Veronika Kudermetova i Elise Mertens triumfatorkami WTA Finals 2022 w grze podwójnej

Veronika Kudermetova i Elise Mertens triumfowały w grze podwójnej podczas WTA Finals. Fot./Grafika WTA Finals 2022

Veronika Kudermetova i Elise Mertens triumfowały w grze podwójnej podczas zakończonego w nocy z poniedziałku na wtorek (7/8 listopada) czasu polskiego turnieju WTA Finals 2022. W finale, na twardym korcie w Dickies Arena w Fort Worth w stanie Teksas w USA, rosyjska tenisistka z Kazania oraz Belgijka z Leuven pokonały po pełnej zwrotów rywalizacji broniącą tytułu parę czeską Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova 6:2, 4:6, 11-9.

Faworytkami finału były bez wątpienia broniące tytułu Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova, ale batalię o powtórzenie sukcesu z Guadalajary zaczęły fatalnie, Po trzech rozegranych gemach przegrywały 0:3 z przegranymi dwoma własnymi gemami serwisowymi na koncie. Na odrobienie takich strat nie było żadnych szans, zwłaszcza, że świetna przecież para Veronika Kudermetova/Elise Mertens nie spuszczała z tonu. W trzech pozostałych gemach serwisowych rywalek para czeska nie była w stanie wypracować nawet jednej okazji na break. W całym secie otwierającym finał Czeszki wygrały zaledwie dwa gemy i po 33 minutach seta na swoim koncie zapisały jak najbardziej zasłużenie Veronika Kudernetova i Elise Mertens wygrywając 6:2. Serwując po wygraną w secie przy prowadzeniu 5:2, Belgijka i tenisistka rosyjska szybko wygrały trzy akcje obejmując prowadzenie 40:0 i wykorzystały drugą z wypracowanych piłek setowych.

W drugiej odsłonie finału rywalizacja była już znacznie bardziej wyrównana, a inicjatywę na korcie coraz częściej przejmowała para czeska. Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova nie wykorzystały jednak dwóch okazji na zdobycie breaka na 3:1 oraz jednego, by wyjść na prowadzenie 4:2, a kiedy w gemie siódmym nie utrzymały podania i zdobiło się 4:3 dla pary Kudermetova/Mertens z przewagą breaka, obrończynie tytułu znalazły się bardzo trudnej sytuacji. Wówczas Czeszki pokazały jednak wielką klasę, zupełnie odwracając losy rywalizacji. Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova natychmiast odpowiedziały przełamaniem powrotnym na 4:4, po czym „poszły za ciosem” i wygrywając również dwa następne gemy, zwyciężyły w II secie finału 6:4 doprowadzając do decydującego seta III.

Zacięty i pełen zwrotów super tie-break

Punkt mistrzowski dla duetu Veronika Kudermetova i Elise Mertens.

O zdobyciu tytułu rozstrzygał zatem set III rozgrywany w formule super tie-breaka do 10 zdobytych punktów, a w razie potrzeby od wyniku 9:9, do dwóch punktów przewagi którejś z rywalizujących par.

Decydująca rozgrywka okazała się bardzo dramatyczna, losy finału przechylały się raz w jedną raz w druga stronę. Ostatecznie po tytuł sięgnęły Veronika Kudermetova i Elise Mertens, które wygrały decydującą odsłonę finału 11-9, dokonując rzeczy zdawało się niemożliwej. Barbora Krejcikova i  Katerina Siniakova prowadziły już w secie III 7:2 z przewagą dwóch mini-breaków i były o trzy wygrane akcje od powtórzenia sukcesu z Guadalajary, a przede wszystkim to one od dłuższego czasu dominowały na korcie. Nie mające już nic do stracenia Veronika Kudermetova i Elise Mertens jednak nie zrezygnowały i w końcówce finału to one odwróciły losy rywalizacji na swoją korzyść. Kluczowe były chyba dwie akcje przegrane przez Czeszki przy własnym serwisie, po których zrobiło się tylko 7:6 dla pary Krejcikova/Siniakova, zaś rywalizacja wróciła do reguły własnego serwisu. Teraz mogło się już wydarzyć wszystko, a Veronika Kudermetova i Elise Mertens utrzymując następnie dwa własne serwisy, po wygraniu szóstej akcji z rzędu, wyszły na prowadzenie 8:7. To było ich pierwsze prowadzenie w rozstrzygającym super tie-breaku! Oczywiście to jeszcze o niczym nie przesądzało, gdyż następne dwie akcje swoim serwisem rozpoczynały Czeszki i one przy możliwym wyniku 9:8 na swoją korzyść – mogły mieć piłkę meczową. Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova doprowadziły do remisu 8:8, lecz następną akcję przy własnym serwisie przegrały, meczbola mieliśmy więc nie dla nich, a dla mającego za chwilę do dyspozycji serwis duetu Veronika Kudermetova/Elise Mertens. Czeszki. jeszcze się nie poddały i piłkę meczową obroniły, ale kolejną akcęe przy własnym serwisie rozstrzygnęła jednak na swoją korzyść para Kudernetova/Mertens, przy czym teraz serwowały Czeszki. Błąd popełniła przy tej wymianie Barbora Krejcikova psując wolej i z tytułu mistrzyń WTA Finals 2022, po zwycięstwie w decydującym secie 11-9 i w całym finale 6:2, 4:6, 11-9, mogły się cieszyć Veronika Kudernetova i Elise Mertens!

Najlepszą parą sezonu zostały Czeszki

Mistrzyniami WTA Finals 2022 zostały Veronika Kudermetova i Elise Mertens, one są nieoficjalnymi mistrzyniami świata w grze podwójnej, ale nagrodę dla najlepszej pary deblowej w kobiecym tenisie w sezonie 2022, odbiorą jednak Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova.

Dla Kudermetovej to piąty w karierze triumf w grze podwójnej w imprezie głównego cyklu WTA, dla Mertens – 16. Triumfatorki sięgnęły po trofeum im. Martiny Navratilovej sięgnęły po premię finansową w wysokości 360 tysięcy dolarów do podziału oraz zdobyły po 1500 punktów rankingowych.

Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova otrzymały czek na 190 tysięcy dolarów do podziału oraz zdobyły po 1080 punktów rankingowych.

Najlepsza para sezonu 2022 w kobiecym tenisie - Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova. Fot. David Kozubek
Najlepsza para sezonu 2022 w kobiecym tenisie – Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova. Fot. David Kozubek

W 2022 roku zwyciężyły m. im w wielkoszlemowych imprezach Australian Open 2022, w Wimbledonie 2022 i US Open 2022, mimo porażki w finale w Fort Worth, po raz kolejny kończąc sezon i rok jako najlepsza para deblowa kobiecego tenisa na świecie.

Dodać możemy, że Elise Mertens w finake WTA Finals w grze podwójnej wystąpiła po raz drugi z rzędu. W 2021 roku w Guadalajarze para tajwańsko- belgijska Hsieh Su-wei/Elise Mertens przegrała z… Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą. Teraz Belgijka z Leuven miała już możliwość uniesienia w górę prestiżowego trofeum!

Fnal gry podwójnej WTA Finals 2022 na twardym korcie w Dickies Arena w Fort Worth trwał 104 minuty. Triumfatorki zaserwowły dwa asy popełniając pięć podwójnych błędów serwisowych. Pokonane Czeszki nie miały ani jednego asa oraz popełniły trzy podwójne błędy serwisowe. Veronika Kudermetiva i Elise Mertens wykorzystały wszystkie trzy wypracowane break-pointy, natomiast Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova na przełamanie zamieniły dwie z pięciu okazji. Belgijka i tenisistka rosyjska miały 14 winnerów oraz 12 niewymuszonych błędów. Czeszki popisały się 12 winnerami oraz popełniły osiem niewymuszonych błędów.

Więcej akcji – 60 ze 116 rozegranych – wygrały Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova, ale nie wystarczyło to do końcowego sukcesu. Triumfowały Veronika Kudermetova i Elise Mertens, które wygrały 56 akcji, a wiec o cztery mniej niż rywalki. Triumfatorki wygrały za to 10 z 18 rozegranych gemów, pokonane Czeszki – 8.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Weronika Falkowska to tegoroczna podwójna mistrzyni Polski. Fot. Polski Związek Tenisowy

Weronika Falkowska. Lis na korcie

Lubię gotować. Specjalność zakładu? Makaron ryżowy z krewetkami, cukinia i suszonymi pomidorami – mówi Weronika Falkowska w rozmowie z Józefem Heroldem. Pierwszy telefon po wygranym