Hubert Hurkacz i Jan Zieliński pokonali faworytów. Polska para w ćwierćfinale debla turnieju Astana Open

Jan Zieliński i Hubert Hurkacz meldują się w ćwierćfinale turnieju Astana Open.

W turnieju ATP 500 Astana Open z Polaków występuje w grze pojedynczej Hubert Hurkacz, który w poniedziałek awansował do II rundy. Natomiast w grze podwójnej polski duet Hurkacz/Jan Zieliński wygrał swój mecz pokonując w I rundzie brytyjsko-fińską parę Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara 7:6 (2), 6:3. W stolicy Kazachstanu w deblu gra jeszcze Łukasz Kubot, którego partnerem jest Meksykanin Santiago Gonzalez.

Duet Hurkacz/Zieliński we wtorek zmierzył się w I rundzie z solidną parą brytyjsko-fińską Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara. Polacy nie byli faworytami w konfrontacji z rozstawioną z „czwórką” szóstą obecnie parą sezonu, ale poradzili sobie bardzo dobrze wygrywając w dwóch setach 7:6 (2), 6:3.

Wtorkowy mecz w Astanie od początku był bardzo wyrównany. Pierwsi jedną okazję na break mieli w gemie trzecim rywale biało-czerwonych, natomiast w gemie szóstym to polski duet nie wykorzystał trzech break-pointów z rzędu. Do przełamań jednak nie doszło i o wyniku seta otwarcia rozstrzygał tie-break. W decydującej rozgrywce Hubert Hurkacz i Jan Zieliński szybko zdobyli dwa mini-breaki obejmując prowadzenie 3:0 i tej przewagi już nie roztrwonili. W dalszej fazie tie-breaka mieliśmy jeszcze po jednym mini przełamaniu, co oznaczało, że Hubert Hurkacz i Jan Zieliński wygrali tie-break 7:2 i seta otwarcia trwającego 45 minut 7:6 (2).

Drugą odsłona meczu polska para zaczęła od breaka, podwyższając następnie prowadzenie na 2:0 po obronie dwóch break-pointów. Wypracowanej przewagi Polacy już nie stracili nie dając wyżej notowanym rywalom żadnej okazji na uzyskanie re-breaka i „powrót do meczu”. Na koniec Hubert Hurkacz i Jan Zieliński sami zdobyli jeszcze  przełamanie wygrywając seta 6:3 i po 77 minutach i zwycięstwie 7:6 (2), 6:3 jak najbardziej zasłużenie zameldowali się w ćwierćfinale.

W spotkaniu polska para wygrała 64, natomiast rywale 56 rozegranych akcji. Polacy ani razu nie stracili serwisu broniąc trzy break-pointy, a sami wykorzystali dwie z sześciu okazji na break.

Dodać można, że Jan Zieliński, od poniedziałku najwyżej klasyfikowany w rankingu ATP polski deblista, tyle, że w parze z Hugo Nysem z Monaco, grał niedawno z duetem Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara. W finale turnieju w Metz para Nys/Zieliński wygrała sięgając po tytuł wygrywając 7:6 (5), 6:4

Dodajmy jeszcze, że Łukasz Kubot i Santiago Gonzalez w I rundzie zmierzą się z najwyżej rozstawionym, duetem niemiecko-nowozelandzkim Tim Pütz/Michael Venus.

Hubert Hurkacz i Jan Zeliński w ćwierćfinale zagrają ze zwycięzcami meczu Simone Bolelli/Fabio Fognini (Włochy) – Alexander Bublik/ Beibit Zhukayev (Kazachstan).

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Amerykanin Alex Michelsen (97. ATP, 4) przegrał w pięciu setach 2:4, 3:4 (3), 4:3 (3), 4:3 (5), 3:4 (4) z Hamadem Medjedoviciem (110. ATP Serbia, 6)

Next Gen 2023 rozpoczęty

We wtorek rozpoczął się w krytym kompleksie King Abdullah Sports City w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej ostatni w sezonie 2023 istotny turniej w męskim