Od 26 maja, turniej Rolanda Garrosa posiada dwa zadaszone korty. Po korcie centralnym w 2020 r., drugi co do wielkości obiekt, Suzanne Lenglen, zyskał ruchomy dach. Okazał się on od razu niezwykle przydatny. Mimo fatalnej pogody i regularnych opadów deszczu, French Open mógł, po raz w historii, zaproponować dwa mecze jednocześnie – pisze Piotr Czarzasty, korespondent „Tenis Magazynu” w Paryżu.
– Z niecierpliwością czekaliśmy na zadaszenie na Lenglen – przyznawała z ulgą dyrektor turnieju, Amélie Mauresmo przy okazji inauguracji dachu 26 maja. To zwieńczenie prac modernizacyjnych Rolanda Garrosa.
– Dziś możemy być dumni z tego obiektu. Taki dach jest niezbędny dla organizacji turnieju rangi Wielkiego Szlema – dodawał Gilles Moretton, nie kryjąc zadowolenia, prezes Francuskiego Związku Tenisowego.
Wielkoszlemowe opóźnienie
Zbudowany w trzy lata za 30 mln euro dach na korcie Suzanne Lenglen, to symbolicza wisienka na torcie trwającej 9 lat modernizacji obiektu Rolanda Garrosa. W tym czasie, obiekt, który powiększył się z 8,5 do 12,5 ha, zmienił się nie do poznania. Obok nowych budynków dla administracji i zawodników, powstały m.in. nowy kort centralny Philippe-Chatrier z zadaszeniem oraz przypominający szklarnię tropikalną – kort Simonne-Mathieu. Roland Garros zyskał muzeum, sklep z pamiątkami, szereg punktów usługowych oraz nowy plac z leżakami i telebimem. Wreszcie wszystkie korty dostały oświetlenie. Inwestycja pochłonęła 430 mln euro.
Modernizacja wymuszona była poniekąd tempem rozwoju pozostałych turniejów Wielkiego Szlema. Biorąc pod uwagę np. zadaszenie kortów, to do 2020 r. French Open był jedynym turniejem tej rangi pozbawionym podobnej instalacji. A do tego roku, również jedynym turniejem wielkoszlemowym posiadającym wyłącznie jeden taki kort.
Zajmuje powierzchnię z 33 kortów
Przypominając rozpostarty biały wachlarz, nowy dach na Lenglenie sprawia niesamowite wrażenie lekkości i prostoty mimo imponującej wielkości.
Jego ruchoma część, składająca się z 19 teflonowych płacht ułożonych w literę V, każda o wymiarach 43,50 m x 4,825 m, zajmuje powierzchnię prawie 4200 mkw. Poza częścią ruchomą, dach na Suzanne Lenglen składa się z, zamontowanych na stałe, trzech stalowych skrzydeł.
Złożony dach przechowywany jest w najkrótszym skrzydle wraz z mechanizmem odpowiedzialnym za jego rozłożenie. Uruchomienie i pełne zamknięcie dachu zajmuje ok. 15 minut. Całość struktury, spoczywająca na 4 zewnętrznych betonowych słupach, waży 1200 ton. Zatem, wliczając jego ruchome i nieruchome elementy, zadaszenie Lenglena sięga łącznie 8700 mkw.
To tyle co powierzchnia 33 kortów.
Spódnica Suzanne Lenglen
Oryginalna, pofałdowana forma rozkładanej części dachu ma przypominać słynną spódnicę, w której grała francuska i światowa gwiazda tenisa lat 20. – Suzanne Lenglen.
– Tworząc koncepcję dachu, chcieliśmy zrobić coś bardzo francuskiego – wyjaśnia Dominique Perrault, główny architekt dachu na Lenglenie. – Złożyć hołd francuskiej haute couture i Jean Patou, który, specjalnie dla Suzanne Lenglen, zaprojektował pofałdowaną spódnicę z jedwabiu, którą się zainspirowaliśmy.
Według architekta, nowy look kortu ma przywoływać Francję, kulturę francuską i piękno.
100 lat po swoich największych tenisowych sukcesach, Suzanne Lenglen doczekała się kortu na miarę swoich osiągnięć. Między 1914 a 1926 r., ta pierwsza w historii światowa gwiazda tenisa zdobyła 34 tytuły Wielkiego Szlema (12 w singlu), a także 3 medale olimpijskie. Francuska zasłynęła również rewolucyjnym, jak na tamte czasy, ubiorem. Spódnica do kolan, odkryte ramiona, brak gorsetu czy słynna opaska spinająca włosy łamały wszelkie obowiązujące konwenanse. Pragnąc wolności i niezależności finansowej, w 1926 r. przeszła na zawodowstwo. Grając mecze pokazowe w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii, Lenglen umacniała swoją legendę. Zmarła w 1938 r. na białaczkę. Miała 39 lat.
czytaj także: Roland Garros od kulis. Nie ma wyników bez analityków
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Zdjęcia: ©Arthur Jan_Dominique Perrault Architecte_ADAGP / www.depositphotos.com / Archiwum FFT / Archiwum Roland Garros