Organizatorzy tegorocznego Roland Garros udostępnili zupełnie nowe narzędzie, które podczas trwania turnieju ma zapewnić zawodnikom jeszcze większy komfort psychiczny. System sztucznej inteligencji ma za zadanie chronić tenisistów przed „hejtem” i nękaniem w mediach społecznościowych.
Zdrowie psychiczne priorytetem dla Roland Garros
Stworzony przez francuską firmę system Bodyguard.ai ma na celu filtrować komentarze na takich platformach jak: Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Tiktok i Discord. Sztuczna inteligencja ma za zadanie blokować obraźliwe i wulgarne komentarze zamieszczane pod postami zawodników. Twórcy nowej technologii twierdzą, że aplikacja jest w stanie przefiltrować komentarze w ciągu 0,2 sekundy, po czym zablokować toksyczne treści.
French Open jest pierwszym z czterech turniejów wielkoszlemowych, który wprowadził taki sposób na walkę z cyberprzemocą. Główna dyrektorka Francuskiej Federacji Tenisa, Caroline Flaissier oświadczyła, że dbanie o zdrowie psychiczne zawodników jest priorytetem dla Roland Garros.
Krok we właściwym kierunku
Wielu tenisistów zdecydowało się na skorzystanie z systemu ochronnego. Podczas oficjalnej konferencji prasowej Roland Garros 2023 Iga Świątek zadeklarowała, że również będzie używać aplikacji Bodyguard.ai. Polska tenisistka wypowiedziała się na temat powszechnego problemu związanego z szerzeniem nienawiści w mediach społecznościowych: – To po prostu smutne, że media społecznościowe, czyli coś, co miało tylko uszczęśliwiać i łączyć ludzi, powodują, że mamy coraz więcej negatywnych myśli i emocji.
I dodała: – Po turniejach często sprawdzałam, co ludzie myślą na temat moich meczów, ale teraz przestałam to robić. Pamiętam, jak w krótkim odstępie czasu brałam udział w dwóch turniejach. Jeden wygrałam, a w drugim doszłam do finału. Weszłam wtedy na media społecznościowe i przeczytałam mnóstwo negatywnych komentarzy kibiców, którzy byli niezadowoleni, bo uważali, że skoro poprzedni sezon był dla mnie udany, to teraz powinnam wygrywać wszystkie mecze. Pojawiało się też wiele komentarzy o tym, że skoro nie wygrywam, to znaczy, że moja gra tylko się pogarsza. To trochę mnie frustrowało, dlatego stwierdziłam, że nie ma sensu tego czytać.
Pierwsza „rakieta” świata uznała, że system ochrony zawodników jest potrzebnym krokiem. Zdanie Igi Świątek podzieliła Daria Abramowicz, psycholożka sportowa z jej teamu.
– Z pewnością to jest bardzo potrzebny krok w dobrą stronę. Hejtu, cyberprzemocy, mowy nienawiści jest w Internecie coraz więcej. Takie mamy dane statystyczne z algorytmów i takie mamy obserwacje – my, którzy pracujemy bezpośrednio ze sportowcami – powiedziała Daria Abramowicz w rozmowie z portalem sport.pl.
Weronika Krupko