Kamil Majchrzak zawieszony za nielegalny doping

Kamil Majchrzak.

International Tennis Integrity Agency (ITIA) tymczasowo zawiesiła w piątek Kamila Majchrzaka (78. ATP) za stosowanie nielegalnego dopingu. Podczas tegorocznych startów w Azji w organizmie 26-letniego polskiego tenisisty stwierdzono niedozwolone środki. Majchrzak zapowiedział walkę o oczyszczenie z zarzutów.

W czwartek Kamil Majchrzak zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie, dotyczące pozytywnego wyniki testu antydopingowego, w którym czytamy: „Zmuszony jestem przekazać niezwykle trudną i druzgocącą dla mnie informację. W październiku i listopadzie 2022 roku przeszedłem kontrole antydopingowe, których wynik okazał się być pozytywny. Z całą stanowczością podkreślam, iż nigdy, przenigdy świadomie nie zażyłem żadnej zakazanej substancji.

Pozytywny wynik jest dla mnie ogromnym szokiem, tym bardziej, iż nie wiem, w jaki sposób niedozwolona substancja znalazła się w moim organizmie. Rozpocząłem najtrudniejszą walkę w moim życiu – walkę o udowodnienie swojej niewinności i powrót do sportu, który kocham.”

International Tennis Integrity Agency (ITIA) potwierdza, że ​​polski tenisista został tymczasowo zawieszony na podstawie artykułu 7.12.1 tenisowego programu antydopingowego 2022 (TADP). ITIA przesłała zawodnikowi wstępne zawiadomienie o naruszeniu przepisów antydopingowych 30 listopada 2022 r. na podstawie Artykułu 2.1 Programu (obecność substancji zabronionej w próbce zawodnika) i/lub Artykułu 2.2 (Użycie substancji zabronionej bez ważny TUE).

Majchrzak dostarczył próbki podczas trzech imprez – Sofia Open we wrześniu, Japan Open w październiku i FILA Open Seoul Challenger w październiku. Próbki z każdego z tych testów podzielono na próbki A i B, a późniejsza analiza próbek A wykazała, że:

  • Jedna próbka zawierała SARM S-22 i metabolit LGD-4033
  • Dwie próbki zawierały SARM S-22 i metabolity agonisty PPARδ

SARM S-22, LGD-4033 i PPARδ to substancje wymienione na liście zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) 2022. Niekorzystne wyniki analityczne dla substancji niewyszczególnionych wiążą się z obowiązkowym tymczasowym zawieszeniem.

Gracz ma prawo zażądać przeanalizowania próbek B w celu sprawdzenia, czy potwierdzają one ustalenia próbki A. W czasie tymczasowego zawieszenia nie może brać udziału w jakichkolwiek imprezach tenisowych organizowanych przez międzynarodowe i krajowe władze tenisa.

Oświadczenie Kamila Majchrzaka.
Oświadczenie Kamila Majchrzaka.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Mistrzyni US Open 2021 wraca do gry!

Emma Raducanu otrzymała „dziką kartę” od organizatorów ASB Classic – turnieju rangi WTA 250, odbywającego się w nowozelandzkim Auckland. Oznacza to, że 21-latka powróci do rywalizacji w tourze po ośmiomiesięcznej

Caroline Wozniacki jedyny - jak na razie - tytuł wielkoszlemowy zdobyła podczas Australian Open 2018. Fot. Australin Open

„Dzikie karty” do Australian Open 2024

W dniach 14-28 stycznia w Melbourne rozgrywany będzie pierwszy w sezonie 2024 turniej wielkoszlemowy. Organizatorzy Australian Open 2024 przyznali już pierwsze „dzikie karty”. Jedną otrzymała