Carlos Alcaraz pokonał Huberta Hurkacza w Toronto

Carlos Alcaraz, mistrz Wimbledonu nie przegrał meczu od 9 czerwca, kiedy to w półfinale Roland Garros uległ Novakovi Djokovicovi. Fot. National Open Bank/ATP Tour

Hubert Hurkacz (17. ATP) nie sprostał liderowi światowego rankingu Carlosowi Alcarazowi, przegrywając 3:6, 7:6(2), 7:6(3) w 3. rundzie (1/8 finału) turnieju National Bank Open Presented by Rogers, rozgrywanego na twardych kortach w Toronto (pula nagród: 6 600 000 USD). Rozstawiony z numerem pierwszym Hiszpan w ćwierćfinale ATP Masters 1000 Canadian Open zmierzy się z Tommy Paulem (USA, 14. ATP).

Niezwykle zacięty mecz. Brawa dla Huberta Hurkacza od publiczności.

Do tej pory obaj Hubert Hurkacz i Carlos Alcaraz spotkali się tylko raz, w ubiegłym roku w półfinale ATP Masters 1000 w Miami. Na Florydzie, także na twardej nawierzchni, lepszy w dwóch tie-breakach okazał się Hiszpan, który zwyciężył 7:6(5), 7:6(2). Wówczas żadnemu z graczy nie udało się przełamać serwisu rywala, a zarówno Alcaraz jak i Hurkacz mieli ku temu po trzy szanse. Przypomnijmy także, że w pierwszym tie-breaku nasz najlepszy tenisista prowadził 5-3, ale potem przegrał cztery piłki pod rząd.

Konsekwencją tej porażki dla Hubiego był nie obroniony tytuł, który zdobył w Miami w 2021 roku. Teraz sytuacja niemal się powtórzyła, bo porażka w 1/8 finału w Toronto oznacza, że 26-letni tenisista z Wrocławia nie obroni 600 punktów do rankingu ATP, które wywalczył przed rokiem dochodząc w Kanadzie do finału.

Oczywiście zdecydowanym faworytem pojedynku w Toronto, którego stawką był awans do ćwierćfinału, także u bukmacherów, był lider światowego rankingu – Carlos Alcaraz, który w tym roku triumfował na Wimbledonie, a rok temu w US Open. Jego wygraną na Hubertem Hurkaczem wyceniano po kursie 1,18-1,20, natomiast zwycięstwo Polaka na 5,20-5,75.

Dobry początek Hurkacza, ale zły koniec

Pojedynek lidera rankingu ATP i byłego numeru 9. na tejże liście (aktualnie Hurkacz zajmuje 17. pozycję) rozgrywano rzecz jasna na korcie centralnym – Sobeys Stadium, który może pomieścić 12 500 widzów.

W pierwszym secie wystarczyło jedno przełamanie serwisu, którego Hubert dokonał w pierwszym secie i wyszedł szybko na prowadzenie 3:0. Potem bronił dwa break pointy, ale wciąż prowadził 4:1 i skończył seta 6:2 po 33 minutach gry.

Druga partia zaczęła się idealnie dla 26-letni tenisista z Wrocławia, bo znów przełamał Alcaraza. Niestety chwilę później stracił gema przy własnym podaniu i zrobiło się po jeden. Potem do tie-breaka obaj tenisiści wygrywali swoje podania. Szkoda tylko zmarnowanych dwóch break pointów dla Hubiego przy stanie po trzy. W trzynastym gemie Hiszpan szybko zdobył przewagę i od stanu 5:1 w tie-breaku nie dał szans naszemu tenisiście. Wyrównał stan meczu na po jeden w setach po godzinie i ośmiu minutach gry.

W decydującym secie Alcaraz znów przejął rolę na korcie. W trzecim secie gemie przy pierwszej szansie przełamał serwis naszego tenisisty, a potem zrobił to ponownie w siódmym gemie i było już 5:2 dla lidera światowego rankingu. Nikt wtedy nie przypuszczałby, że po obronieniu dwóch piłek meczowych nasz tenisista wyrówna na po pięć! W końcu doszło do tie-breaka, ale tutaj gracz z Hiszpanii okazał się bezwzględny i wygrał go do trzech.

Passa Alcaraza trwa

Tegoroczny mistrz Wimbledonu nie przegrał meczu od 9 czerwca, kiedy to w półfinale Roland Garros uległ Novakovi Djokovicovi. Alcaraz ma na koncie serię 16 zwycięskich meczów z rzędu.

Natomiast w turnieju w Toronto Huberta Hurkacza czeka jeszcze mecz w grze podwójnej. W parze z Chorwatem Mate Pavicem nasz tenisista zagra o awans do półfinału z parą Kevin Krawietz/Tim Puetz (Niemcy).

W singlu naszego najlepszego tenisistę zobaczymy w przyszłym tygodniu, podczas kolejnego turnieju rangi ATP Masters 1000 – Western&Southern Open, rozgrywanego w Cincinnati.

(PAW)

Wyniki 1/8 finału ATP Masters 1000 w Toronto

Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 37. ATP) – Casper Ruud (Norwegia, 5. ATP) 7:6(4), 4:6, 7:6(4)

Alex de Minaur (Australia, 18. ATP) – Taylor Fritz (USA, 9. ATP) 6:7(7), 6:4, 6:1

Mackenzie McDonald (USA, 59. ATP) – Milos Raonic (Kanada, 545. ATP) 6:3, 6:3

Daniił Miedwiediew (3. ATP) – Lorenzo Musetti (Włochy, 19. ATP) 6:4, 6:4

Gael Monfils (Francja, 276. ATP) – Aleksandar Vukic (Australia, 62. ATP) 6:4, 6:4

Tommy Paul (USA, 14. ATP) – Marcos Giron (USA, 70. ATP) 6:3, 6:2

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1. ATP) – Hubert Hurkacz (Polska, 17. ATP) 6:3, 7:6(2), 7:6(3)

Jannik Sinner (Włochy, 8. ATP) – Andy Murray (Wielka Brytania, 40. ATP) – walkower