Indian Wells. Rafael Nadal śrubuje serię zwycięstw

Rafael Nadal wciąż zwycięski w 2022 roku.

W turnieju mężczyzn, w Indian Wells rozegrano w czwartek dwa pierwsze mecze ćwierćfinałowe. Serię zwycięstw kontynuuje niepokonany jeszcze w 2022 roku Hiszpan Rafael Nadal. Tym razem tenisista z Majorki wygrał z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem 7:6 (0), 5:7, 6:4 i jest już w Indian Wells w półfinale.

Trudna przeprawa mistrza z Majorki

Podkreślić trzeba, że wygrana nie przyszła 21-krotnemu mistrzowi turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej łatwo, gdyż dysponujący bardzo dobrym, potężnym serwisem Nick Kyrgios okazał się wymagającym przeciwnikiem. W pierwszej partii to Hiszpan pierwszy stracił podanie i zapowiadało się na wygraną Australijczyka. Rafael Nadal w kluczowym momencie, gdy Nick Kyrgios serwował po zwycięstwo w secie, pokazał jednak klasę, w ostatniej chwili odrabiając straty. Ostatecznie o losach I seta rozstrzygał tie-break, w którym Hiszpan nie dał już rywalowi szans wygrywając decydującą rozgrywkę do zera.

Dodajmy, że Kyrgios sfrustrowany przegraniem 10 gema zniszczył rakietę i został ukarany ostrzeżeniem. Australijczyk zdołał wprawdzie jeszcze doprowadzić do tie-breaka, ale w nim był już bezradny. Nadal zdominował Kyrgiosa w wymianach, szybko prowadził 6:0 i wówczas „zagotowało się w głowie” tenisisty z Antypodów. Kiedy Australijczyk miał serwować, by bronić pierwszego z sześciu setboli, krzyknął w wulgarny sposób do jednego z kibiców, żeby się zamknął. Sędzia Carlos Bernardes ukarał wówczas Nicka Kyrgiosa ostrzeżeniem, a ponieważ było to drugie ostrzeżenie dla australijskiego tenisisty, skutkowało utratą punktu i zarazem porażką w secie.

Ponieważ druga partia, po jedynym  przełamaniu w końcówce (w 12 gemie), padła łupem Nicka Kyrgiosa, który wygrał 7:5, o awansie do półfinału decydował set III. Kluczem do zwycięstwa Rafaela Nadala było przełamanie w siódmym gemie III seta, które Hiszpan uzyskał, gdy Australijczyk popełnił podwójny błąd serwisowy.. Nadal objął prowadzenie 4:3 i przewagi już nie roztrwonił, w dwóch ostatnich własnych gemach serwisowych nie tracąc ani jednego punktu!

Trwający 2 godziny, 46 minut mecz, uważany za hit dnia, nie rozczarował. Rafael Nadal wygrał 19 spotkanie z rzędu. W 2022 roku nie znalazł jeszcze pogromcy!

Turniej w “Tenisowym raju” jak nazywany jest kompleks w Indian Wells to także okazja do ciekawych spotkań i wspólnych fotografii. Poznajecie tych panów? Od lewej: Rafa Nadal, Ben Stiller i Sugar Ray Leonard.

Cameron Norrie nie obroni tytułu

Półfinałowym przeciwnikiem Rafaela Nadala, już w sobotę, będzie rodak, Carlos Alcaraz, któremu w innym czwartkowym meczu ćwierćfinałowym nie sprostał broniący tytułu Brytyjczyk Cameron Norrie, przegrywając w dwóch setach 4:6, 3:6. Tym samym Brytyjczyk nie powtórzy sukcesu z października 2021 roku.

Obrońca tytułu wcale tego spotkania nie musiał przegrać. W secie otwarcia Norrie dwukrotnie obejmował prowadzenie z przewagą przełamania, ale przewagi nie zdołał utrzymać. Sam trzykrotnie stracił serwis, w tym w ostatnim, jak się okazało, gemie 10 i przegrał partię 4:6. W II secie Brytyjczyk również pierwszy zdobył przełamanie na 2:1, ale w tym momencie poprosił o przerwę medyczną z powodu bólu biodra i  chociaż wrócił na kort, nie był już w stanie zagrozić przeciwnikowi.

Hiszpan Carlos Alcaraz wschodząca gwiazda światowego tenisa.

W półfinale będziemy więc mieli konfrontację wielkiego hiszpańskiego mistrza Rafaela Nadala z dużo młodszym rodakiem Carlosem Alcarazem, jedną z rewelacji ostatnich miesięcy w męskim tenisie, nadzieją tenisa hiszpańskiego, zawodnikiem, którego uważa się za prawdopodobnego następcę słynnego tenisisty z Majorki.

Dwa pozostałe mecze ćwierćfinałowe turnieju mężczyzn (Miomir Kecmanović – Taylor Harry Fritz oraz Andriej Rublow – Grigor Dimitrow) zostaną rozegrane w piątek, przed półfinałami kobiet.

Wyniki BNP Paribas Open 2022 w Indian Wells z 17 marca

kobiety

ćwierćfinały

Maria Sakkari (Grecja) – Elena Rybakina (Kazachstan) 7:5, 6:4

Paula Badosa Gibert (Hiszpania) – Veronika Kudermetova  6:3, 6:2

półfinały gry podwójnej

Asia Muhammad/Ena Shibahara (USA/Japonia) – Gabriela Dabrowski/Giuliana Olmos (Kanada /Meksyk) 7:6 (6), 3:6, 10-5

Yi-Fan Xu/Zhaoxuan Yang (Chiny) – Alize Cornet/Leylah Annie Fernandez (Francja/Kanada) 7:5, 6:1

Chinki, pogromczynie tajwańsko-polskiej pary Hao-Ching Chan/Magda Linette, zagrają zatem w Indian Wells o prestiżowy tytuł.

mężczyźni

Carlos Alcaraz (Hiszpania) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:4, 6:3

Rafael Nadal (Hiszpania) – Nick Kyrgios (Australia) 7:6 (0), 5:7, 6:4

Miomir Kecmanović (Serbia) – Taylor Harry Fritz (USA) piątek

Andriej Rublow – Grigor Dimitrow (Bułgaria) piątek

ćwierćfinały gry podwójnej

John Isner/ Jack Sock (USA) – Feliciano Lopez/Stefanos Tsitsipas (Hiszpania/Grecja) 7:5, 6:4

Andrey Golubev/Alexander Zverev (Kazachstan/Niemcy) – Taylor Harry Fritz/Tommy Paul (USA) 6:4, 7:6 (3)

Santiago Gonzalez/Edouard Roger-Vasselin (Meksyk/Francja) – Asłan Karacew/Andriej Rublow 6:2, 6:4

Rajeev Ram/Joe Salisbury (USA/Wielka Brytania) – Wesley Koolhof/Neal Skupski (Wielka Brytania/Holandia) 7:6 (4), 7:5