III Memoriał Asi Kowalczewskiej. Wyjątkowy turniej i historyczny finał chłopców

W tle za pucharami autorstwa Adama Łożykowskiego uczestnicy Memoriału wraz z rodzicami i organizatorami.

Alicja Szweda (STT Szczecinek) oraz Mateusz Kas (STK Sopot) zostali zwycięzcami trzeciej edycji Memoriału Asi Kowalczewskiej – Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego Młodzików U14. Wydarzenie odbyło się na kortach obiektu MOSiR w Pabianicach, ale finał singla chłopców rozegrano w nowopowstającym centrum tenisowym w uzdrowisku Uniejów. To był pierwszy, a więc historyczny mecz pod szyldem Polskiego Związku Tenisowego.

Turniej w Pabianicach jest wyjątkowy pod wieloma względami: patronki zawodów – Joanny Kowalczewskiej – lekarza pediatry i artystki, malarki, a także pięknych pucharów autorstwa Adama Łożykowskiego (Uwaga Szkło) i co ważne bardzo dobrej obsady i dużej liczby chętnych. W tym roku dodatkowo najważniejsze momenty turnieju uwieczniła Maria Tymińska, artysta fotografik.

Ogromne zainteresowanie turniejem

– Miły odzew naszego memoriałowego przedsięwzięcia, czyli pełna lista zgłoszeń, tenisowy poziom rywalizacji, wspaniała sportowa ambicja młodych, 13-14 letnich graczy oraz super sportowa postawa fair-play podczas czterodniowej imprezy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – relacjonował przebieg zawodów Grzegorz Jasiński, dyrektor Memoriału i prezes Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego w Łęczycy i dodała: – Dość powiedzieć, że listy rezerwowe, czyli oczekujących młodych tenisistów były pełne i liczyły trzykrotnie więcej chętnych, niż w rzeczywistości mogło zagrać w imprezie.

Zdobywczynie pierwszego i drugiego miejsca w grze pojedynczej: Alicja Szweda i Natalia Drela wraz z rodzicami i organizatorami. Fot. Maria Tymińska
Zdobywczynie pierwszego i drugiego miejsca w grze pojedynczej: Alicja Szweda i Natalia Drela wraz z rodzicami i organizatorami.

Przez cztery dni zmagań w singlu oraz deblu zostało rozegranych 76 pojedynków, stojących na bardzo dobrym poziomie. Zużyto ok. 150 piłek, a gry toczyły się od 9 do 22 na kortach otwartych, a także w hali tenisowej MOSiR Pabianice. Sędzią naczelnym turnieju był niezawodny Wiesław Kozica.

Finał z dużą pompą

Zwycięzcom w singlu chłopców (Mateuszowi Kasowi i Bartoszowi Raztawickiemu) puchary i dyplomy wręczyli: burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek i Bartłomiej Gröbner, dyrektor zarządzający K-FLEX Polska (pierwszy z lewej), z prawej dyrektor Memoriału i prezes Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego w Łęczycy Grzegorz Jasiński. Fot. Maria Tymińska
Zwycięzcom w singlu chłopców (Mateuszowi Kas i Bartoszowi Raztawickiemu) puchary i dyplomy wręczyli: burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek i Bartłomiej Gröbner, dyrektor zarządzający K-FLEX Polska (pierwszy z lewej), z prawej dyrektor Memoriału i prezes Miejskiego Młodzieżowego Klubu Tenisowego w Łęczycy Grzegorz Jasiński.

Finał rywalizacji chłopców został rozegrany w Uniejowie. Na zaproszenie burmistrza Józefa Kaczmarka, w świąteczny wtorek 15 sierpnia w finale chłopców zagrali: Mateusz Kas z Sopotu oraz Bartek Raztawicki z Warszawy. Wygrał reprezentant klubu z Sopotu 6:3, 7:5. Tym samym w nowopowstającym centrum tenisowym w uzdrowisku Uniejów odbył się pierwszy, a więc historyczny mecz pod szyldem Polskiego Związku Tenisowego. Dekoracji Bartka i Mateusza dokonali burmistrz Uniejowa oraz Bartłomiej Gröbner, dyrektor zarządzający firmy K-Flex. 

Wystawa i kalendarz

– Asia była niezwykłą osobą, lekarzem pediatrą, artystą malarzem, która urodziła się w Łęczycy i przez całe życie związana była z tym miastem. Była grającą pasjonatką tenisa oraz znawcą tej dyscypliny sportu. Prace Joanny posiada wiele prestiżowych muzeów i galerii narodowych na kilku kontynentach. Portret Rogera Federera autorstwa Joanny zdobi siedzibę Fundacji Rogera Federera w Zurichu – mówi Adam Kowalczewski, mąż patronki, pomysłodawca turnieju, przyjaciel tenisa i dodaje: – Chciałbym, aby prace fotograficzne, wyłącznie czarno-białe Marii Tymińskiej można było zobaczyć podczas specjalnej wystawy oraz, żeby trafiły na karty kalendarza.

Patronat medialny – „Tenis Magazyn”.

Wyniki końcowe turnieju:

Dziewczęta singiel:
1. Alicja Szweda (STT Szczecinek)
2. Natalia Drela (KS TopSpin Pionki)
3/4. Michalina Antosik (AZS Łódź) i Nela Matysiak (Hutnik Warszawa)

Dziewczęta debel:
1. Nadia Jasińska (MMKT Łęczyca)/Alicja Szweda (STT Szczecinek)
2. Weronika Lipska (Stowarzyszenie Morelowa Tenis Club Warszawa)/Alicja Marcinkowska (SKT Sieradz)
3/4. Natalia Drela (KS TopSpin Pionki)/Magdalena Szymczak (AT Masters Radom) i Justyna Paprocka/Lena Paprocka (obie Eurotenis Łódź)

Chłopcy singiel:
1. Mateusz Kas (STK Sopot)
2. Bartosz Raztawicki (Matchpoint Żyrardów)
3/4. Paweł Sakowski (AZS Łódź) i Bartosz Wróbel (Come-on Tennis Club Wrocław)

Chłopcy debel: 
1. Krzysztof Okrój (WTS Orzeł Warszawa)/Bartosz Raztawicki (Matchpoint Żyrardów)
2. Jan Nastały (STK Sopot)/Aleksander Wyszyński (KT Arka Gdynia) 
3/4. Stanisław Łaskawiec/Arkadiusz Noremberg (obaj MKT Łódź) i Mateusz Kas (STK Sopot)/Bartosz Wróbel (Come-on Tennis Club Wrocław)


Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała