Katarzyna Piter i Fanny Stollar mistrzyniami debla w Budapeszcie

Katarzyna Piter mogła się cieszyć z drugiego tytułu w grze podwójnej w głównym cyklu WTA Tour. Fot. Archiwum K. Piter

Para deblowa Katarzyna Piter/Fanny Stollar triumfowła w niedzielę w grze podwójnej rozgrywanego na ziemnych kortach w Budapeszcie turnieju WTA 250 Hungarian Grand Prix 2023. W finale Polka i Węgierka pokonały w trzech setach 6:2, 4:6, 10-4 duet amerykańsko-czeski Jessie Aney/Anna Siskova. Katarzyna Piter zdobyła w dziewiątym w karierze finale swój drugi tytuł deblowy w imprezie głównego cyklu WTA Tour. W 2013 roku triumfowała w Palermo w parze z Francuzką Kristiną Mladenović. Fanny Stollar sięgnęła po swój trzeci tytuł, drugi w Hungarian Grand Prix, w którym w sezonie 2021 zwyciężyła w parze z Rumunką Mihaelą Buzarnescu. Węgierka ma ponadto na koncie tytuł w innej imprezie w Budapeszcie, na kortach twardych w hali, w której była najlepsza w 2018 roku w parze z Hiszpanką Georginą Garcią-Perez. Był to jej szósty finał, trzeci zwycięski.

Niedzielny finał obie pary rozpoczęły bardzo nerwowo mając wielkie problemy z utrzymaniem serwisu. Dobitnie świadczy o tym fakt, ze w pierwszych sześciu gemach mieliśmy aż pięć breaków, a tylko w gemie otwarcia, utrzymały podanie Katarzyna Piter i Fanny Stollar.

Po serii breaków w korzystniejszej sytuacji były Polka i Węgierka, które prowadziły 4:2 z przewagą jednego przełamania i tej przewagi nie roztrwoniły. W gemie siódmym para polsko-węgierska zakończyła wreszcie serię pięciu breaków z rzędu podwyższając prowadzenie na 5:2, a za parę minut prowadziła już w finale 1:0 w setach, bowiem w gemie ósmym raz jeszcze zdobyła break „zamykając” seta otwarcia pewnym zwycięstwem 6:2, po 30 minutach rywalizacji.

W secie drugim skuteczniejsze były Amerykanka i Czeszka, które zdobyły dwa breaki, a tylko raz nie utrzymały podania i w efekcie wygrały drugą odsłonę meczu 6:4, w finale wyrównując na 1:1 w setach. O zwycięstwie oraz zdobyciu tytułu decydował set trzeci rozgrywany w formule super tie-breaka do 10 zdobytych punktów.

W rozstrzygającym secie trzecim Katarzyna Piter i Fanny Stollar nie dały przeciwniczkom większych szans wygrywając 10-4 i po finałowym zwycięstwie z parą amerykańsko-czeską Jessie Aney/Anna Siskova 6:2,4:6, 10-4 mogły się cieszyć ze zdobycia tytułu mistrzowskiego.

Mecz finałowy trwał godzinę, 29 minut.

Katarzyna Piter i Fanny Stollar. Fot. Archiwum K. Piter
Katarzyna Piter i Fanny Stollar. Fot. Archiwum K. Piter

Dodajmy, że Katarzyna Piter po raz drugi z rzędu wystąpiła w finale gry podwójnej Hungarian Grand Prix w Budapeszcie. Przed rokiem przegrała decydujący mecz występując w duecie z Belgijką Kimberley Zimmermann. Teraz mogła sięgnęła po tytuł i po 10 latach po raz drugi mogła wznieść trofeum.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Amerykanin Alex Michelsen (97. ATP, 4) przegrał w pięciu setach 2:4, 3:4 (3), 4:3 (3), 4:3 (5), 3:4 (4) z Hamadem Medjedoviciem (110. ATP Serbia, 6)

Next Gen 2023 rozpoczęty

We wtorek rozpoczął się w krytym kompleksie King Abdullah Sports City w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej ostatni w sezonie 2023 istotny turniej w męskim