BNP Paribas Open 2024. Szlagier dla Alcaraza. Pierwsza w sezonie porażka Sinnera

Carlos Alcaraz pokonał Jannika Sinner. Fot. BNP Paribas Open 2024

Przed nami ostatni dzień jednego z najważniejszych turniejów w tenisowym kalendarzu – BNP Paribas Open w Indian Wells w amerykańskim stanie Kalifornia, o randzie imprezy WTA 1000 oraz ATP Masters 1000 (nawierzchnia twarda). W niedzielę 17 marca 2024 poznamy triumfatorów w grze pojedynczej. Najpierw o godzinie 19 polskiego czasu (więcej czytaj: Finał Świątek – Sakkari. Będzie 19 tytuł Igi?) ma się rozpocząć finał gry pojedynczej kobiet, w którym Iga Świątek, liderka światowego rankingu tenisistek, zmierzy się z Greczynką Marią Sakkari (9. WTA). Polka zagra o drugi w karierze tytuł mistrzowski w turnieju w Indian Wells określanym mianem piątej lewy Wielkiego Szlema i zarazem 19. w karierze tytuł mistrzowski w imprezie głównego cyklu WTA Tour w grze pojedynczej. Po tenisistkach na kort centralny w Indian Wells wyjdą tenisiści. W finale gry pojedynczej mężczyzn broniący tytułu wicelider rankingu ATP Hiszpan Carlos Alcaraz zmierzy się z rosyjskim tenisistą Daniiłem Miedwiediewem (4. ATP)

Hiszpan pozostanie wiceliderem rankingu ATP

W sobotę wyłonieni zostali finaliści gry pojedynczej mężczyzn. W szlagierowym meczu Hiszpan Carlos Alcaraz obrońca tytułu, wicelider światowego rankingu tenisistów, pokonał 1:6, 6:3, 6:2 Włocha Jannika Sinnera. Tenisista włoski, m. in. mistrz wielkoszlemowego Australian Open 2024, doznał tym samym pierwszej porażki w sezonie 2024, po serii 16. wygranych meczów. Jannik Sinner po tym jak w secie otwarcia zdominował Carlosa Alcaraza, w dwóch pozostałych partiach półfinału wyraźnie ustępował tenisiście z Murcji. W drugiej partii mecz Włoch miał jeszcze możliwość powrócić do gry, ale nie wykorzystał  break-pointa w gemmach siódmym oraz dziewiątym. W rozstrzygającej partii, Jannik Sinner nie miał już żadnej okazji na przełamanie serwisu coraz lepiej i pewniej grającego Hiszpana. Carlos Alcarbaz zwyciężył po dwóch godzinach i trzech minutach zmagań.

Gem, set, mecz Alcaraz.

Dzięki sobotniemu, zwycięstwu, bez względu na wynik finału Carlols Alcaraz pozostanie po turnieju w Indian Wells wiceliderem rankingu ATP. Gdyby w sobotę wygrał Jannik Sinner, on byłby od poniedziałku 18. marca 2p024. drugą rakietą męskiego tenisa na świecie.

Dodać możemy, że podczas BNP Paribas Open 2023, Carlos Alcaraz także pokonał Jannika Sinnera, wówczas 7:6, 6:3 i aż do soboty było to jego ostatnie zwycięstwo z tym przeciwnikiem.

Trzy sety i wygrana Daniiła

Tę niesamowitą wymianą wygrywa Daniił Miedwiediew.

W drugim półfinale Daniił Miedwiediew, podobnie jak Carlos Alcaraz,  przegrał wysoko pierwszy set meczu 1:6, by odwrócić przedbieg rywalizacji na korcie i ostatecznie pokonać Amerykanina Tommy’ego Paula 1:6, 7:6 (3), 6:2. W secie drugim Amerykanin, który seta otwarcia wygrał zdecydowanie – mimo, że przegrywał z podwójną stratą serwisu 0;4 – zdołał odrobić straty doprowadzając po obronie w 12. gemie dwóch piłek setowych do tie-breaka, w którym jednak nie dał rady urodzonemu w Moskwie tenisiście rosyjskiemu. od wyniku 3:2 na swoją korzyść tracąc pięć punktów z rzędu, w tym trzy (na 3:3, 3:4 oraz przy piłce setowej, przy własnym serwisie. W rozstrzygającym secie trzecim Tommy Paul  już wyraźnie ustępował wyżej notowanemu rywalowi.  W decydującym secie Daniił Miedwiediew zdobył break na 1:0 oraz 4:1, sam natomiast nie stracił podania, w gemach szóstym oraz ostatnim ósmym broniąc po dwa break-pointy.

Ten półfinał trwał dwie godziny, 25 minut.

Mistrzynie gry podwójnej

Hsieh Su-wei i Elise Mertens mistrzynie gry podwójnej turnieju w Indian Wells. BNP Paribas Open 2024
Hsieh Su-wei i Elise Mertens mistrzynie gry podwójnej turnieju w Indian Wells. BNP Paribas Open 2024

Wcześniej rozegrany został w sobotę finał gry podwójnej kobiet. Mistrzyniami turnieju, WTA 1000 BNP Paribas Open 2024 zostały, potwierdzając swą supremację w sezonie Hsieh Su-wei i Elise Mertens (Chińskie Tajpej/Belgia). Najwyżej rozstawione w imprezie w Kalifornii tenisistka z Tajwanu oraz Belgijka, które w takiej właśnie kolejności zajmują dwie czoło/we lokaty w rankingu WTA deblistek, w finale w Indian Wells, pokonały w dwóch setach 6:3, 6:4, rozstawiony z numerem trzecim duet australijsko-czeski Storm Hunter/Katerina Siniakova.