Qatar ExxonMobil Open. Hugo Nys i Jan Zieliński wyeliminowani w Doha

Jan Zieliński i Hugo Nys.

Nie ma już przedstawicieli polskiego tenisa w imprezie Qatar ExxonMobil Open rangi ATP 250 w Doha. Polskim jedynakiem był Jan Zieliński, który występował w grze podwójnej, oczywiście w parze z Hugo Nysem z Monaco, ale monakijsko-polski duet, rozstawiony z numerem „drugim”, jest już w poza turniejem. W środę finaliści Australian Open 2023 przegrali w ćwierćfinale w dwóch setach 6:7 (3), 5:7 z parą brytyjską Daniel Evans/Jonny O’Mara.

Hugo Nys i Jan Zieliński rozpoczęli środowy mecz bardzo udanie, już w drugim gemie serwisowym rywali zdobywając break na 3:1, lecz przewagę natychmiast stracili, gdyż Brytyjczycy odpowiedzieli przełamaniem powrotnym.

Więcej przełamań już w secie otwarcia nie było i o wyniku decydował tie-break, przegrany przez parę monakijsko-polską 3:7. Hugo Nys i Jan Zieliński mieli czego żałować, gdyż tę partię powinni rozstrzygnąć na swoją korzyść wcześniej, jeszcze przed tie-breakiem. Niestety, zabrakło wykończenia którejś z akcji na wagę zwycięstwa w secie. Najpierw finaliści Australian Open 2023 nie wykorzystali w gemie ósmym żadnego z trzech break-pointów, by podwyższyć prowadzenie na 5:3, następnie – wygrywając 5:4 – nie wykorzystaliprzy podaniu Brytyjczyków dwóch piłek setowych, zaś wygrywając 6:5, jeszcze jednego setbola.

Zmarnowane okazje srodze się na monakijsko-polskiej parze zemściły w tie-breaku, gdyż decydująca o losach seta rozgrywka zupełnie nie „wyszła” duetowi Hugo Nys/Jan Zieliński. Rywale szybko objęli w tie-breaku prowadzenie 5:0 z przewagą aż trzech minibreaków i takiego prowadzenia roztrwonić nie mogli.

W drugiej odsłonie meczu, w której jako pierwsi serwowali Brytyjczycy, do gema ósmego wszystko przebiegało zgodnie z regułą własnego serwisu. Wówczas jednak Daniel Evans i Jonny O’Mara zdobyli break i faworyci znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, gdyż za chwilę Brytyjczycy serwowali po zwycięstwo w meczu!

Dopiero broniąc się przed porażką Hugo Nys i Jan Zieliński zdołali przełamać serwis przeciwników, „pozostając jeszcze w meczu”, a za moment uczynili to już na dobre, doprowadzając w secie do remisu 5:5. Ostatecznie na nic się to finalistom Australian Open 2023 nie zdało, bowiem przegrali dwa następne gemy i to duet Daniel Evans/Jonny O’Mara, wygrywając trwający 111 minut ćwierćfinał 7:6 (3), 7:5, zameldowała się w półfinale.

Zadecydował gem 12., drugiej partii meczu, w którym Hugo Nys i Jan Zieliński, przegrywając 5:6, nie utrzymali serwisu. Brytyjczycy w tym gemie szybko wyszli na prowadzenie 40:0, wypracowując trzy meczbole z rzędu i trzecią piłkę meczową wykorzystali.

Przegrana duetu monakijsko-polskiego oznacza zarazem, że Hugo Nys i Jan Zieliński nie staną w Doha przed szansą zrewanżowania się za  porażkę w minionym tygodniu w Rotterdamie parze hindusko-australijskiej Rohan Bioanna/Matthew Ebden, która jest już w półfinale po środowym zwycięstwie 1:6, 6:4, 11:9 z duetem hinduskim  Yuki Bhambri/Yuki Bhambri. W rozstrzygającym secie III, rozgrywanym w formule super tie-breaka, Hindusi obronili od wyniku 6:9 trzy piłki meczowe, w tym jedną przy serwisie rywali, doprowadzając do remisu 9:9, lecz ostatecznie to jednak para Boppana/Ebden przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Z pewnością nie tak miał wyglądać występ w turnieju Qatar ExxonMobil Open rangi ATP 250 w Doha pary Hugo Nys/Jan Zieliński. W środę finaliści Australian Open 2023 mieli chwile bardzo dobrej gry, ale zbyt wielu swoich szans nie wykorzystali i w efekcie, mimo udanego początku – już po drugim swoim meczu – pożegnali się z imprezą w stolicy Kataru.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała