Stefanos Tsitsipas obronił tytuł w Monte Carlo

Grek Stefanos Tsitsipas jest dopiero szóstym tenisistą w Erze Open, który zdołał na „mączce” w Monte Carlo obronić tytuł.

Stefanos Tsitsipas został triumfatorem prestiżowego turnieju Rolex Monte Carlo Masters 2022 rangi ATP 1000 (kort ziemny, pula nagród 5,415 mln euro) na „mączce”. Grek powtórzył sukces z roku 2021. W finale obrońca tytułu pokonał w dwóch setach rewelację imprezy Alejandro Davidovicha Fokinę z Hiszpanii 6:3, 7:6 (3).

Interesujący finał w Księstwie Monaco

Finałowe spotkanie było bardzo interesujące, a Hiszpan, który w drodze do decydującego meczu wyeliminował w II rundzie lidera rankingu ATP tenisistów Serba Novaka Djokovicia, następnie po raz pierwszy w karierze docierając do finału imprezy rangi ATP Masters 1000, nie wykorzystał swoich szans.

W secie otwarcia to Alejandro Davidivich Fokina pierwszy uzyskał przełamanie na 2:1, ale Stefanos Tsitsipas natychmiast odpowiedział przełamaniem powrotnym na 2:2, a w późniejszej fazie pierwszej partii raz jeszcze odebrał serwis Hiszpanowi w gemie dziewiątym (na 5:3) i przy swoim serwisie zakończył seta zwycięstwem 6:3.

W drugiej odsłonie finału Grek wygrał gema serwisowego Hiszpana  na otwarcie, ale przewagi nie utrzymał, tracąc podanie w gemie czwartym. Kluczowy mógł się okazać najdłuższy w spotkaniu gem dziewiąty, którego obrońca tytułu rozstrzygnął na swoją korzyść przy serwisie przeciwnika wychodząc na prowadzenie 5:4, ale serwując po zwycięstwo Stefanos Tsitsipas stracił podanie i o wyniku tej części finału rozstrzygnął ostatecznie dopiero tie-break. W decydującej rozgrywce skuteczniejszy okazał się jednak tenisista grecki, który wygrał tie-break 7:3, seta II 7:6 (3) i całe spotkanie 6:3, 7:6 (3), po 97 minutach zmagań. Decydujące były chyba dwie akcje przegrane przez Hiszpana przy własnym podaniu, po których Grek objął prowadzenie 4:1 z przewagą dwóch mini-breaków i tej przewagi już nie roztrwonił. Po jeszcze jednym mini-breaku na 2:6 Stefanos Tsitsipas wypracował sobie cztery kolejne piłki meczowe i choć pierwszą z nich Hiszpan przy swoim serwisie obronił, przy drugiej – już przy podaniu Greka – nie dał rady i drugi z rzędu triumf Stefanosa Tsitsipasa w Monte Carlo stał się faktem.

Alejandro Davidivich Fokina, po świetnym występie w Księstwie Monaco, choć nie zdobył swojego wymarzonego pierwszego w karierze tytułu w imprezie ATP Tour, w ogłoszonym 18 kwietnia rankingu ATP zanotuje spory awans (o 19 lokat), znajdzie się po raz pierwszy w TOP 30 rankingu – na 27 miejscu.

Stefanos Tsitsipas pozostanie na piątej pozycji (obronił 1000 punktów rankingowych). Grek jest dopiero szóstym tenisistą w Erze Open, który zdołał na „mączce” w Monte Carlo obronić tytuł. Wcześniej dokonywali tego tylko Ilie Nastase (1971-1973), Bjoern Borg (1979-1980), Thomas Muster (1995-1996), Juan Carlos Ferrero (2002-2003) i Rafael Nadal (2005-2012 oraz 2016-2018).

Triumf faworytów w grze podwójnej

W grze podwójnej triumfowali mistrzowie US Open 2021, para amerykańsko-brytyjska Rajeev Ram/Joe Salisbury, wygrywając w finale z parą kolumbijską Juan Sebastian Cabal/Robert Farah 6:4, 3:6, 10-7.

Piłka meczowa w finale gry podwójnej turnieju edycji 2022 w Monte Carlo.

Dla Amerykanina to już 23 w karierze tytuł w imprezie ATP Tour w grze podwójnej, dla Brytyjczyka dziewiąty, pierwszy zdobyty na „mączce”.

Dodać jedynie można, że Brytyjczyk jest obecnie liderem rankingu ATP deblistów, natomiast Amerykanin zajmuje drugą pozycję. W Monte Carlo para Rajeev Ram/Joe Salisbury była w silnej stawce rozstawiona najwyżej.