Koniec roku sprzyja podsumowaniom. I to nie tylko tym sportowym. Oprócz punktów w rankingu, liczby trofeów, media na całym świecie liczą również to, co sportowcy zarobili. A pieniądze, jakie wywalczyli na sportowych arenach są wręcz oszałamiające! Przyjrzyjmy się tym kwotom. Wierz nam, że można dostać oczopląsu…
Konto bankowe Igi Świątek pod lupą. Tenis dominuje ranking.
Zanim złożysz pod tym artykułem komentarz o tym, “że znowu zaglądamy komuś do portfela” weź pod uwagę, że tenis, jako jeden z nielicznych sportów jest w tej sprawie transparentny. Prize money każdego turnieju jest jawny i wręcz zachęca do analizy. Na długi przed pierwszym serwisem wiemy, jakie kwoty zarobią tenisistki na każdym etapie. Śmiało mówi się o pieniądzach, kontraktach reklamowych, wycenia wartość medialną zawodniczek i skrzętnie sumuje wszystkie dane dotyczące pieniędzy. Jakby tego było mało, jedną z najbardziej rzucających się informacji na stronie wta.com, poza aktualnym rankingiem przy nazwisku zawodniczki rzecz jasna, są jej zarobki właśnie. Zarobki w danym roku i w karierze. Generalnie sporo się o pieniądzach w tenisie mówi i być może dlatego dla wielu jest tak magnetyczny…
Przejdźmy więc do meritum! Bez ceregieli, bez ogródek, pomówmy o konkretach! Wszystko podsumował prestiżowy magazyn Forbes, który przygotował zestawienie. Zestawienie, w którym w pierwszej 20. znajduje się -uwaga – aż 12 tenisistek!
NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCE SPORTSMENKI W 2023
FOT. Forbes.com
#1. 23,9 miliona dolarów
Iga Świątek
NA KORCIE: 9,9 MLN dolarów POZA KORTEM: 14 MLN dolarów
Świątek kończy wielki rok! Rok pełen sukcesów! Obroniła tytuł wielkoszlemowy w Paryżu, zakończyła rozgrywki tytułem w finałach WTA i odbiła z rąk Aryny Sabalenki pierwsze miejsce w rankingu. Mając zaledwie 22 lata, spędziła łącznie 82. tygodnie na “jedynce”, i już teraz zajmuje 10. miejsce w historii WTA. Oprócz tego zajmuje również 14. miejsce na liście nagród pieniężnych z prawie 25 milionami dolarów zarobionych na turniejach. Poza boiskiem Świątek uzupełniła w tym roku teże swoje portfolio współprac, podpisując lukratywne kontrakty z markami takimi jak Visa, ON Shoes and Apparel, Porsche, Oshee, czy finalizując umowę z gigantem technologicznym Infosys.
#3. 21,7 miliona dolarów
Coco Gauff
NA KORCIE: 6,7 MLN dolarów POZA KORTEM: 15 MLN dolarów
Wygrana w US OPEN zmieniła u Coco Gauff wszystko. Oprócz wielkiej nagrody pieniężnej zdobytej na korcie Amerykanka podpisała w tym roku kontrakt z Baker Tilly, Bose i UPS. Pojawiła się również w reklamie filmu Marvela oraz na okładce limitowanej edycji komiksu Invincible Iron Man (Coco jest fanką tego uniwersum).
#4. 15,2 miliona dolarów
Emma Raducanu
NA KORCIE: 0,2 MLN dolarów POZA KORTEM: 15 MLN dolarów
To dość zaskakująca pozycja, ale fani tenisa i świat biznesu pokochał piękną Brytyjkę tuż po jej zwycięstwie w US Open w 2021 roku. Mająca wtedy 18 lat Raducanu, dzięki temu triumfowi zebrała wokół siebie grono sponsorów, którzy pozwalają jej zarabiać nawet w sytuacji, w której nie potrafi wygrać meczu… Nie potrafi lub nie jest w stanie, bo trzeba dodać, że od czasu wielkiej wygranej w amerykańskim szlemie, Emma zmagała się z szeregiem kontuzji. Przez to jej ranking spadł na z 10. na 299. miejsce! Nie zmienia to faktu, że podpisane przed laty kontrakty, wciąż pozwoliły jej osiągnąć tak wysokie miejsce zestawienia.
#5. 15 milionów dolarów
Naomi Osaka
NA KORCIE: 0 $ POZA KORTEM: 15 MLN $
Osaka, choć nie gra od ponad roku w tenisa i w międzyczasie urodziła córkę, wciąż przyciąga uwagę tenisowego świata. Wykorzystują to marki i to właśnie współprace poza kortem dają jej szanse na wielki zarobek. Osaka rozpoczęła w tym roku kilka współprac… Podpisała np. umowę sponsorską z Bobbie baby Crate & Kids, a jej firma medialna zarobiła w tym roku już 5 milionów dolarów.
#6. 14,7 miliona dolarów
Aryna Sabalenka
NA KORCIE: 8,2 MLN dolarów POZA KORTEM: 6,5 MLN dolarów
Triumf na Australian Open otworzył przez Białorusinką prawdziwy skarbiec. Świetna postawa na korcie, nawiązanie walki z niedościgniona dotychczas Igą Świątek pozwoliła przyciągnąc Arynie do siebie poważnych partnerów. Sabalenka nawiązała współpracę z Maestro Dobel Tequila i Leaf Trading Cards. Jest także inwestorem w markę wellness Beekeeper’s Naturals i promuje swoim nazwiskiem napoje gazowane Olipop. Tenisistka wystąpiła także w tenisowym dokumencie Netflix Break Point.
#7. 12,5 miliona dolarów
Jessica Pegula
NA KORCIE: 6 MLN dolarów NA KORCIE: 6,5 MLN dolarów
Jess Pegula, zdobyła w tym roku w Montrealu największy tytuł w swojej karierze w grze pojedynczej, a w listopadzie zagrała o tytuł WTA FINALS. Przez krótki czas zajmowała pierwsze miejsce w rankingu w grze podwójnej wraz ze swoją partnerką Coco Gauff. Jej gra na korcie przyciągnęła sponsorów, którzy podwoili sumę zarobków. Poza kortem niedawno została ambasadorką słuchawek marki Dyson, zegarków De Bethune i biżuteri Gorjan, a za promowanie kobiecego tenisa została uhonorowana nagrodą WTA Jerry Diamond ACES.
Wenus Williams
NA KORCIE: 0,2 MLN dolarów POZA KORTEM: 12 MLN dolarów
#9. 9,5 miliona dolarów
Elena Rybakina
NA KORCIE: 5,5 MLN dolarów POZA KORTEM: 4 MLN dolarów
Rybakina nie powtórzyła sukcesu z Wimbledonu w 2022 roku, ale w minionym sezonie była nadal zawodniczką, która udowadniała swoją sportową wartość. Kazaszka wygrała dwa turnieje WTA 1000 i skończyła rok na 4. miejscu rankingu WTA. To dzięki swojej świetnej grze na przestrzeni ostatniego roku, nawiązała bądź przedłużyła współprace z Red Bullem oraz Yonexem.
#10. 8,8 miliona dolarów
Leylah Fernandez
NA KORCIE: 1,8 MLN dolarów POZA KORCIE: 7 MLN dolarów
Fernandez nadal czerpie korzyści z tego jak grała choćby w 2021, ale nie jest kazusem Emmy Raducanu. Kanadyjka bowiem, choć nie sprostała oczekiwaniom i nie jest czołową tenisistką touru, zdołała w tym roku zdobyć tytuł w turnieju w Hongkongu w październiku oraz pomóc reprezentacji osiągnąć sukces w Billie Jean King Cup w listopadzie. Poza kortem jej współprace robią wrażenie! Leylah związała się umowami z takimi firmami jak Lululemon, Morgan Stanley i jest ambasadorką Google Pixel.
W pierwszej dwudziestce znajdują się także Qinwen Zheng ( na #15. miejscu z 7,2 miliona dolarów), Ons Jabeur (#18. miejsce z kwotą 5,7 miliona dolarów) i Marketa Vondrousova (#20. miejsce z zarobkami rzedu 5,2 miliona dolarów). Oprócz tenisistek na liście znajdują się też piłkarki, golfistki, gimnastyczki, badmintonistka, koszykarka i zawodniczka sportów zimowych. Pełną listę będącą materiałem źródłowym tego artykułu znajdziesz tutaj.
Jak widać tenis kobiecy zajmuje wyjątkową pozycję wśród sportów uprawianych przez kobiety i to zjawisko widoczne jest w najnowszych rankingach finansowych, gdzie tenisistki dominują listy najwyżej opłacanych sportowców.
Spadek zarobków w 2023 roku
Warto zauważyć, że łączne zarobki 20. najlepiej opłacanych tenisistek w 2023 roku wyniosły 226 milionów dolarów, co stanowi spadek o 13% w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to efekt przede wszystkim braku na listach Sereny Williams oraz przerwy Naomi Osaki.
Wzrost mediany zarobków – optymistyczna perspektywa
Mimo spadku łącznych zarobków, mediana zarobków na liście najwyżej opłacanych tenisistek wzrosła do 8,5 miliona dolarów. Pokazuje to, że mimo pewnych wyzwań, kobiecy tenis nadal ma potencjał na wzrost
Dysproporcje płacowe w sporcie – daleka droga do równości
Pomimo tych postępów, różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami w sporcie pozostaje znacząca. W 2023 roku 20. najwyżej opłacanych sportowców (mężczyzn) zarobiło łącznie 1,9 miliarda dolarów, czyli ponad osiem razy więcej niż Panie.
Inicjatywy i zmiany w WTA – droga do zrównoważenia nagród
WTA Tour zobowiązała się do wyrównania nagród pieniężnych na swoich największych turniejach, co jest ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia dysproporcji płacowych. Choć osiągnięcie pełna równość może jeszcze zająć czas, to sama zapowiedź zmiany jest krokiem w dobrym kierunku.
Newsroomer
depositphotos.com