Na kortach Toruńskiej Akademii Tenisowej zakończyły się mistrzostwa Polski do lat 16. W finale gry pojedynczej dziewcząt zwyciężyła niespełna… 14-letnia Maja Pawelska (Górnik Bytom), natomiast w rywalizacji chłopców tytuł wywalczył Mateusz Mitoń (UKT Winner Kraków).
Pierwszy mecz z turniejową „jedynką”
W finale dziewcząt mistrzostw Polski do lat 16 spotkały się dwie nierozstawione tenisistki: Maja Pawelska i Magdalena Baniak. Obie w drodze do finału pokonały dwie najwyżej rozstawione zawodniczki. Maja, której trenerem jest Adam Przybyszewski, na turniejową „jedynkę” Barbarę Straszewską ze Szczecina trafiła już w I rundzie.
– Do mistrzostw przystąpiłam bez stresu, na „luzie”. Nie było żadnej presji. Nawet się ucieszyłam, że na inaugurację czeka mnie bardzo wymagający pojedynek. I faktycznie mecz z Basią był bardzo trudny, ale zakończyłam go zwycięsko. Super tie-break decydował także o tytule mistrzyni Polski. Oczywiście bardzo się cieszę ze złotego medalu – mówi Maja Pawelska, która pochodzi z bardzo usportowionej rodziny. Jej brat Martyn z sukcesami rywalizuje wśród juniorów. Rodzice Mai i Martyna byli wybitnymi sportowcami. Aleksandra Pawelska była reprezentantką Polski w piłce ręcznej, przez wiele lat występowała w Bundeslidze, z kolei tata Marcin zdobywał trofea w nietypowe konkurencji – płetwonurkowaniu szybkim.
„Mati” z meczu na mecz grał coraz lepiej
W spotkaniu finałowym gry pojedynczej chłopców także zmierzyło się dwóch nierozstawionych graczy. Wygrał Mateusz Mitoń, reprezentujący UKT Winner Kraków.
– W finale Filip Kosiński, rywal Mateusza nie wszedł dobrze w mecz, bo przegrywał 0:3. Z każdym kolejnym gemem grał jednak coraz pewniej, popełniał mniej błędów i pojedynek stał się wyrównany. Mój podopieczny był do turnieju dobrze przygotowany nie tylko fizycznie, ale też taktycznie. Cieszę się ze złotego medalu „Matiego”, który z każdym kolejnym spotkaniem w mistrzostwach grał coraz lepiej – mówi Michał Kostecki, trener Mitonia w klubie UKT Winner Kraków. I dodaje, że jednym z najbardziej zaciętych pojedynków był ćwierćfinał, w którym o końcowym wyniku decydował super tie-break. Mateusz Mitoń musiał w starciu z Mateuszem Lange z AZS Poznań (turniejowa „dwójka”) nawet bronić meczbola przy swoim serwisie, ale ten ważny punkt rozegrał pewnie, bez większego ryzyka.
– Myślę, że Mateusz zaprezentował się z bardzo dobrej strony w Toruniu. Przygotowania do mistrzostw przebiegały zgodnie z planem. Celem Mateusza był medal. Zamierzenie to zrealizował celująco, bo stanął na najwyższym stopniu podium – zaznacza trener Kostecki, który uważa, że w mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej powinien być rozgrywany pełny trzeci set. – W tym wieku tenisiści są już na tyle ukształtowani, że super tie-break nie jest dobrym rozwiązaniem – kończy Michał Kostecki.
– Do turnieju podszedłem z czystą głową, bez stresu. Złoto zdobyte w Toruniu to mój największy sukces. Najtrudniejszy moment w mistrzostwach? Mecz z Mateuszem Lange. Obroniłem piłkę meczową, ale wcześniej miałem trudny moment. W pierwszym secie przegrywałem 2:4, ale dałem radę i wygrałem tę partię – podkreśla Mateusz Mitoń, który przyszłość wiąże z tenisem. Obecnie jest uczniem 8 klasy Szkoły Podstawowej, mieszka w Niepołomicach, a w domu oprócz tenisa (młodszy brat Mateusza, Kuba także gra w tenisa w kategorii do lat 12) równie ważną dyscypliną są… szachy.
Tata Mateusza i Kuby współpracuje w roli trenera z Janem-Krzysztofem Dudą, arcymistrzem (czytaj też: https://tenismagazyn.pl/mateusz-miton-w-rodzinnym-domu-tenis-wspolgra-z-szachami/), który jest najwyżej w historii sklasyfikowanym Polakiem w światowym rankingu FIDE, triumfatorem Puchar Świata z 2021 roku.
– Tata obecnie jest w Holandii na turnieju, w który uczestniczy Jan-Krzysztof Duda. A ja chciałbym podkreślić, że moje sukcesy nie byłoby możliwe bez rodziców. Mama zawozi mnie na treningi, które mam od poniedziałku do piątku. Bardzo to doceniam – kończy Mateusz Mitoń.
Wyniki:
Gra pojedyncza dziewcząt
Finał: Maja Pawelska (Górnik Bytom) – Magdalena Baniak (BKT Advantage Bielsko-Biała) 6:2, 2:6, 10-8
Brązowe medale: Maria Głowacka (TS Idea Sport Toruń); Martyna Mackiewicz (Gdańska Akademia Tenisowa)
Gra pojedyncza chłopców
Finał: Mateusz Mitoń (UKT Winner Kraków) – Filip Kosiński (Klub Tenisowy Szczawno-Zdrój) 7:5, 6:3
Brązowe medale: Bruno Kokot (Klub Tenisowy Szczawno-Zdrój); Alan Ważny (Klub Sportowy Czarni Rzeszów)
Gra podwójna dziewcząt
Finał: Antonina Czajka (AT Angelique Kerber Puszczykowo)/Amelia Paszun (AZS Poznań) – Maria Głowacka/Barbara Straszewska (Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters) 6:1, 6:4
Brązowe medale: Karolina Gołda (Akademia Tenisowa Masters Radom)/Dominika Podhajecka (Górzycki KT Smecz w Górzycy); Oliwia Kuszel (Toruńska Akademia Tenisowa)/Maja Pawelska
Gra podwójna chłopców
Finał: Bruno Kokot (Klub Tenisowy Szczawno-Zdrój)/Alan Ważny (Klub Sportowy Czarni Rzeszów) – Mikołaj Kowal (AZS Poznań)/Wiktor Sasko (Stowarzyszenie Trnovsky Mario Tennis Club) 6:3, 7:6 (3)
Brązowe medale: Mateusz Lange (AZS Poznań)/Leon Zaorski (Tenisowy UKS LEO Trąbki Małe); Jakub Hrynkiewicz/Przemysław Nikołajuk (CKT Grodzisk Mazowiecki)
(ŁOS)