Hubert Hurkacz w półfinale halowego turnieju ATP 250 w Marsylii. Polak „wyszarpał” awans po obronie piłki meczowej!

Hubert Hurkacz. Fot. Open 13 Provence

Najwyżej rozstawiony w imprezie Hubert Hurkacz (11. ATP) po piątkowym zwycięstwie ze Szwedem Mikaelem Ymerem (69. ATP) zameldował się w półfinale halowego turnieju ATP 250 Open 13 Provence 2023 w Marsylii (kort twardy, pula nagród 784 830 euro). W ćwierćfinale najlepszy obecnie polski tenisista po bardzo trudnej batalii, w której obronił piłkę meczową, pokonał najlepszego obecnie tenisistę szwedzkiego 6:3, 3:6, 7:6 (6) po dwóch godzinach i 52 minutach pełnych zwrotów zmagań.

Hubert Hurkacz, podobnie jak dzień wcześniej z Leandro Riedim,  rozpoczął piątkowy mecz z Mikaelem Ymerem od straty serwisu, ale natychmiast odpowiedział re-breakiem, wykorzystując w długim gemie serwisowym rywala czwartego wypracowanego break-pointa.

W dalszej fazie seta trwała wyrównana rywalizacja, z której zwycięsko wyszedł jednak „Hubi”. Kluczowy okazał się gem szósty, w którym Polak raz jeszcze zdobył break i przewagi już nie roztrwonił, po 52 minutach wygrywając seta otwarcia 6:3.

Druga odsłona meczu, niestety, nie potoczyła się po myśli turniejowej „jedynki”. Tym razem Hubert Hurkacz stracił serwis w gemie czwartym, a ponieważ sam nie wykorzystał break-pointów ani w gemie pierwszym, ani w piątym – tenisista szwedzki prowadził już 4:1. Później szanse na break mieli jeszcze obaj tenisiści (Mikael Ymer dwie w gemie szóstym, Hubert Hurkacz jedną w gemie siódmym), więcej przełamań w secie II nie było i seta, po zwycięstwie 6:3, zapisał na swoim koncie Szwed.

W zaistniałej sytuacji o wyniku meczu ćwierćfinałowego i awansie do półfinału zadecydował set III. W rozstrzygającej partii meczu „Hubi” jako pierwszy zdobył break, po którym prowadził 3:1, lecz rywal natychmiast odpowiedział przełamaniem powrotnym. Obaj tenisiści mieli jeszcze następnie szanse na zdobycie kluczowego przełamania, lecz ostatecznie breaków już nie było i o wszystkim przesądził tie-break trzeciej odsłony ćwierćfinału. Hubert Hurkacz był w trudnym położeniu w gemie 11.,  ale na szczęście obronił break-pointa.

Tie-break okazał się bardzo dramatyczny i wydawało się, że to niżej notowany Mikael Ymer przechyli szalę zwycięstwa na swoją korzyść, Hubert Hurkacz przegrywał już bowiem ze stratą minibreaka 2:4, a następnie 3:5. Zwłaszcza akcja przegrana przy własnym serwisie na 3:5 mogła być dla Polaka bardzo kosztowna, bo wprawdzie Hubert Hurkacz  kolejną akcją przy własnym podaniu zmniejszył prowadzenie rywala do 5:4, ale teraz serwis przeszedł w ręce Szweda i gdyby Mikael Ymer obie akcje, rozpoczynane własnym podaniem, wygrał – byłby w półfinale. Już pierwszą akcję przy serwisie rywala na swoją korzyść rozstrzygnął jednak Hubert Hurkacz i szanse się wyrównały. W kluczowym momencie serwis nie zawiódł Polaka, który najpierw obronił meczbola, a za chwile sam wypracował piłkę meczową, co zaś jeszcze ważniejsze, swojego meczbola wykorzystał, zdobywając decydujące miniprtzełamanie!

Dzięki temu Hubert Hurkacz wygrał decydujący tie-break 8:6, rozstrzygający III set ćwierćfinału 7:6 (6) i wygrywając piątkowy mecz 6:3, 3:6, 7:6 (6), a tym samym zameldował się w półfinale turnieju ATP 250 Open 13 Provence 2023 w Marsylii.

Był to trzeci mecz Huberta Hurkacza z Mikaelem Ymerem, a Polak wygrał po raz drugi.

Półfinałowym przeciwnikiem „Hubiego” będzie w sobotę reprezentant Kazachstanu Alexander Bublik (50. ATP), który w ćwierćfinale sprawił w piątek małą niespodziankę, eliminując po zwycięstwie 7:5, 3:6, 7:6 (6) wyżej notowanego, rozstawionego w Marsylii z „czwórką” Bułgara Grigora Dimitrowa (25. ATP). W tie-breaku decydującego III seta Dimitrow prowadził 6:4, ale nie wykorzystał dwóch piłek meczowych, w tym pierwszej przy własnym serwisie. Następnie Bublik, już własnym podaniem, obronił drugiego meczbola, po czym – wygrywając akcję przy własnym podaniu – wypracował piłkę meczową dla siebie. Nią reprezentant Kazachstanu zakończył ćwierćfinałowy mecz zwycięstwem, zdobywając przy piłce meczowej decydujący minibreak.

Hubert Hurkacz i Alexander Bublik zmierzą się ze sobą po raz szósty. Bilans 4:1 dla Polaka, który wygrał cztery poprzednie potyczki z Kazachem, w tym ostatnią, dramatyczną, 1 stycznia 2023 roku 7:6 (8), 4:6, 6:3, podczas spotkania Polska – Kazachstan w fazie grupowej United Cup 2023 w Brisbane w Australii.

Wyniki ćwierćfinałów

Hubert Hurkacz (1) – Mikael Ymer (Szwecja) 6;3, 3:6, 7:6 (6)
Alexander Bublik (Kazachstan) – Grigor Dimitrow (Bułgaria, 4)  7:5, 3:6, 7:6 (6)
Benjamin Bonzi (Francja) – Alex de Minaur (Australia, 3) 6:2, 6:4
Arthur Fils (Francja) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria) 6:2, 6:3

Pary półfinałowe

Hubert Hurkacz – Alexander Bublik
Benjamin Bonzi – Arthur Fils

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Weronika Falkowska to tegoroczna podwójna mistrzyni Polski. Fot. Polski Związek Tenisowy

Weronika Falkowska. Lis na korcie

Lubię gotować. Specjalność zakładu? Makaron ryżowy z krewetkami, cukinia i suszonymi pomidorami – mówi Weronika Falkowska w rozmowie z Józefem Heroldem. Pierwszy telefon po wygranym