Miami Open 2023. Tenisowy rollercoaster dla Magdy Linette. Victoria Azarenka pokonana!

Magda Linette po raz pierwszy w karierze awansowała do IV rundy turnieju Miami Open. Fot. Australian Ooen 2023

To był tenisowy rollercoaster, ale zakończony happy endem dla Polki. Magda Linette (19. WTA, AZS Poznań) pokonała Victorię Azarenkę (16. WTA) 7:6 (3), 2:6, 6:4 i awansowała do IV rundy – pierwszy raz w karierze – prestiżowego turnieju Miami Open 2023. Polka wykorzystała czwartą piłkę meczową. Pojedynek trwał 2 godziny i 30 minut. W meczu o ćwierćfinał Polka zmierzy się z Amerykanką Jessicą Pegulą (3. WTA).

Spotkanie Polki i białoruskiej tenisistki rozgrywane było na korcie Butcha Buchholza (rocznik 1940), amerykańskiego tenisisty sprzed Ery Open, który jest współzałożycielem pierwszego stowarzyszenia tenisistów zawodowych.

Decydował tie-break

Mecz rozpoczął się dobrze dla reprezentantki Polski, która jako pierwsza serwowała i wygrała gema otwarcia – choć łatwo nie było – serwując w nim dwa asy. W gemie numer dwa, wydawało się, że trzykrotna triumfatorka turnieju Miami Open gładko zapisze go na swoim koncie, bo prowadziła 40:0, ale poznanianka zdobyła cztery punkt z rzędu i wywalczyła break-point. Azarenka miała w tym momencie mnóstwo szczęścia, bo piłka w trakcie wymiany odbiła się od taśmy i wpadła na kort po stronie Polski. Ostatecznie była liderka światowego rankingu wygrała gema i było 1:1.

Do stanu 3:3 mecz przebiegał zgodnie z reguła własnego serwisu. Niestety, jako pierwsza została przełamana poznanianka i w rezultacie jej rywalka objęła prowadzenie 4:3. Przy stanie 5:4, Victoria Azarenka serwowała, by wygrać I seta. Reprezentantka Polski nie zamierzała się jednak „łatwo sprzedać skóry”: grała agresywnie, wykorzystując każdy moment, by przyspieszyć akcję. W nagrodę wygrała gema doprowadzając do stanu po 5, a po chwili prowadziła 6:5. Ostatecznie o wyniku I partii decydował tie-break, w którym lepsza okazała się Linette wygrywając do 3. Pierwsza partia trwała 62 minuty i stała na wysokim poziomie: Linette miała cztery asy serwisowe i jeden podwójny błąd, a jej rywalka nie zaserwowała żadnego asy i zaliczyła trzy podwójne błędy przy swoim podaniu.

Gra błędów i nerwów

Set II rozpoczął się idealnie dla tenisistki AZS Poznań (z trybun wspierali ja trenerzy Mark Gellard i Ian Hughes), która przełamała dwukrotną mistrzynią wielkoszlemową w grze pojedynczej z Melbourne. Frustracja Azarenki rosła i na korcie zaczęła pojawiać się coraz więcej błędów. Linette była niezwykle skoncentrowana i po kilku minutach objęła prowadzenie 2:0 i miała przy serwisie rywalki kolejnego breaka. Od tego momentu tenisistka urodzona w Mińsku opanowała nerwy, doprowadzając do stanu 4:2, a po 29 minutach i sześciu z rzędu wygranych gemach zakończyła II partię wygraną 6:2.

Po 10-minutowej regulaminowej przerwie spowodowanej upałem, w trakcie której tenisistki mogły się odświeżyć wróciły one na kort. Azarenka bardzo szybko objęła prowadzenie z przełamaniem 2:0 i to był ósmy wygrany przez nią gem z rzędu. Na szczęście Magda przerwała tę serię i doprowadziła do stanu po 2, a po następnych kilku minutach objęła prowadzenie 3:2 z przełamaniem. Poznanianka nie odpuszczała i doprowadziła do stanu 5:3. W decydującym gemie Linette przy stanie 5:4 serowała i prowadziła 40:0, mając trzy piłki meczowe, ale rywalka grała do końca odprowadzając do stanu 40:40. Magda zachowała zimną krew i dwa kolejne punkty padły łupem Polki. Gem, set, mecz – MAGDA LINETTE!

Ostatnia, zwycięska piłka dla Magdy Linette w starciu z Victorią Azarenką.

Trzeci mecz i bilans 2:1 dla Azarenki

Pojedynek Linette – Azarenka był trzecim spotkaniem obu tenisistek. Obecny bilans pojedynków 2:1 dla tenisistki urodzonej w Mińsku. W 2016 roku w… III rundzie Miami Open, zdecydowanie lepsza była Azarenka, która zwyciężyła 6:3, 6:0. Natomiast w 2021 w Indian Wells, Magda Linette skreczowała z powodu kontuzji kostki przy prowadzeniu Azarenki 7:5, 3:0.

Dodać jedynie można, że Victoria Azarenka już trzykrotnie wygrywała Miami Open zdobywając tytuł w 2009, 2011 oraz 2016 roku. Jest dwukrotną mistrzynią wielkoszlemową w grze pojedynczej: Australian Open 2012 oraz Australian Open 2013, trzykrotną finalistką US Open 2012, 2013, 2020. Przez 51 tygodni była liderką rankingu WTA tenisistek.

Mimo że w lipcu zawodniczka skończy 33 lata wciąż liczy na powrót na tenisowy tron. Warto przypomnieć, że karierę Azarenki zahamowała sądowa walka o prawo do wychowywania syna Leo.