US Open 2023. Anna Danilina i Harri Heliovaara mistrzami miksta!

Anna Danilina i Harri Heliovaara. Fot. US Open

Mistrzami wielkoszlemowego turnieju US Open w grze mieszanej została w sobotę wczesnym wieczorem kazachsko-fińska para Anna Danilina/Harri Heliovaara, niespodziewanie, ale zasłużenie pokonując najwyżej rozstawiony duet amerykański Jessica Pegula/Austin Krajicek w dwóch setach 6:3, 6:4.

Mecz finałowy zdecydowanie lepiej rozpoczęła para kazachsko-fińska. Anna Danilina i Harri Heliovaara zdobyli break już w gemie drugim, za kilka minut obejmując prowadzenie 3:0, choć już w gemie trzecim utrzymali podanie z dużym trudem, po obronie trzech break pointów.

Także w gemie gemie piątym para kazachsko-fińska obroniła break-pointa, ale ponownie utrzymała serwis i prowadząc 5:2 znalazła się już tylko o jeden wygrany gem od zwycięstwa w secie otwarcia. Najwyżej rozstawiona w turnieju para amerykańska, bez wątpienia będąca faworem finału, niczego już w secie otwarcia nie ugrała, przegrywając seta po 32 minutach 3:6.

Druga odsłona meczu była już bardzo wyrównana i zacięta, a na korcie w Nowym Jorku działo się bardzo dużo. Pierwsze cztery gemy przyniosły po jednym breaku dla każdej z par, zaś w dwóch pozostałych pary serwujące utrzymały serwis dopiero po obronie trzech break-pointów dla przeciwników. W kolejnych czterech gemach oba duety pewnie wygrywały z kolei serwis i wiele wskazywało, że do rozstrzygnięcia drugiej odsłony finału niezbędny będzie tie-break drugiego seta.

Tak ostatecznie się nie stało, a kluczowym momentem meczu okazał się gem dziewiąty. Chwilę po tym, jak duet kazachsko-fiński obronił break-pointa, Anna Danilina i Harri Heliovaara zdobyli kluczowy break, wychodząc na prowadzenie 5:4 i wielkiej szansy zamknięcia meczu w dwóch setach nie zaprzepaścili. Serwując po zwycięstwo w finale i tytuł mistrzów wielkoszlemowego US Open 2023 w grze mieszanej, Anna Danilina i Harri Heliovaara nie pozostawili już rywalom złudzeń, wygrywając własny gem serwisowy 40:15 i po pokonaniu w godzinę i 13 minut amerykańskiej pary Jessica Pegula/Austin Krajicek 6:3, 6:4, mogli zacząć cieszyć się z triumfu w Nowym Jorku, W ostatnim, jak się okazało, gemie finału, para kazachsko-fińska szybko wypracowała trzy piłki meczowe z rzędu i po wykorzystaniu drugiej – zamknęła finałowe spotkanie nieco niespodziewanym, ale w pełni zasłużonym zwycięstwem.

Dla 28-letniej, urodzonej w Moskwie, do 2011 roku reprezentującej Rosję Anny Daniliny, to pierwszy w karierze tytuł wielkoszlemowy (wcześniej dotarła tylko do finału gry podwójnej Australian Open 2022, w którym duet kazachsko-brazylijski Danilina/Beatriz Haddad Maia przegrał ze słynną parą czeską Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova). Dla 34-letniego Herriego Heliovaary to również pierwszy w karierze tytuł wielkoszlemowy.

Na koniec wypada przypomnieć, że ukraińsko-polska para Ludmyłą Kichenok/Jan Zieliński odpadła w pierwszej rundzie (1/16 finału). Tytułu nie obronił australijski duet Storm Hunter/John Peers, wyeliminowany już w pierwszej rundzie.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała