Miami Open 2024. Niespodzianka na Florydzie: Grigor Dimitrow wyeliminował Carlosa Alcaraza

Grigor Dimitrow w ostatnim ćwierćfinale sprawił sporą niespodziankę w dwóch setach pokonując Hiszpana Carlosa Alcaraza. Fot. Miami Open/Hard Rock Stadium

Wygraną Bułgara Grigora Dimitrowa (12. ATP) z Hiszpanem Carlosem Alcarazem (2. ATP) można z pewnością uznać za dużą niespodziankę 10. dnia rozgrywanego na Florydzie turnieju Miami Open 2024. Rozstawiony w imprezie z numerem 11. Dimitrow, pogromca Huberta Hurkacza, w ostatnim ćwierćfinale w dwóch setach 6:2, 6:4 pokonał  tenisistę z Murcji, który był najwyżej rozstawionym graczem turnieju w Miami. Swój mecz wygrał w czwartek także Niemiec Alexander Zverev.

Nie było kolejnej niespodzianki i zwycięstwa Węgra

W pierwszym czwartkowym ćwierćfinale gry pojedynczej mężczyzn kolejnej niespodzianki nie zdołał sprawić Węgier Fabian Marozsan  (57. ATP) wyraźnie przegrywając z rozstawionym z numerem czwartym Alexandrem Zverevem (5. ATP). Tenisista niemiecki, aktualny mistrz olimpijski w grze pojedynczej mężczyzn, wygrał w dwóch setach 6:3, 7:5, pewne problemy mając tylko w drugiej partii pojedynku.

Alexander Zverev zagra o finał turnieju na Florydzie. Fot. Miami Open/Hard Rock Stadium
Alexander Zverev zagra o finał turnieju na Florydzie. Fot. Miami Open/Hard Rock Stadium

Set otwarcia przebiegał zdecydowanie pod dyktando Alexandra Zvereva. Urodzony w Hamburgu tenisista niemiecki już w najdłuższym w secie gemie trzecim zdobył break wykorzystując czwartego break-pointa i tylko raz w gemie szóstym musiał się bronić przed stratą serwisu. Węgier wówczas nie wykorzystał break-pointa, a w gemie dziewiątym, gdy bronił się przed porażką w secie raz jeszcze nie utrzymał podania przegrywając set otwarcia po 40 minutach 3:6.

Druga odsłona była już bardziej wyrównana, trwała 59 minut. Jako pierwszy break-pointa obronił w gemie trzecim Alexander Zverev, następnie w gemie piątym to samo, uczynił Fabian Marozsan i przez 11. gemów nie bylo w secie drugim przełamań. Wydawało się, że o wyniku, seta zadecyduje dopiero tie-break, ale jednak do niego nie doszło, bowiem w gemie 12. Alexander Zverev zdobył kluczowe przełamanie serwisu rywala i po trwającym godzinę i 39 minut ćwierćfinale zameldował się w półfinale gry pojedynczej mężczyzn Miami Open 2024, pokonując Fabiana Marozsana 6:3, 7:5.

Alcaraz stracił szanse na Sunshine Double

W półfinale Alexander Zverev zmierzy się z Grigorem Dimitrowem. (12. ATP). Rozstawiony w imprezie z numerem 11. tenisista bułgarski, pogromca Huberta Hurkacza, w ostatnim ćwierćfinale sprawił sporą niespodziankę w dwóch setach pokonując 6:2, 6:4 najwyżej rozstawionego w ATP Masters 1000 Miami Open 2024 Hiszpana Carlosa Alcaraza, wicelidera światowego rankingu tenisistów. Tym samym Carlos Alcaraz stracił szanse na Sunshine Double, jak określa się triumf w jednym sezonie w wiosennych amerykańskich tysięcznikach BNP Paribas Open w Indian Wells oraz Miami Open. Półfinał Alexander Zverev – Grigor Dimitrow, nie wcześniej niż o północy czasu polskiego z piątku 29 marca na sobotę 30 marca 2024.

Carlos Alcaraz stracił szanse na Sunshine Double. Fot. Miami Open/Hard Rock Sdagium

Ćwierćfinał Carlos Alcaraz – Grigor Dimitrow trwał godzinę i 34 minuty i był bardziej zacięty, aniżeli wskazuje na to suchy rezultat.

W secie otwarcia wszystko co najistotniejsze zdarzyło się w czterech pierwszych gemach. Uważany za dość zdecydowanego faworyta Carlos Alcaraz wypracował jednego break-pointa już w gemie pierwszym oraz trzy break-pointy w gemie trzecim, ale żadnego nie wykorzystał. Grigor Diomitrow okazał się skuteczniejszy. Bułgar w gemie drugim zdobył przełamanie, po czym, po obronie break-pointów, utrzymał serwis w gemie trzecim obejmując prowadzenie 3:0 z przewagą breaka i chociaż w gemie czwartym, mimo dwóch okazji, drugiego przełamania nie uzyskał, korzystny rezultat utrzymał do końca, wygrywając seta otwarcia 6:3. Zwycięstwo w pierwszej partii meczu Grigor Dimitrow przypieczętował jeszcze jednym przełamaniem serwisu Hiszpana, gdy przegrywając 2:5 Carlos Alcaraz serwował, by jeszcze przedłużyć rywalizację w secie.

W secie drugim świetnie grający Grigor Dimitrow zdobył break na 3:1, a w ko/lejnym gemie serwisowym Carlosa Alcaraza miał break-point na 5:1. Wicelider rankingu ATP przed drugim z rzędu przełamaniem się jednak wybronił a co jeszcze ważniejsze poszedł za ciosem najpierw odrabiając stratę przełamania, a następnie doprowadzając w secie do remisu 4:4. Alcaraz powrócił do meczu, jak się jednak okazało – nie był to jego dzień. Dimitrow po trzech z rzędu przegranych gemach, utrzymał serwis w gemie dziewiątym odzyskując prowadzenie (5:4) i nie zatrzymał się już na drodze po zwycięstwo.

Miedwiediew z Sinnerem o finał

Przypomnijmy, że parę półfinałową w dolnej połówce drabinki wyłoniono dzień wcześniej. W meczu o awans do niedzielnego finału. już w piątek o godzinie 20 czasu, polskiego zagrają broniący tytułu tenisista rosyjski Daniił Miedwiediew (4. ATP), turniejowa trójka oraz rozstawiony z numerem drugim Włoch Jannik Sinner (3. ATP) – czytaj także: Miedwiediew kontra Sinner, czyli rewanż za finały Miami Open 2023 i AO 2024. Mecz zapowiada się szczególnie interesująco, będzie bowiem rewanżem za wygrany przez Daniiła Miedwiediewa finał Miami Open 2023 oraz za finał rozegranego w styczniu wielkoszlemowego Australian Open 2024, w którym zwyciężył w Melbourne Jannik Sinner, sięgając po swój pierwszy w karierze tytuł wielkoszlemowy w grze pojedynczej.

Finaliści gry podwójnej

W sobotnim finale gry podwójnej mężczyzn Mami Open 2024 zmierzą się dwie najwyżej rozstawione pary: Rohan Bopanna/Matthew Ebden (Indie/Australia, 1) oraz Ivan Dodig/Austin Krajicek (Chorwacja /USA, 2). W półfinale Rohan Bopanna i Matthew Ebden, mistrzowie Australian Open 2024, którzy wcześniej w Miami między innymi wyeliminowali w 1/8 finału monakijsko-polską parę Hugo Nys/Jan Zieliński, pokonali w czwartek rozstawiony z czwórka duet hiszpańsko-argentyński Marcel Granollers/Horacio Zeballos w dwóch setach 6:1, 6:4. Z kolei duet Ivan Dodig/Austin Krajicek, najlepsza para deblowa sezonu 2023 w męskim tenisie, mistrzowie French Open 2023, wygrał w półfinale w Miami z  duetem niemieckim Kevin Krawietz/Tim Puetz w trzech setach 6:4, 6:7 (4), 10-7.