Polsko-belgijska para deblowa Jan Zieliński/Sander Gill pokonała w środę duet chorwacko-chiński Ivan Dodig/Zhang Zhizhen 7:5, 7:5 i zameldowała się w ćwierćfinale gry podwójnej rozgrywanego na twardych kortach w hali w Rotterdamie turnieju, ATP 500 ABN AMRO Open 2025.
W secie otwarcia najciekawiej było na początku. Najpierw dwie okazje na przełamanie serwisu rywali zmarnowali Ivan Dodig i Zhang Zhizhen nie wykorzystując break-pointa o/raz przegrywając przy równowadze akcję decydującą o wyniku gema, a gemie drugim dwóch break-pointów nie wykorzystali Sander Gille i Jan Zieliński przegrywając również akcję decydująca o wyniku gema.
Od tego momentu obie pary długo pewnie wygrywały już własne gemy serwisowe i wszystko wskazywało, że do rozstrzygnięcia pierwszej partii meczu niezbędny będzie tie-break.
Do decydującej rozgrywki ostatecznie nie doszło, bowiem przy prowadzeniu duetu belgijsko-polskiego 6:5, broniąc się przed porażką, duet chorwacko-chiński nie utrzymał podania i set otwarcia, po 44 minutach zapisali na swoim koncie Sander Gille i Jan Zieliński, którzy zwyciężyli 7:5.
Druga odsłona meczu była jeszcze bardziej zacięta, a poszczególne sety wyrównane. Pierwsi break zdobyli w secie drugim Ivan Dodig i Zhang Zhizhen, którzy następnie utrzymali serwis i z przewagą breaka prowadzili 4:2. Sander Gille i Jan Zieliński nie zamierzali jednak rezygnować i po tym jak w gemie ósmym wygrywając akcję decydującą o wyniku przełamali serwis przeciwników – doprowadzili w secie drugim do remisu 4:4. Polak i jego nowy partner (Sander Gille i Jan Zieliński tworzą parę deblową dopiero od sezonu 2025) poszli za ciosem i byli o krok zapewnienia sobie zwycięstwa w drugiej partii 6:4 i wygrania środowego meczu już w tym momencie, ale w gemie 10 przy serwisie rywali nie wykorzystali dwóch piłek meczowych, przy drugiej przegrywając wymianę, która dala duetowi chorwacko-chińskiemu wyrównanie w drugiej partii meczu na 5;5.
Zmarnowanie piłek meczowych nie wyprowadziło jednak z równowagi duetu Sander Gille/Jan Zieliński. Belg i Polak najpierw utrzymali podanie wychodząc w secie drugim na prowadzenie 6:5, a następnie przy podaniu przeciwników szybko wypracowali trzy piłki meczowe z rzędu drugą (w sumie czwartą) wykorzystując.
Sander Gille i Jan Zieliński po ciekawym meczu trwającym 95 minut pokonali ostatecznie parę Ivan Sodig/Zhang Zhizhen 7:5, 7:5 i pojedynku o półfinał zmierzą się z duetem lepszym w meczu 1/8 finału Nikola Mektić/Michael Venus (Chorwacja/Nowa Zelandia, 4) – Matthew Ebden/Joran Vliegen (Australia/Belgia).
czytaj też: Jan Zieliński: Zapomnij o wczoraj, pracuj dziś na swoje jutro
Krzysztof Maciejewski


