Puchar Davisa 2022. Finał Australia – Kanada

Reprezentacja Kanady zagra w wielkim finale, a ich przeciwnikami będą Australijczycy. Fot./Grafika Puchar Davisa

W niedzielę wieczorem poznamy triumfatora 110. edycji Pucharu Davisa, najbardziej prestiżowych międzynarodowych rozgrywek drużynowych w męskim tenisie. W wielkim finale, który rozpocznie się w hali w Maladze godzinie 13, o tytuł rywalizować będą reprezentacje Australii i Kanady.

W sobotę późnym wieczorem przeciwnika w wielkim finale poznała ekipa Australii. Została nim reprezentacja Kanady, pokonując w  półfinale reprezentację Włoch 2:1.

Reprezentacja Australii stanie przed szansą zdobycia Pucharu Davisa po raz 29. Fot./Grafika Puchar Davisa
Reprezentacja Australii stanie przed szansą zdobycia Pucharu Davisa po raz 29. Fot./Grafika Puchar Davisa

Spotkanie Włochy – Kanada lepiej rozpoczęło się lepiej dla Włochów, ponieważ w meczu drugich „rakiet” Lorenzo Sonego, po bardzo emocjonującej, trwającej aż trzy godziny, 15 minut tenisowej batalii pokonał 7:6 (4), 6:7 (5), 6:4 Denisa Shapovalova.

Włosi znaleźli się o jeden wygrany mecz od finału, ale w zespole Kanady dopiero wówczas „wkroczył” do akcji Felix Auger-Aliassime. Tenisista z Montrealu najpierw pewnie wygrał mecz gry pojedynczej zwyciężając  Lorenzo Musettiego 6:3, 6:4, czym doprowadził w spotkaniu półfinałowym do remisu 1:1, zaś po krótkim odpoczynku w parze z Vaskiem Pospisilem odniósł zwycięstwo w deblu nad parą włoską Fabio Fognini/Matteo Berrettini 7:6 (2), 7:5 i to drużyna Kanady zameldowała się w finale.

Decydujący mecz deblowy był bardzo wyrównany. W secie otwarcia pierwsi przełamanie zdobyli w gemie trzecim Włosi, ale przewagi nie zdołali utrzymać. W gemie szóstym Kanadyjczycy odpowiedzieli re-breakiem i o wyniku tej partii meczu decydował tie-break. W decydującej rozgrywce wyraźnie lepsi byli już Felix Auger-Aliassime i Vasek Paspisil, którzy wygrali tie-break 7-2 i seta 7:6 (2). Druga odsłona meczu deblowego byłą niemal kopią seta I. Również w tej partii para włoska pierwsza uzyskała break, lecz przewagi nie zdołała utrzymać, a szalę zwycięstwa na swoją korzyść, już bez tie-breaka przechylił w końcówce duet kanadyjski.

Duet Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil wygrał rozstrzygający o wyniku spotkania półfinałowego mecz deblowy 7:6 (2), 7:5 „wprowadzając” drużynę Kanady do finału.

Dodać wypada, że wcześniej awizowane były inne składy par deblowych. W parze włoskiej partnerem Fabio Fogniniego miał być Simone Bolelli, natomiast w parze kanadyjskiej Vasek Pospisil miał mieć za partnera Denisa Shapovalova.

Bohaterem całego spotkania półfinałowego był bezwzględnie Felix Auger-Aliassime.

Reprezentacja Australii stanie przed szansą zdobycia Pucharu Davisa po raz 29., natomiast reprezentacja Kanady – po raz pierwszy.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała