Park Tenisowy Olimpia z nowym oświetleniem, trybunami i halą został doceniony przez… WTA

Montaż oświetlenia na korcie centralnym Parku Tenisowego Olimpia. Fot. Klaudia Berda

Park Tenisowy Olimpia w Poznaniu, na terenie którego trwają przygotowania do zaliczanego do cyklu ATP Tour turnieju Enea Poznań Open zyskał kilka nowych inwestycji. Po tym jak zmodernizowano oświetlenie na korcie centralnym przyszła kolej na gruntowany remont kortu nr 1 i wymianę siedzisk (pochodzą ze stadionu Warty Poznań), jak również na budowę hali z krytymi kortami tenisowymi. Dodatkowo poznański challenger został doceniany przez WTA.

Tegoroczna, 31. edycja zaliczanego do cyklu ATP Tour turnieju Enea Poznań Open odbędzie się w dniach 14-20 czerwca. I chociaż od pierwszej edycji jest to wyłącznie turniej męski (w 2025 roku otrzymał specjalną nagrodę od ATP), to także kobieca federacja tenisowa doceniła organizatora, czyli klub Park Tenisowy Olimpia.

– Obiekt trafił na listę ośrodków rekomendowanych przez WTA jako baza treningowa dla tenisistek ze światowego touru. Co warto podkreślić jest jedynym polskim ośrodkiem wśród trzynastu z całego świata, które obecnie na tej liście się znajdują. „To dla nas wielka duma i satysfakcja. Ale także nagroda, ponieważ w rozwój naszego klubu wkładamy wiele pracy i staranności. Także teraz, bo rok 2026 to dla nas czas wielu wyzwań” – mówi Ewelina Sterczewska, dyrektorka zarządzająca Parku Tenisowego Olimpia.

Zmiany w duchu eko

Te wyzwania dotyczą przede wszystkim infrastruktury. Przygotowania do sezonu letniego na poznańskim Golęcinie trwają już od marca. Kort Centralny ma być doskonale przygotowany nie tylko dla tenisistów grających w Enea Poznań Open, ale przede wszystkim dla sympatyków tenisa, klubowiczów i mieszkańców, którzy mogą na nim trenować w doskonałych warunkach.

– Jesteśmy świeżo po remoncie oświetlenia na korcie centralnym, który był możliwy dzięki dotacji od Samorządu Województwa Wielkopolskiego. To pozwoli nam m.in. na rozgrywanie sesji wieczornej podczas Enea Poznań Open – mówi Krzysztof Jordan, prezes Parku Tenisowego Olimpia.

Zmieniają się także okolice Kortu Centralnego. Kort nr 1 zyskał właśnie nową trybunę, na której wymieniono wszystkie siedziska.

Kort nr 1 zyskał nową trybunę, na której wymieniono wszystkie siedziska. Fot. Klaudia Berda
Kort nr 1 zyskał nową trybunę, na której wymieniono wszystkie siedziska. Fot. Klaudia Berda

– Krzesełka pochodzą ze stadionu Warty Poznań. Są w bardzo dobrym stanie, w klubowej kolorystyce zieleni i bieli, a ponowne ich wykorzystanie doskonale wpisuje się w naszą strategię ekologiczną. Działając w duchu recyclingu chętnie przyjęliśmy je od POSiR-u i zamontowaliśmy, zamiast mocno zużytych już trybun przy korcie numer jeden – wyjaśnia Ewelina Sterczewska.

Będzie Eko Arena

Teraz przyszedł czas na długo wyczekiwane większe inwestycje, na które społeczność Parku Tenisowego Olimpia czekała od wielu lat. Mowa o budowie małych hal.

– Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do tych inwestycji, ponieważ obiekt położony jest w pięknym klinie zieleni. Wiemy, jak ważne są to tereny dla mieszkańców, dlatego obydwie hale powstaną w miejscach, w których była już infrastruktura. Tak, aby nie niszczyć i nie zmniejszać obszarów zielonych. W ubiegłym roku z naszego krajobrazu zniknęły stare domki hotelowe. Sala multisportowa do treningów powstanie dokładnie na ich miejscu. Z kolei pod koniec kwietnia przekazaliśmy teren pod plac budowy, w miejscu kortów numer 5 oraz 6. Powstanie tam hala z krytymi kortami tenisowymi. Tak więc też będzie to teren, na którym nie było pasma zieleni – tłumaczy Ewelina Sterczewska.

Sala multisportowa do treningów powstanie dokładnie na miejscu starych domków hotelowych. Wizualizacja PTO
Sala multisportowa do treningów powstanie dokładnie na miejscu starych domków hotelowych. Wizualizacja PTO

Ponieważ inwestycja realizowana będzie w nurcie dbałości o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne, podmiotem odpowiedzialnym za jej wykonanie będzie WPIP Green Energy.

– Realizowane przez nas obiekty to przykład nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do budownictwa sportowego. Projekty zakładają m.in. drewnianą konstrukcję, wykorzystanie fotowoltaiki, czy odzysk wody deszczowej. Dzięki temu powstanie trwała, energooszczędna infrastruktura, która przez lata będzie służyć zarówno sportowcom, jak i mieszkańcom Poznania – mówi Adam Zamelczyk, Dyrektor Zarządzający WPIP Green Energy.

Lata metamorfozy

Przypomnijmy, że korty na poznańskim Golęcinie powstały w 1956 roku, działała tu wówczas sekcja tenisowa TS Olimpia. Stowarzyszenie Sportowe Park Tenisowy Olimpia przejęło obiekt w roku 2010 i od tego czasu miejsce te przeszło gruntowną metamorfozę. Stowarzyszenie zmodernizowało nawierzchnie wszystkich kortów ziemnych, wymieniło ich ogrodzenie i zamontowało ekologiczne oświetlenie LED-owe. W trzech halach, zamiast dawnej sztucznej trawy położono nawierzchnię twardą, co pozwala wyczynowym tenisistom na trenowanie na profesjonalnych kortach. Dzięki stworzeniu dwóch multi funkcjonalnych kortów krytych, można grać także w inne sporty rakietowe, jak pickleball i badminton. W ostatnich latach wybudowano również dwa zewnętrzne korty do pickleballa i zmodernizowano ścianę tenisową, z której mieszkańcy Poznania mogą korzystać bezpłatnie. Przebudowano także budynek klubowy z recepcją, z zapleczem szatniowym i biurowym oraz efektownym tarasem widokowym przylegającym do kortu centralnego. Wybudowano również studio treningu personalnego i fizjoterapii Level Up.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej wymienione inwestycje zostały sfinansowane ze środków własnych Stowarzyszenia oraz pozyskanych dotacji i funduszy uzyskanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przypominamy, Enea Poznań Open, którego sponsorami tytularnymi są Enea oraz Miasto Poznań odbędzie się w dniach 14-20 czerwca 2026 roku. W pierwszych dniach tj. do środy 17 czerwca wstęp będzie bezpłatny, od czwartku biletowany. Wejściówki dostępne są na stronie https://bilety.eneapoznanopen.pl/

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Kamil Majchrzak (WKT Mera Warszawa) udanie rozpoczął okres gry na kortach trawiastych. W mijającym tygodniu osiągnął na tej nawierzchni półfinał dużego challengera ATP 125 w Birmingham, w którym był …

Alexander Zverev, który 29 kwietnia skończył 29 lat, zdobył Puchar Muszkieterów oraz nagrodę finansową w kwocie 2,8 mln euro.

Zakończył się rozgrywany przez 15 dni na ziemnych kortach kompleksu Stade de Roland Garros w Paryżu wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open Roland Garros 2026. W grze pojedynczej …

Turniej ITF J60 – Gdańsk Open na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej był bardzo udany w wykonaniu dwóch stypendystek programu Młode Talenty BNP Paribas. Nadia …

Filip Pieczonka (SKT Sopot) w parze z Iwanem Ljutarewiczem wystąpił w finale challengera ATP 100 na kortach ziemnych w Prościejowie. Byli najwyżej rozstawienia w decydującym o tytule meczu ulegli …