Sensacyjna porażka Carlosa Alcaraza w Interanzionali BNL d’Italia 2023!

Carlos Alcaraz

Hiszpan Carlos Alcaraz w kolejnym notowaniu rankingu ATP, który zostanie ogłoszony 22 maja, po zakończeniu prestiżowego turnieju Interanzionali BNL d’Italia 2023, zostanie ponownie „rakietą nr 1” męskiego tenisa na świecie, detronizując prowadzącego jeszcze Serba Novaka Djokovicia, ale w trwających w Rzymie, rozgrywanych na ziemnych kortach kompleksu Foro Italico Miedzynarodowch Mistrzostwach Włoch 20-letni Hiszpan sukcesu nie odniesie. Carlos Alcaraz żegna się z turniejem, sensacyjnie przegrywając z mało znanym Węgrem Fabianem Marozsanem (135. ATP) w dwóch setach 3;6, 6:7 (4), po trwającej 102 minuty rywalizacji.

Carlos Alcaraz był, oczywiście, zdecydowanym faworytem meczu z 23-letnim Węgrem i już w gemie otwierającym pojedynek mógł pokusić się o break, ale nie wykorzystał break-pointa. Węgier w dalszej fazie seta już ani razu nie był zagrożony stratą serwisu, a co najważniejsze, to on w gemie czwartym przełamał „na sucho” serwis słynniejszego rywala, po 33 minutach wygrywając seta otwarcia 6:3!

W secie II emocje były jeszcze większe. Rewelacyjny Węgier wciąż radził sobie świetnie, nie ustępował Alcarazowi i w gemie piątym stanął przed wielką szansa zdobycia jakże ważnego breaka, ale nie wykorzystał jednak żadnego z trzech break-pointów. Carlos Alcaraz wówczas jeszcze się wybronił, ale już w następnym gemie serwisowym Hiszpana tenisista węgierski dopiął swego i kiedy po breaku objął prowadzenie 4:3 z przewagą przełamania, w Rzymie zapachniało wielką sensacją. Hiszpan znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, dopiero teraz zaczęły się największe emocje. Właśnie w trudnym momencie Carlos Alcaraz pokazał klasę, natychmiast odpowiadając re-breakiem i w meczu wciąż wszystko było możliwe. Ostatecznie do rozstrzygnięcia drugiej partii i – jak się okazalo – całego meczu niezbedny był tie-break seta II.

W tie-bereaku Carlos Alcaraz pierwszy zdobył minibreak na 2:1, następnie prowadził nawet 4:1, lecz poniedziałek nie był dniem 20-letniego tenisisty z Murcji. Od tego momentu Carlos Alcaraz – co nieprawdopodobne, ale prawdziwe – w tie-breaku drugiej odsłony meczu nie był w stanie zdobyć ani jednego punktu! Hiszpan przegrał sześć kolejnych wymian, a to oznaczało, że Fabian Marozsan zwyciężył w tie-breaku II seta 7-4, całą drugą partię spotkania wygrał 7:6 (4) i pokonując Carlosa Alcaraza 6:3 7:6 (4) zameldował się w 1/8 finału turnieju Interanzionali BNL d’Italia 2023 w Rzymie. Dodać należy, że Fabian Marozsan wygrał jak najbardziej zasłużenie.

Przeciwnikiem Fabiana Marozsana w meczu o awans do ćwierćfinału turnieju na kortach Foro Italico będzie Chorwat Borna Corić (16. ATP), który po zwycięstwie 7:6 (3), 6:1 wyeliminował w poniedziałek Hiszpana Roberto Carballesa Baenę (51.ATP).