Nowości

Zielona Góra: starsi panowie cały czas w formie

dnia

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Tenisa Ziemnego, to zielonogórski klub tenisowy zrzeszający obecnie ok. 20 członków. Są to przede wszystkim starsi amatorzy białego sportu, średnia wieku to ok. 65 lat.

– Najstarsi skończyli 80 lat. Spotykamy się na kortach trzy, cztery razy w tygodniu. Są w naszych szeregach ludzie biznesu, lekarze, prawnicy, rolnicy, wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy biurowi i fizyczni. Łączy nas hobby, czyli tenis. Na co dzień udowadniamy, że sport to sprawność i zdrowie na długie lata – mówi Piotr Fabich prezes klubu i jednocześnie prezes Związku Tenisa Województwa Lubuskiego.

Historia klubu sięga 1991 roku. – To właśnie wtedy grupa miłośników tenisa postanowiła na terenie ugoru przy SP nr 19 w Zielonej Górze wybudować korty. W ciągu kilku miesięcy powstały dwa, a w krótkim czasie kolejny. W realizacji tej idei brali udział również dzisiejsi członkowie, aktywnie uczestniczący w naszym życiu klubowym. W szczególności należy tu wymienić Jarosława Okińczyca, głównego inicjatora i trenera młodych adeptów. Wsparli go Adam Kałwiński, Edwin Pogoda, Włodzimierz Baliniak, Jarosław Serba, Józef Safian, Bogusław Żukowski i wielu innych – wylicza prezes.

– Całość prac została wykonana społecznie, przy niewielkiej pomocy, głównie materiałowej, zaprzyjaźnionych firm oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po kilku latach, w 1997 roku, klub postanowił zarejestrować swoją działalność oraz uchwalić statut Stowarzyszenia. Powołano też zarząd w osobach Janusza Pawłowskiego, Jarosława Serby i Grzegorza Kozery. W tym okresie wielu amatorów tenisa korzystało z naszego obiektu. Swoje zajęcia z młodzieżą prowadziła m.in. Renata Skrzypczyńska , dzisiejsza prezes UKS II w Zielonej Górze – przypomina Piotr Fabich, który prezesem został w 2011 roku.

Wtedy też doszło do zmian w całym zarządzie. Zmiany nastąpiły również na kortach. Gimnazjum, w które w międzyczasie przekształciła się szkoła podstawowa (obecnie liceum), wzbogaciło się o zespół boisk sportowych. Korty w ramach tej inwestycji zostały przeniesione w nowe miejsce z nowym ogrodzeniem i oświetleniem. Nie zmieniła się natomiast ekipa, która cały czas grała. Ona zresztą systematycznie się powiększała. – W ostatnich latach zajmujemy się nie tylko szkoleniem, za które odpowiada Jarosława Serba, ale też organizujemy wiele turniejów z nagrodami – zapewnia prezes.

Jednym z nich jest coroczne zielonogórskie Winobranie w ramach akcji Lubuscy Seniorzy Działają. W ostatnich dwóch latach Stowarzyszenie otrzymało wsparcie z Urzędu Miasta Zielona Góra na renowację nawierzchni kortów. – Nasi amatorzy to uczestnicy, często z sukcesami, wielu amatorskich imprez organizowanych przez Związek Tenisa Województwa Lubuskiego. W tym roku Stowarzyszenie będzie obchodzić 30-lecie swojej działalności. Będzie to okazja do organizacji wielu imprez okolicznościowych – zapewnia Piotr Fabich.

Sugerowane artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *