Caroline Garcia zwyciężczynią WTA Finals 2022!

Francuzka Caroline Garcia została zwyciężczynią WA Finals 2022. Fot. WTA Finals 2022

Francuzka Caroline Garcia została we wtorek nad ranem czasu polskiego zwyciężczynią zakończonego w Fort Worth w stanie Teksas w USA WTA Finals 2022. 29-letnia Garcia wygrała w dwóch setach z Aryną Sabalenką z Białorusi 7:6 (4), 6:4.

Nowa mistrzyni WTA Finals 2022 – Caroline Garcia.

Mecz finałowy od początku był bardzo wyrównany, a tenisistki pewnie wygrywały włsne gemy serwisowe. W secie otwarcia, nie było choćby jednego break-pointa, a więc tym bardziej przełamania, nic zatem dziwnego, że o wyniku rozstrzygnął tie-break.

Decydującą rozgrywkę od mini-breaka rozpoczęła Aryna Sabalenka podwyższając następnie prowadzenie na 2:0, lecz sześć kolejnych akcji padło łupem Francuzki, która wypracowała cztery piłki setowe z rzędu i choć pierwszą przy własnym serwisie zmarnowała, przy trzeciej i podaniu rywalki „zamknęła” trwającego 56 minut seta zwycięstwem 7:6 (4).

W drugiej odsłonie finału Francuzka, zdobyła break już w gemie otwarcia i był to moment kluczowy dla losów II seta i całego finału. Już do końca zmagań żadna z tenisistek nie miała nawet okazji na break, a to przełożyło się na wygraną Carolie Garcii w secie II 6:4 oraz w finale 7:6 (4), 6:4! Francuzka zakończyła spotkanie wygranym własnym gemem serwisowym wykorzystując drugą piłkę meczową. Aryna Sabalenka dwa razy była w ostatnim gemie o dwie piłki od zdobycia przełamania powrotnego, nie dała jednak rady.

W całym trwającym 102 minuty meczu finałowym Caroline Garcia zaserwowała 11 asów popełniając jeden podwójny błąd serwisowy. Aryna Sabalenka miała na koncie cztery asy oraz trzy podwójne błędy serwisowe. Białorusinka nie była w stanie wypracować nawet jednej okazji na przełamanie serwisu rywalki. Garcia wypracowała jeden break i go wykorzystała na początku II seta. Triumfatorka popisała się 24 winnerami przy 10 niewymuszonych błędach, pokonana tenisistka z Mińska miała 15 winnerów oraz 11 niewymuszonych błędów. Caroline Garcia wygrała 68 ze 131 rozegranych akcji (52 procent), Aryna Samalenka 63 (48 procent). Francuzka na swoje konto zapisała 12 gemów, natomiast tenisistka z Białorusi – 10.

Aryna Sabalenka musiała się zadowolić w turnieju w Teksasie drugim miejscem. Fot. WTA Finals 2022
Aryna Sabalenka musiała się zadowolić w turnieju w Teksasie drugim miejscem. Fot. WTA Finals 2022

O wysokim poziomie meczu finałowego świadczy większa u obu tenisistek liczba zagrań kończących niż popełnionych błędów. W ogóle mecz toczył się szybko, bardzo niewiele było dłuższych wymian.

Przed finałem nieco więcej szans na końcowe zwycięstwo przyznawano Caroline Garcii i Francuzka wywiązała się z roli nieznacznej faworytki.

Caroline Garcia odniosła największy sukces w karierze i jeszcze na korcie  w Dickies Arena zalała się łzami szczęścia. Francuzka zdobyła 11 tytuł w karierze w grze pojedynczej w głównym cyklu WTA. W kończącym się sezonie 2022 triumfowała czterokrotnie: na trawiastych kortach w Bad Homburg, na nawierzchni ziemnej w Warszawie oraz na nawierzchni twardej w Cincinnati i teraz w Fort Worth.

Triumfatorką WTA Finals 2022 i nieoficjalną mistrzynią świata została Caroline Garcia, lecz nagrodę dla najlepszej tenisistki mijającego  sezonu 2022 odbierze Iga Świątek. Polka, która jest już także pewna pierwszej lokaty w rankingu WTA na koniec roku kalendarzowego 2022, zakończyła już oficjalne występy w sezonie 2022. Tenisistka z Raszyna wygrała w nim 67 meczów ponosząc tylko dziewięć porażek, została triumfatorką ośmiu ważnych turniejów, w tym dwóch wielkoszlemowych: French Open 2022 oraz US Open 2022.

Caroline Garcia jest jedną z dziewięciu tenisistek, które w 2022 roku zdołały pokonać Igę Świątek (rozmowę z Igą Świątek przeczytasz na: https://tenismagazyn.pl/iga-swiatek-duzo-sie-wokol-mnie-zmienilo-ale-nie-moje-wartosci-i-przekonania/). Wygrała z Polką w ćwierćfinale lipcowego BNP Paribas Poland Open 2022, zwyciężając następnie w turnieju. Iga Świątek zrewanżowała się 29-letniej tenisistce z Saint-Germain-en-Laye podczas WTA Finals w Fort Worth wygrywając w fazie grupowej, co było jedyną porażką Francuzki w drodze po tytuł w Teksasie.

W rankingu WTA Caroline Garcia, po sukcesie w WTA Finals 2022, awansuje na najwyższe w karierze czwarte miejsce. Przed nią będą tylko Iga Świątek, Ons Jabeur oraz Jessica Pegula. Do Amerykanki Francuzka tracić będzie nieco ponad 300 punktów. Pokonana w finale w Fort Worth Aryna Sabalenka w światowym rankingu tenisistek znajdzie się na pozycji piątej.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej