US Open 2023. Rajeev Ram i Joe Salisbury po raz trzeci z rzędu mistrzami turnieju w Nowym Jorku w grze podwójnej mężczyzn

Rajeev Ram i Joe Salisbury wygrali wielkoszlemowy US Open w grze podwójnej mężczyzn. Fot. US Open 2023/ATP Tour

Amerykańsko-brytyjska para deblowa Rajeev Ram/Joe Salisbury po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł mistrzowski w grze podwójnej mężczyzn wielkoszlemowego turnieju US Open. W piątek w finale debla rozgrywanego na twardych kortach w Nowym Jorku turnieju US Open 2023 Rajeev Ram i Joe Salisbury po odwróceniu przebiegu rywalizacji pokonali w trzech setach, po dwóch godzinach i czterech minutach duet hindusko-australijski Rohan Bopanna/Matthew Ebden 2:6, 6:3, 6:4.

Set otwarcia dla Hindusa i Australijczyka

Piątkowy mecz finałowy przynajmniej na początku nie ułożył się po myśli obrońców tytułu. W secie otwarcia duet hindusko-australijski już w pierwszym gemie zdobył break i prowadzenia już nie oddał. Rohan Bopanna i Matthew Ebden jeszcze raz zdobyli w pierwszej odsłonie finału przełamanie na 5:2 i po 32 minutach zapisali partię na swoim koncie zwyciężając 6:2. Rajeev Ram i Joe Salisbury mieli wprawdzie swoje szanse, ale w decydujących wymianach byli nieskuteczni, nie wykorzystując pojedynczych break-pointów w gemach trzecim i szóstym.

Druga odsłona finału była już zupełnie inna. Hindus i Australijczyk wprawdzie jako pierwsi wypracowali break-pointa, ale obrońcy tytułu się wybronili, po czym przejęli inicjatywę na korcie. Kluczowy dla losów drugiej odsłony finału był gem szósty. Rajeev Ram i Joe Salisbury zdobyli wówczas break i teraz oni nie roztrwonili przewagi. Po 42 minutach zwycięzcy dwóch poprzednich edycji US Open wygrali seta drugiego 6:3, więc o zdobyciu tytułu decydował set trzeci.

Zdecydował jeden break

Rozstrzygająca partia finału była najbardziej wyrównana i najdłuższa, trwała 50 minut. Momentem decydującym okazał się break. zdobyty przez duet amerykańsko-brytyjski na 3:2. W dalszej fazie seta żadna z par nie miała już okazji na przełamanie serwisu rywali, a to oznaczało, że Rajeev Ram i Joe Salisbury zwyciężyli w piątkowym finale 2:6, 6:3, 6:4, po raz trzeci z rzędu sięgając po wielkoszlemowy tytuł  w grze podwójnej mężczyzn podczas US Open (poprzednio 2021, 2022). Mecz finałowy był bardzo interesujący, godny wielkoszlemowego finału i trwał dwie godziny, cztery minuty.

Rajeev Ram, amerykański tenisista pochodzenia hinduskiego, oprócz trzech już triumfów w grze podwójnej w USA Open, również , gdy jego partnerem był Joe Salisbury, zwyciężył w grze podwójnej wielkoszlemowego Australian Oopen 2020. Jest także wielkoszlemowym mistrzem Australian Open 2019 oraz Australian Open 2021 w grze mieszanej, srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro w grze mieszanej. srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 w grze mieszanej, zwycięzca Australian Open 2020 oraz US Open 2021 i 2022 w grze podwójnej, a także Australian Open 2019 i 2021 w grze mieszanej.

Brytyjczyk Joe Salisbury, oprócz czterech wielkoszlemowych tytułów zdobytych w deblu mężcfzyzn razem z Rajeevem Ramem ma również w dorobku wielkoszlemowe tytuły French Open 2021 i US Open 2021 w grze mieszanej.

W przeszłości odaj byli liderami rankingu ATP deblistów.

Dodać jedynie możemy, że sukces duetu Rajeev Ram/Joe Salisbury, nie jest raczej korzystny dla duetu monakijsko/polskiego Hugo Nys/Jan Zieliński, ponieważ trzykrotni już mistrzowie US Open na poważnie włączyli się do rywalizacji o miejsce w kończącym sezon turnieju Nitto ATP Finals Torino 2023 w grze podwójnej mężczyzn i są już w czołowej ósemce. Polak i tenisista z Monaco, na ten moment byliby w Nitto ATP Finals Torino 2023 pierwszą parą rezerwową.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

- Mam taką zasadę, aby nie dotykać i nie fotografować się z tenisowymi trofeami - mówi Giorgio Di Palermo. Fot. Archiwum Giorgio Di Palermo

Giorgio Di Palermo: Z miłości do tenisa

Prawnik, wierny kibic AS Roma, miłośnik klasycznej literatury, w wolnych chwilach słuchający rocka i jazzu. Giorgio Di Palermo, w przeszłości manager ATP Tour, obecnie zasiadający