Para Alicja Rosolska/Erin Routliffe zagra w niedzielę o tytuł mistrzowski w Ostrawie

Alicja Rosolska. Fot. PZT

Para deblowa Alicja Rosolska/Erin Routliffe zagra w niedzielę o tytuł mistrzowski w grze podwójnej podczas turnieju WTA 500 AGEL Open w Ostrawie w Czechach. W sobotnim półfinale polsko-nowozelandzka para w dwóch setach pokonała wyżej notowany duet kazachsko-brazylijski 6:4, 6:2.

Alicja Rosolska i Erin Routliffe, ćwierćfinalistki US Open 2022, zostały w Ostrawie rozstawione z numerem trzecim, ich sobotnie rywalki, finalistki Australian Open 2022, z numerem „drugim”. Nieco większe szanse dawano duetowi kazachsko-brazylijskiemu, ale zapowiadała się interesująca rywalizacja i rzeczywiście taką mieliśmy na korcie już od pierwszej wymiany.

Początek meczu lepszy zaliczyła para Rosolska/Routliffe, która po obronie dwóch break-pointów w gemie otwierającym mecz, za moment uzyskała przełamanie, obejmując prowadzenie 2:0. Szala zwycięstwa szybko zaczęła się jednak przechylać na stronę duetu Danilina/Haddad Maia, gdyż cztery następne gemy wygrały właśnie Kazaszka i Brazylijka. Para numer 2 turnieju mogła nawet prowadzić 5:2 z przewagą podwójnego przełamania, ale Alicja Rosolska i Erin Routliffe obroniły break-point, po czym poszły za ciosem i nie przegrywając już do końca pierwszej partii żadnego gema, po zwycięstwie 6:4 zapisały I seta na swoim koncie, w gemach ósmym oraz dziesiątym przełamując serwis nieco wyżej notowanych rywalek (w rankingu WTA Race za sezon  2022 para Anna Danilina/Beatriz Haddad Maia zajmuje miejsce 10, a duet Alicja Rosikska/Erin Riutliffe klasyfijiwany jest na pozycji 13.).

W drugiej odsłonie półfinału pierwsze break-point zdobyły w trzecim gemie Kazaszka i Brazylijka, ale że własny serwis nie był w sobotę zbyt wielkim atutem żadnej z rywalizujących par, Polka i Nowozelandka natychmiast odpowiedziały re-breakiem, a gdy w gemie szóstym ponownie uzyskały przełamanie, obejmując prowadzenie 4:2, znalazły się już bardzo blisko finału. Tej szansy Alicja Rosolska i Erin Routliffe już nie wypuściły. Najpierw Polka i Nowozelandka pewnie utrzymały serwis, po czym już w gemie serwisowym przeciwniczek „zamknęły” mecz, meldując się w finale! W ostatnim, jak się okazało, gemie spotkania Alicja Rosolska i Errin Routliffe szybko objęły prowadzenie 40:0, wypracowując trzy z rzędu piłki meczowe i drugą z nich wykorzystały, wygrywając II seta 6:2 i cały trwający 78 minut mecz 6:4, 6:2!

Polka i Nowozelandka w sobotnim meczu wykorzystały sześć z dziewięciu szans na przełamanie serwisu rywalek. Kazaszka i Brazylijka   zamieniły na przełamanie trzy z ośmiu break-pointów. Tenisistki rozegrały ogółem 101 akcji, z których 57 rozstrzygnęły na swoja korzyść Alicja Rosolska i Erin Routliffe.

W meczu o tytuł Alicja Rosolska i Erin Routliffe zmierzą się w niedzielę z amerykańskim duetem Caty McNally/Alycia Parks, który pokonał rozstawiony z „czwórką” duet belgijsko-niemiecki Kirsten Flipkens/ Laura Siegemund 4:6, 6:1, 10:7.

Jubileuszowy tytuł Rosolskiej?

Alicja Rosolska po raz 25 wystąpi w finale gry podwójnej w imprezie cyklu WTA Tour w karierze i stanie przed szansą sięgnięcia po jubileuszowy 10. tytuł mistrzowski (dziewiąty zdobyła 7 kwietnia 2019 w Charleston).

Erin Routliffe w finale turnieju WTA Tour w grze podwójnej zagra po raz ósmy i może sięgnąć po swój trzeci tytuł.

Do trzech razy sztuka?

Wspólnie Polka i urodzona w Auckland Nowozelandka (do maja 2017 roku reprezentowała Kanadę) wystąpią w finale po raz trzeci. Wcześniej przegrały finały w Sankt Petersburgu 13 lutego 2022 z parą Anna Kalinskaja/Catherine „Caty” McNally oraz w Bad Homburg vor der Höhe 25 czerwca 2022 z duetem Eri Hozumi/Makoto Ninomiya. Zatem – do trzech razy sztuka?

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Amerykanin Alex Michelsen (97. ATP, 4) przegrał w pięciu setach 2:4, 3:4 (3), 4:3 (3), 4:3 (5), 3:4 (4) z Hamadem Medjedoviciem (110. ATP Serbia, 6)

Next Gen 2023 rozpoczęty

We wtorek rozpoczął się w krytym kompleksie King Abdullah Sports City w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej ostatni w sezonie 2023 istotny turniej w męskim