Mutua Madrid Open 2023 . Rewelacyjna nastolatka z Rosji pokonała Magdę Linette

Magda Linette. Fot. Canal+

Magda Linette (19. WTA, AZS Poznań) na III rundzie zakończyła w sobotę występ w prestiżowym turnieju WTA 1000 Mutua Madrid Open 2023, przegrywając w dwóch setach 3:6, 3:6 z nastolatką z Rosji Mirrą Andriejewą.

Sobotnia rywalka Magdy Linette, klasyfikowana w światowym rankingu na 194 pozycji, to bez wątpienia największa rewelacja turnieju w stolicy Hiszpanii. W poprzednich rundach zaledwie 16-letnia tenisistka sprawiła już dwie duże niespodzianki w 1/64 finału eliminując Kanadyjke Leylah Annie Fernandez, finalistkę US Open 2021, a w 1/32 finału Brazylijkę Beatriz Haddad Maię (14. WTA). W sobotę wyższość młodej Rosjanki musiała uznać również Magda Linette.

Magda Linette źle rozpoczęła spotkanie, bowiem już w swoim pierwszym gemie serwisowym, drugim w całym meczu, straciła podanie. Poznanianka dopiero przegrywając 0:3, otworzyła wynik po swojej stronie (1:3) i kiedy za moment zdobyła re-break – wydawało się, że Polka opanowała już początkową niemoc. Niestety, stało się inaczej, Linette w gemie szóstym ponownie bowiem straciła serwis. Po raz drugi rewelacyjna nastolatka, urodzona w Krasnojarsku, która w sobotę, w dniu meczu z Polką, obchodziła 16. urodziny, przewagi już nie roztrwoniła i po 46 minutach wygrywając w pełni zasłużenie 6:3, zapisała seta otwarcia na swoim koncie.

Magda Linette musiała zatem odrabiać straty, ale drugą partię meczu zaczęła najgorzej jak można – od przegrania własnego gema serwisowego i to „na sucho”. Poznanianka wielokrotnie pokazywała już, że potrafi wychodzić z dużych opresji i odwrócić niekorzystny przebieg wydarzeń na korcie, w sobotnie popołudnie nie dała jednak rady. Magda Linette miała dwie swoje szanse, by „wrócić” do meczu, lecz w gemie czwartym II seta nie wykorzystała dwóch break-pointów. Więcej okazji na odrobienie strat dużo wyżej notowana w rankingu WTA Polka już nie miała i to Mirra Andriejewa, wygrywając drugą odsłonę meczu 6:3, po 78 minutach pokonała Magdę Linette 6:3, 6:3, niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie, meldując się w 1/8 finału Mutua Madrid Open 2023 w grze pojedynczej.

Przegrana poznanianki z Andriewą to spora, przykra dla Polki niespodzianka. O porażce Magdy Linette zadecydowała przede wszystkim słabsza dyspozycja serwisowa, ale przyznać też trzeba, że również w wymianach tenisistka AZS Poznań ustępowała młodej rywalce.

Tym samym Magda Linette, która już wcześniej pożegnała się z turniejem w stolicy Hiszpanii w grze podwójnej, definitywnie zakończyła występ w WTA 1000 Mutua Madrid Open 2023. Natomiast Mirra Andriejewa sprawiła sobie piękny prezent urodzinowy i wciąż pozostaje w grze.

Następną przeciwniczką Mirry Andriejewej będzie w poniedziałek wiceliderka rankingu WTA Aryna Sabalenka. W sobotę tenisistka z Białorusi zameldowała się w 1/8 finału, pokonując w dwóch wyrównanych setach 6:4, 7:5 Kolumbijkę Camilę Osorio Serrano.

Magda Linette, mimo sobotniej niespodziewanej porażki, „zarobiła” za występ w Madrycie trochę punktów rankingowych, ma duże szanse w następnym notowaniu rankingu WTA awansować na najwyższe miejsce w karierze.