Nowoczesna hala w Kozerkach otwarta. Łukasz Kubot zrzucił garnitur i rozegrał mecz pokazowy

Łukasz Kubot po zakończeniu konferencji zrzucił garnitur i rozegrał mecz pokazowy. Fot. Olga Pietrzak

W Kozerkach otwarta została nowoczesna hala z czterema twardymi kortami typu Laykold. Jest to kolejny etap rozbudowy Akademii Tenisowej Tenis Kozerki, w tym ośrodka szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego. W konferencji prasowej wziął udział m. in. Łukasz Kubot, który na koniec spotkania z dziennikarzami zrzucił garnitur i rozegrał mecz pokazowy.

– Pomysł ośrodka szkoleniowego zrodził się z potrzeby w 2015 roku, gdy zacząłem się interesować tenisem, bo moje najmłodsze dziecko zaczęło grać w tenisa. Uważałem, że brakuje takiego miejsca, gdzie młodzi ludzie mogliby trenować w nowoczesnym ośrodku z kortami o różnych nawierzchniach. Rozglądałem się w ościennych krajach jak to tam wygląda i ten projekt zaczął nabierać w głowie kształtu, którego realizację tutaj widać, a kolejny jej etap otwieramy dzisiaj. Mamy korty ziemne, korty twarde otwarte i pod dachem, zaplecze sportowe i zaraz otworzymy dobrze zaopatrzoną siłownię,  – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Lewandowski, pomysłodawca i realizator Akademii Tenisowej Tenis Kozerki.

W piątek w Kozerkach została uroczyście otwarta nowoczesna hala z czterema kortami twardymi. Fot. Olga Pietrzak
W piątek w Kozerkach została uroczyście otwarta nowoczesna hala z czterema kortami twardymi. Fot. Olga Pietrzak

W obecnej chwili obiekt położony koło Grodziska Mazowieckiego posiada już 20 kortów, w tym pięć otwartych z trybunami, w tym kort centralny. Wszystkie spełniają wymogi techniczne do organizacji międzynarodowych turniejów rangi WTA, ATP i ITF.

– Chcielibyśmy wykorzystać potencjał tego miejsca jak najlepiej, nie tylko realizując nasze zaplanowane zadania jak najbardziej kompleksowej pomocy szkoleniowej dla naszej utalentowanej młodzieży, ale także chcielibyśmy kontynuować działania upowszechniające tenis. Jest to miejsce, które dzięki różnorodnym nawierzchniom kortów umożliwia bardziej efektywną realizację m.in. zgrupowań, konsultacji szkoleniowych, ale też organizację turniejów międzynarodowych – powiedział Henryk Kornas, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Tenisowego.

Centrum szkoleniowe powstało przy zaangażowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz samorządowych Grodziska Mazowieckiego i Powiatu Grodziskiego.

– Nie ma lepszych przedsięwzięć niż te oparte na pasji i ciężkiej pracy, które tu obserwowaliśmy od kilku lat. Miałem okazje widzieć je podczas pierwszego przecięcia wstęg w Kozerkach, a w kolejnych lasach zaskoczyli mnie efektami tej pracy. Każde otwarcie kolejnego etapu jest wydarzeniem w szerszej skali znacznie wykraczającej poza Grodzisk Mazowiecki – podkreślił Tomasz Krupski, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Tomasz Krupski razem ze starostą Powiatu Grodziskiego Markiem Wieżbickim, wiceprezesem PZT ds. Organizacyjnych Ryszardem Robaszkiewiczem i Jarosławem Lewandowskim dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia centrum szkoleniowego w Kozerkach. 

– Polski Związek Tenisowy bardzo wspierał tę inwestycję i gospodarza tego przedsięwzięcia. Obiekt spełnia w całości oczekiwania PZT i będzie służył długo młodzieży – powiedział podczas ceremonii Ryszard Robaszkiewicz.

Obiekt w Kozerkach będzie w dużej mierze służyć młodzieży. Fot. Olga Pietrzak
Obiekt w Kozerkach będzie w dużej mierze służyć młodzieży. Fot. Olga Pietrzak

W konferencji prasowej wziął udział także Łukasz Kubot (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), były lider deblowego rankingu ATP i dwukrotny triumfator imprez wielkoszlemowych – Australian Open 2014 i Wimbledonu 2017.

– Kiedy dwie dekady temu wkraczałem na arenę międzynarodową, to musiałem wyjeżdżać z kraju, żeby móc trenować w naprawdę profesjonalnych warunkach. W Polsce praktycznie przez sześć miesięcy w roku musimy trenować w hali, bo okres gry na kortach otwartych jest bardzo krótki. Cieszę się, że w złotych czasach polskiego tenisa, gdy mamy Igę Świątek, Huberta Hurkacza, Magdę Linette czy Janka Zielińskiego, który przebił się do światowej czołówki w deblu, doczekaliśmy się prawdziwej akademii tenisowej. Mamy w Kozerkach możliwość gry na nowoczesnych twardych kortach na zewnątrz i w hali. To bardzo ważne, bo obecnie właściwie 3/4 sezonu gra się turnieje właśnie na twardej nawierzchni. Gratuluję pomysłodawcom, bo dzieciaki i młodzież mają warunki do trenowania i rozwijania się – powiedział Kubot.

Krótko po tym Łukasz zrzucił z siebie garnitur i już w sportowym stroju wkroczył na kort u boku juniorki Darii Górskiej (PZT Team/CKT Grodzisk Mazowiecki), by rozegrać pokazowy mecz miksta przeciwko Szymonowi Walkowowi (PZT Team/Redeco Wrocław) i Martynie Kubce (CKT Grodzisk Maz.). W trakcie rywalizacji, w krótkiej przerwie między setami, pary wymieniły się partnerami..

Potem był czas na krótkie wywiadu, pozowanie do pamiątkowych zdjęć, rozdawanie autografów i losowanie nagród rzeczowych.

Na otwartych kortach twardych centrum szkoleniowego w Kozerkach już za półtora miesiąca odbędzie się turniej rangi WTA 125 organizowany przez Polski Związek Tenisowy.

Tomasz Dobiecki
Fot. Olga Pietrzak

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała