ale nie dała zamknąć gema Filipince, po czym przy piątej piłce meczowej zakończyła wtorkowy mecz zwycięstwem w dwóch setach 6:4, 6:3.

Dwusetowy mecz trwał godzinę i 43 minuty, w tym o minutę dłuższy set drugi – 52 minuty.

W spotkaniu o awans do ćwierćfinału gry pojedynczej turnieju w Nottingham Magdę Linette czekać będzie pojedynek z 17-letnią Brytyjką Mingge Xu (350. WTA, WC), która pokonała we wtorek Amerykankę Katie Volynets (96. WTA) 6:3, 6:3.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Uczestnicy Mistrzostw Powiatu w Tenisie o Puchar Starosty Poznańskiego 2026 na korcie nr 1 Sportoteki Puszczykowo. Fot. Tenis Magazyn

Ksenia Gwizdowska oraz Paweł Aszyk zwyciężyli w prestiżowej  grze pojedynczej w kategorii open amator w siódmej edycji Mistrzostw Powiatu w Tenisie o Puchar Starosty Poznańskiego 2026. Turniej rozgrywany …

Dzięki świetnemu występowi w 's-Hertogenbisch Kamil Majchrzak w rankingu ATP awansuje w rankingu ATP.

Kamil Majchrzak (73. ATP) zagra w niedzielę, 14 czerwca 2026, o tytuł mistrzowski w grze pojedynczej mężczyzn rozgrywanego na trawiastych kortach w holenderskim ‘s-Hertogenbosch turnieju Libema Open …

Karol Drzewiecki (WKS Grunwald Poznań) i Piotr Matuszewski (Calisia Tenis Pro Kalisz) okazali się najlepszym deblem w challengerze ATP 100 rozgrywanym ma kortach ziemnych w Bratysławie. …

Martyna Kubka (WKT Mera Warszawa) odniosła 32. zwycięstwo w grze podwójnej w zawodowej karierze, a czwarte w obecnym sezonie. W sobotę Polka triumfowała w turnieju ITF W50 na trawiastych …