Podczas rozgrywanego w Madrycie turnieju Mutua Madrid Open 2025, w niedzielę 27 kwietnia 2025, w grze pojedynczej mężczyzn odbyły się mecze 1/16 finału w górnej połówce turniejowej drabinki, znamy więc pierwszych ośmiu tenisistów, którzy awansowali do czwartej rundy – 1/8 finału rywalizacji singlistów. Wydarzeniem dnia była porażka broniącego tytułu rozstawionego z „siódemką” rosyjskiego tenisisty Andrieja Rublowa (8. ATP), którego pogromcą okazał się reprezentujący Kazachstan Aleksandr Bublik (75. ATP). W trzeciej rundzie zameldowali się między najwyżej rozstawiony wicelider rankingu ATP niemiecki tenisista Alexander Zverev czy turniejowa „trójka”, najlepszy obecnie tenisista amerykański, zajmujący w światowym rankingu czwartą pozycję Taylor Fritz.
Warto wspomnieć, że w drugim secie starcia Alexander Zverev – Alejandro Davidovich Fokina (2:6, 5:4) – doszło do kłótni Niemca z sędzią stołkowym. Zverev zakwestionował ślad i decyzję „elektronicznego” arbitra. Piłka zdaniem dwukrotnego triumfatora turnieju w Madrycie była wyraźnie za linią. Gdy sędzia nie chciał zejść z krzesełka i sprawdzić ślad (zresztą zgodnie z regulaminem), Zverev wziął telefon, zrobił zdjęcia piłki, która miała wylądować na aucie i zapowiedział interwencję u władz ATP. Za swoje zachowanie został ukarany upomnieniem.
🇩🇪 Alexander Zverev not happy with the electronic line calling.
— The First Serve (@TheFirstServeAU) April 27, 2025
Believed 🇪🇸 Fokina’s ball was out and took a photo of the mark for evidence 😅
Spanish crowd well against him now. pic.twitter.com/TYZUx9s25g
Aleksandr Bublik lepszy od obrońcy tytułu
Aleksandr Bublik nie był faworytem meczu z broniącym w Madrycie tytułu w grze pojedynczej mężczyzn Andriejem Rublowem, ale od początku nie ustępował wyżej notowanemu przeciwnikowi.
O losach wyrównanej pierwszej partii meczu przesądził jedyny braek, który Aleksandr Bublik zdobył w gemie piątym, gdyż straty obrońca tytułu nie był już w stanie odrobić. Wykorzystany przez tenisistą kazachskiego break-point na wagę przełamania serwisu rywala był zresztą jedynym break-pointem wypracowanym przez tenisistów w secie otwarcia.
Na początek drugiej odsłony meczu Andriej Rublow z najwyższym trudem utrzymał podanie dopiero po obronie czterech, w tym od 0:40 trzech z rzędu break-pointów, ale po wybrnięciu z opresji w następnym gemie na sucho przełamał serwis rywala obejmując prowadzenie 2:0, następnie potwierdził prowadzenie wygranym również na sucho własnym gemem serwisowym i chociaż Aleksandr Bublik nie zamierzał odpuszczać w secie drugim nie zdołał ugrać nawet gema honorowego i po wygranej w drugiej odsłonie meczu 6:0 obrońca tytułu wrócił do gry, doprowadzając w meczu do/ remisu 1;1 w setach.
Wydawało się, że Andriej Rublow najgorsze ma już w niedzielnym meczu za sobą, ale w secie trzecim to Aleksandr Bublik niezrażony niepomyślnym przebiegiem drugiej partii meczu powrócił do poziomu z seta pierwszego i to on okazał się lepszy eliminując obrońcę tytułu z turnieju.
Wszystko co najistotniejsze w decydującym secie trzecim zdarzyło się już na początku, kiedy Aleksandr Bublik wykorzystując wypracowany break-point zdobył break obejmując prowadzenie 1:0. W dalszej fazie decydującej partii meczu nie było już nawet break-pointów, więc Aleksasndr Bublik do końca utrzymał korzystny wynik. Serwując w gemie 10 trzeciej partii tenisista kazachski nie pozostawił obrońcy tytułu złudzeń wygrywając własny gem serwisowy ba sucho. W efekcie Aleksandr Bublik wygrał decydujący set niedzielnego meczu 6:4 i po pokonaniu Andrieja Rublowa 6:4, 0:6, 6:4 zameldował się w 1/8 finału gry pojedynczej mężczyzn madryckiego turnieju.
Odpadnięcie z Mutua Madrid Open 2025 na tak wczesnym etapie rywalizacji, będzie miało znaczące konsekwencje dla Andrieja Rublowa, który nie tylko nie obroni tytułu, ale straci wiele punktów rankingowych i w konsekwencji wypadnie z TOP 10 światowego rankingu tenisistów. W następnym notowaniu rankingu ATP Andriej Rublow nie będzie już najwyżej notowanym tenisistą rosyjskim i najprawdopodobniej będzie klasyfikowany na 17. pozycji. Skoro wspomnieliśmy o rankingu dodajmy, że wiadomo już na pewno, że Hubert Hurkacz wypadnie po turnieju w Madrycie z TOP 30 rankingu ATP.
Aleksandr Bublik pozostaje w turnieju i o awans do ćwierćfinału zagra z Czechem Jakubem Mensikiem. Czech, jedna z rewelacji ostatnich miesięcy w męskim tenisie, nadspodziewanie gładko uporał się z Amerykaninem Benem Sheltonem wygrywając w dwóch setach 6:1, 6:4.
Alexander Zverev wybrnął z opresji
Bardzo blisko odpadnięcia z turnieju był również wicelider rankingu ATP Alexander Zverev, który z najwyższym trudem pokonał 2:6, 7:6 (3). 7:6 (0) ostatniego w turnieju gry pojedynczej mężczyzn przedstawiciela gospodarzy – Hiszpana Alejandro Davidovicha Fokinę. Tenisista niemiecki rozpoczął niedzielny pojedynek fatalnie – od straty podania, po trzech gemach przegrywał z podwójną stratą serwisu na koncie 0:3, ale co najistotniejsze w secie otwarcia już się nie podźwignął i pierwszą partię meczu zdecydowanie wygrał 6:2 niżej notowany tenisista hiszpański.
Drugą odsłonę meczu, Alejandro Davidovich Fokina również rozpoczął od breaka, ale tym razem nie zdołał już pójść za ciosem i Alexander Zverev natychmiast odpowiedział re-breakiem. Więcej breaków już w secie drugim nie było, choć obaj tenisiści mieli po dwie okazje na przełamanie serwisu przeciwnika – Niemiec w gemie szóstym, zaś Hiszpan w gemie dziewiątym. Być może właśnie w gemie dziewiątym drugiej partii spotkania Alejandro Davidovich Fokina zaprzepaścił szansę wygrania meczu w dwóch setach, nie wykorzystując dwóch z rzędu break-pointów, mógł bowiem prowadzić w secie drugim 5:4 i za moment serwować po zwycięstwo i awans.
Alexander Zverev wybrnął jednak wówczas z opresji, a w tie-breaku, który ostatecznie decydował o wyniku drugiego seta, okazał się już skuteczniejszy wygrywając tie-break 7:3 i tym samym cały drugi set 7:6 (3), doprowadzając do rozstrzygającego seta trzeciego.
W decydującej odsłonie pojedynku trwałą wyrównana rywalizacja, ale aż tak wielkiego zagrożenia dla wicelidera rankingu i turniejowej „jedynki” już nie było. Wprawdzie Alexander Zverev na początku decydującego seta nie wykorzystał trzech break-pointów, a w gemie 10. stracił podanie, gdy prowadząc z przewagą zdobytego chwilę wcześniej breaka 5:4 serwował po zwycięstwo, ale w rozstrzygającym o wszystkim tie-breaku trzeciej partii meczu całkowicie zdominował już Hiszpana nie tracąc żadnego punktu i po trwającej dwie godziny, 47 minut tenisowej batalii zameldował się w 1/8 finału gry pojedynczej mężczyzn Mutua Madrid Open 2025, pokonując Alejandro Davidovicha Fokinę 2:6, 7:6 (3), 7:6 (0).
W meczu o awans do ćwierćfinału przeciwnikiem Alexandra Zvereva będzie Argentyńczyk Francisco Cerundolo, który pewnie, po zwycięstwie w dwóch setach 6:4, 6:4 wyeliminował w niedzielę rodaka i imiennika Francisco Comesanę.
Pozostałe niedzielne mecze nie były już tak emocjonujące. W dwóch setach Norweg Casper Ruud pokonał nadspodziewanie gładko 6:3, 6:3 Amerykanina o czeskich korzeniach Sebastiana Kordę, były lider rankingu ATP rosyjski tenisista Daniił Miedwiediew zwyciężył 6:2, 6:2 Juana Manuela Cerundolo, więc w turnieju mamy już tylko wyżej notowanego z braci Cerundolo, Amerykanin Brandon Nakashima pokonał 7:5, 6:3 Włocha Flavio Cobolliego.

W meczu najlepszego obecnie tenisisty amerykańskiego Taylora Fritza z pogromcą Huberta Hurkacza Francuzem Benjaminem Bonzim, Francuz skreczował przed rozpoczęciem rozstrzygającego seta trzeciego.
W poniedziałek 28 kwietnia 2025 w turnieju gry pojedynczej mężczyzn Mutua Madrid Open 2025 zostaną rozegrane mecze 1/16 finału w dolnej połówce turniejowej drabinki, znać więc będziemy komplet 16 tenisistów, którzy wystąpią w czwartej rundzie – 1/8 finału.
Mutua Madrid Open 2025 gra pojedyncza mężczyzn
1/16 finału
niedziela 27 kwietnia
Alexander Zverev – Alejandro Davidovich Fokina 2:6, 7:6 (3), 7:6 (0)
Francisco Cerundolo – Francisco Comesana 6:4, 6:4
Jakub Mensik – Ben Shelton 6;1, 6;4
Aleksandr Bublik – Andriej Rublow 6:4, 0:6, 6:4
–
Taylor Fritz – Benjamin Bonzi 4:6, 7:5 i krecz Francuza
Casper Ruud – Sebastian Korda 6:3, 6:3
Daniił Miedwiediew – Juan Manuel Cerundolo 6:2, 6:2
Brandon Nakashima – Flavio Coboli 7:5, 6:3
poniedziałek 28 kwietnia
Jack Draper – Matteo Berrettini
Karen Chaczanow – Tommy Paul
Frances Tiafoe – Alexandre Muller
Damir Dzumhur – Matteo Arnaldi
–
Alex deMinaur – Danis Shapovalov
Stefanos Tsitsipas – Lorenzo Musetti
Grigor Dimitrow – Jacob Fearnley
Cameron Norrie – Gabriel Diallo
1/8 finału
górna połówka drabinki
Aleksander Zverev – Francisco Cerundolo
Jakub Mensik – Aleksandr Bublik
Taylor Fritz – Casper Ruud
Daniił Miedwiediew – Brandon Nakashima
Krzysztof Maciejewski