BNP Paribas Open 2023. Znamy rywali polskiego kwartetu w Indian Wells

W II rundzie turnieju w Kalifornii zobaczymy w grze pojedynczej czworo reprezentantów Polski.

W drugim dniu rywalizacji podczas rozgrywanego na twardych kortach w Indian Wells w Kalifornii prestiżowego turnieju BNP Paribas Open 2023, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn mającego rangę Masters 1000 w grze pojedynczej odbyły się mecze I rundy w górnej połówce turniejowych drabinek. Nieoczekiwanie jako lucky loser szansę otrzymała Magdalena Fręch, a co najważniejsze szansę wykorzystała i w II rundzie (1/32 finału) zmierzy się w sobotę z Tunezyjką Ons Jabeur. Swoich pierwszych rywali poznali natomiast Iga Świątek, Magda Linette oraz Hubert Hurkacz, którzy rozpoczną rywalizację w sobotę 11 marca od II rundy. W turnieju kobiet broniąca tytułu, najwyżej rozstawiona liderka rankingu WTA Iga Świątek zagra z Amerykanką Claire Liu (56. WTA). Z kolei przeciwniczką rozstawionej z numerem „20” Magdy Linette (21. WTA), będzie Brytyjka Emma Raducanu (77. WTA), sensacyjna mistrzyni wielkoszlemowego US Open 2021 w grze pojedynczej. W turnieju mężczyzn pierwszym rywalem rozstawionego z „dziewiątką” Huberta Hurkacza (11. ATP) będzie Australijczyk Alexei Popyrin (101. ATP).

Rywalizacja z udziałem Igi na kanale YouTube

Bilans Biało-Czerwonych starciach w sobotnimi rywalami wygląda następująco: Iga Świątek, zmierzy się z po raz pierwszy w karierze z Amerykanką Claire Liu; Magda Linette grała raz z Emmą Raducanu i przegrała; z kolei bilans „Hubiego” w starciach z Popyrinem – 1:0.

W Polsce przebieg turnieju kobiet w Indian Wells śledzić można za pośrednictwem Canal+Sport. Natomiast rywalizację w turnieju mężczyzn – w Polsacie Sport.

Dodajmy jeszcze, że Canal+Sport przygotował dla kibiców niespodziankę i dwa pierwsze mecze Igi Świątek, oglądać będzie można za darmo w YouTube.

Awans sześciu Amerykanek

W czwartek awans do 1/32 finału turnieju kobiet uzyskały: rosyjska tenisistka Warwara Grachewa, Dalma Galfi (Węgry), Bernarda Pera, Madison Brengle, Claire Liu, Peyton Stearns, Sofia Kenin oraz Emma Navarro (wszystkie USA), Katerina Siniakova, Marketa Vondrousova oraz Karolina Muchova (wszystkie Czechy), Tatjana Maria (Niemcy), Emma Raducanu (Wielka Brytania), Sorana Cirstea (Rumunia), Nuria Parrizas-Diaz (Hiszpania) oraz Magdalena Fręch.

Nas najbardziej interesowały oczywiście, poza spotkaniem Magdaleny Fręch, mecze, które wyłaniały przeciwniczki dla Igi Świątek i Magdy Linette.

I tak rywalką Igi Świątek, w sobotnim meczu II rundy będzie 22-letnia Amerykanka Claire Liu, która pokonała w dwóch setach 7:6 (5), 6:3 „szczęśliwą przegraną” z kwalifikacji Słowaczkę Annę Karolinę Schmiedlovą (101. WTA). Słowaczka może żałować zwłaszcza seta otwarcia prowadziła w nim już bowiem 5:3 z przewagą przełamania, a serwując w gemie dziewiątym po zwycięstwo w secie nie wykorzystała dwóch piłek setowych. W tie-breaku Słowaczka również roztrwoniła wysoką przewagę, bp przecież wygrywała 5:1, by stracić sześć punktów z rzędu! W secie II aż takich zwrotów sytuacji nie było, ale w tej odsłonie meczu Anna Karolina Schmiedlova także prowadziła z przewagą przełamania (2:0), lecz i tym razem korzystnego wyniku nie utrzymała.

Z kolei Emma Raducanu, która jakoś nie może nawiązać do wielkiego sukcesu, jakim było zwycięstwo w wielkoszlemowym US Open 2021 i obecnie w światowym rankingu tenisistek notowana jest na 77. pozycji, dość pewnie wygrała z wyżej obecnie notowana tenisistką z Czarnogóry Danką Kovinić (62. WTA) w dwóch setach 6:2, 6:3. Mecz trwał 82 minuty. W secie otwarcia Danka Kovinić już w pierwszym gemie serwisowym Brytyjki zdobyła break obejmując prowadzenie 2:0 i od tego momentu, już do końca pierwszej odsłony meczu, nie wygrała żadnego gema. W secie II tenisistka z Czarnogóry również po przełamaniu w drugim gemie prowadziła 2:0, ale ponownie nie utrzymała przewagi, choć stawiała bardziej zacięty opór. Waśnie Emma Raducanu zmierzy się w sobotę z Magdą Linette.

Awans do II rundy uzyskało aż sześć Amerykanek, a i tak gospodarze czuli się nieco rozczarowani, ponieważ Danielle Rose Collins, finalistka Australian Open 2022, przegrała sensacyjnie z Węgierką Dalmą Galfi.

W ciekawie zapowiadającej się konfrontacji dwóch amerykańskich mistrzyń wielkoszlemowych Sofia Kenin okazała się zdecydowanie lepsza od Sloane Stephens, zwyciężając 6:4, 6:1.

Trudna przeprawa Murray’a

W II rundzie (1/32 finału) turnieju mężczyzn znaleźli się: Mackenzie McDonald, Ben Shelton, Jack Sock (wszyscy USA), Jack Draper, Andy Murray (Wielka Brytania), Guido Pella (Argentyna), Jan-Lennard Struff (Niemcy), Stanislas Wawrinka (Szwajcaria), Thanasi Kokkinakis, Rinky Hijikata i Alexei Popyrin (wszyscy Australia), Alex Molcan (Słowacja), Marton Fucsovics (Węgry), Pedro Martinez (Hiszpania) oraz Richard Gasquet i Adrian Mannarino (Francja).

Alexei Popyrin (101. ATP), który będzie w sobotę przeciwnikiem Huberta Hurkacza, nie miał łatwej przeprawy, ale uporał się po 128 minutach z notowanym w rankingu ATP o osiem pozycji wyżej Chińczykiem Zhang Zhizhenem wygrywając 6:4, 5:7, 6:1.

Zwracamy uwagę, że Argentyńczyk Guiido Pella (739. ATP) pokonał Brazylijczyka Thiago Monteiro (78.ATP), klasyfikowanego w rankingu światowym o 661 lokat wyżej!

Początkowo zapowiadało się że sensację sprawić może inny Argentyńczyk Tomas Martin Etcheverry, ale słynny Brytyjczyk Andy Murray znalazł jednak sposób na mało znanego rywala, po trzech godzinach, 14 minutach odnosząc zwycięstwo 6:7 (5), 6:1, 6:4.

Sir Andy Murray gra dalej w Indian Wells. Fot. BNP Paribas Open 2023/Indian Wells
Sir Andy Murray gra dalej w Indian Wells. Fot. BNP Paribas Open 2023/Indian Wells