Łukasz Turkowski, dyrektor zarządzający ds. marketingu, sponsoringu i prewencji w PZU w rozmowie z „Tenis Magazynem” mówi o szerokim zasięgu projektu Dobrej Drużyny PZU, który dociera też o mniejszych ośrodków, o tym, dlaczego Iga Świątek jest kapitanem programu, jak można się zgłaszać, w ilu dyscyplinach prowadzone jest wsparcie i o kibicowaniu najlepszej polskiej tenisistce.
Na łamach „Tenis Magazynu” piszemy o klubach i stowarzyszeniach sportowych z małych ośrodków. Widzimy, że tam jest entuzjazm oraz setki młodzieży i dzieci, które chcą podążać śladami Igi Świątek. A siłą programu Dobra Drużyna PZU jest właśnie jego zasięg. Dociera do sportowych ośrodków z mniejszych miejscowości. Rozumiem, że jest to świadoma strategia docierania do ośrodków, które mają mniejsze możliwości wspierania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży?
– Stale wzrastająca liczba pełnych entuzjazmu i dziecięcej energii zawodników jest dla nas siłą napędową do doskonalenia programu i zwiększania jego zasięgu. Dotarcie do mniejszych ośrodków od początku było naszym świadomym działaniem i jednym z podstawowych celów programu. Powołując Dobrą Drużynę PZU chcieliśmy zachęcić do ruchu dzieci i młodzież z całego kraju. Wskutek pandemii nie uprawiali sportu w takim wymiarze, w jakim powinni dla ich prawidłowego rozwoju, a problem otyłości w tej grupie nadal jest poważny. Dlatego próbujemy dotrzeć do możliwie jak największej grupy dzieci, zarówno z miast i ze wsi oraz pokazać im zalety uprawiania sportu, który wpływa korzystnie nie tylko na ich zdrowie, lecz także na relacje z rówieśnikami czy radzenie sobie ze stresem.
Zdajemy sobie sprawę, że w poza dużymi aglomeracjami dostęp do infrastruktury jest mniejszy, a możliwości finansowania są ograniczone. Dlatego ruszyliśmy ze wsparciem dla klubów i stowarzyszeń lokalnych. Dzięki programowi prewencyjnemu Dobrej Drużyny PZU podmioty zajmujące się organizacją zajęć sportowych mogą liczyć m.in. na zakup sprzętu, pokrycie kosztów wynajmu obiektów, na których będą trenować czy transportu na zawody sportowe. Kwoty dofinansowania rzędu 5, 10 lub 15 tys. zł to cenne wsparcie w małych miejscowościach, dzięki któremu mali pasjonaci sportu mogą rozwijać swoje zainteresowania i brać udział w sportowej rywalizacji, pokazując swój talent na zewnątrz. Dzięki temu nie czują się od nikogo gorsi ani wykluczeni. Mogą rozwijać skrzydła, a swoimi sukcesami inspirować innych. Nie bez powodu kapitanem programu jest Iga Świątek, która choć jest niewiele starsza od niektórych zawodników z Dobrej Drużyny, jest już inspiracją dla milionów osób na całym świecie.
Drużyna PZU ma już ponad 132 tysiące młodych zawodników. Oni są pod opieką klubów, szkół, stowarzyszeń sportowych. Wiemy, że zainteresowanie programem jest ogromne. Proszę powiedzieć, jak mają się zwrócić do Was ci, którzy chcą, a nie wiedzą jak tego dokonać. Czy to jest trudna droga po wasze wsparcie?
– Jednym ze sposobów na dołączenie do naszej Drużyny jest zgłoszenie się do programu prewencyjnego Dobra Drużyna PZU. Zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku ogłaszaliśmy nabór do programu, do którego mogły zgłosić się wszystkie podmioty spełniające wymagania ujęte w regulaminie i wnioskujące o wsparcie na ściśle określony cel. Zainteresowanie pierwszą edycją było tak duże, że w tym roku zwiększyliśmy środki przeznaczone na wsparcie klubów i związków, stowarzyszeń, fundacji, uczniowskich klubów i ludowych zespołów sportowych. Co więcej, w tym roku podmiotom, które nie znalazły się w gronie 450 beneficjentów daliśmy dodatkową szansę na zdobycie sprzętu lub odzieży sportowej o wartości 10 tys. zł. Otrzyma ją 15 laureatów konkursu Super Bonus, którzy wykonali zadanie konkursowe i zdobyli najwięcej głosów w publicznym plebiscycie.
Jest jeszcze inna droga, aby dołączyć do Dobrej Drużyny. Wystarczy zapisać swoje dziecko do organizacji, która już otrzymała nasze wsparcie i dołączyła do programu. Zachęcamy do tego zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe nabory do drużyn. Listy wszystkich klubów znajdują się na stronie .
PZU dofinansuje prowadzenie zajęć sportowych w blisko 100 dyscyplinach, zarówno tych bardzo popularnych, jak i mniej znanych. Czyli do Państwa mogą zwrócić się wszyscy, dla których ważna jest aktywność fizyczna dzieci i młodzieży, zwłaszcza po prawie dwóch latach pandemii?
– Tak, zapraszamy wszystkich, dla których rozwój sportowy, a co za tym idzie zdrowie dzieci są ważne. Każda forma aktywności fizycznej jest dobra i wpływa korzystnie na młody organizm. Trzeba tylko ruszyć w końcu z kanap, do których przykuła nas pandemia, i zacząć ćwiczyć. Dzięki różnorodności dyscyplin wspieranych przez Dobrą Drużynę PZU każdy może znaleźć coś dla siebie – od popularnych gier zespołowych takich jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, sporty zimowe, wodne, lekkoatletykę, gimnastykę czy mało jeszcze znany teqball.
Od stycznia 2021 PZU wspiera Igę Świątek – ona sama powiedziała, że „mam zapewnione bezpieczeństwo w biznesowej sferze mojej kariery. Dzięki tej strategicznej współpracy mogę skupić się na swojej pracy, grze w tenisa”. Czy Pan śledzi mecze Igi?
– Wszyscy w PZU jesteśmy na bieżąco z aktywnością Igi Świątek na światowych kortach, śledzimy mecze z udziałem Igi i mocno jej kibicujemy. Z dumą patrzymy przy tym na logo PZU eksponowane na stroju zawodniczki, w którą uwierzyliśmy zanim jeszcze trafiła do ścisłej czołówki światowego tenisa. Dzięki naszemu wsparciu i poczuciu bezpieczeństwa Iga może skupić się na grze w tenisa. Śledzenie przebiegu jej kariery jest prawdziwą ucztą dla kibiców.
W Dobrej Drużynie PZU, której ambasadorką i kapitanem jest Iga Świątek są zespoły nie związane wyłącznie z tenisem. Jakie wartości muszą przyświecać młodym sportowcom, by wejść do rodziny Dobrej Drużyny PZU?
– Dobra Drużyna PZU poprzez sport i zdrową rywalizację kształtuje młode charaktery. To co łączy wszystkich jej zawodników to miłość do sportu, zaangażowanie i postawa fair play, którą bardzo sobie cenimy. Niektóre wartości można wypracować podczas regularnych treningów i współpracy w grupie. Są to np. szacunek do innych, empatia i chęć pomocy drugiemu człowiekowi, cierpliwość, samodyscyplina, a nawet pewność siebie czy chęć stawiania sobie coraz trudniejszych celów. Rola sportu w kształtowaniu osobowości młodych ludzi jest ogromna, dlatego zachęcamy wszystkich do regularnego uprawiania sportu.