Tytuł duetu Maikel De Boes/Piotr Galus, dwa finały Zuzanny Pawlikowskiej

Bardzo udany tydzień, choć nie zakończony ostatecznie zdobyciem tytułu mistrzowskiego, ma za sobą 18-letnia Zuzanna Pawlikowska. Fot. Archiwum Zuzanna Pawlikowska

Choć sezon 2023 w tenisie tenisie kobiet, przynajmniej ten oparty na kalendarzu WTA zakończył się po WTA Finals Cancun 2023 w poniedziałek 6 listopada, a następnie mieliśmy jeszcze finałowy turniej Billie Jeana King Cup 2023, zaś w tenisie mężczyzn sezon oparty na kalendarzu imprez ATP, zakończy się w niedzielę 19 listopada, a pozostały jeszcze do rozegrania finałowy turniej Puchary Davisa (21-26 listopada) oraz turniej Next Gen (28 listopada – 2 grudnia), nie znaczy to, że na światowych kortach nie odbywają się inne imprezy niższej rangi, a więc challengery WTA oraz ATP i turnieje ITF. Właśnie w imprezach ITF w mijającym tygodniu z niezłym skutkiem – cztery finały, jeden tytuł – występowali Biało-Czerwoni. Piotr Galus, który występując w parze z Belgiem Maikelem De Boesem triumfował w grze podwójnej imprezy ITF M15 w Santo Domingo na Dominikanie. Bardzo udany tydzień, choć nie zakończony ostatecznie zdobyciem tytułu mistrzowskiego, ma za sobą 18-letnia Zuzanna Pawlikowska, która uczestniczyła w turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk w Egipcie.

Wygrana Piotra Galusa na Dominikanie

Ze zdobycia tytułu mistrzowskiego cieszyć mógł się w niedzielę Piotr Galus, który występując w parze z Belgiem Maikelem De Boesem triumfował w grze podwójnej imprezy ITF M15 w Santo Domingo na Dominikanie.

W spotkaniu decydującym o zdobyciu tytułu, belgijsko-polska para zmierzyła się w niedzielę późnym popołudniem z rozstawionym z numerem trzecim duetem tenisistów z Ghany Abraham Asaba/Isaak Nortey, po wyrównanym, trwającym 2 godziny, 31 minut meczu wygrywając 7:5, 6:4.

Wcześniej belgijsko-polska para pokonała Dominikańczyków Roberto Cida Subervi i Emmanuela Munoza 6:4, 6:3, a następnie najwyżej rozstawioną parę dominikańsko-japońską Peter Bertran/Kosuke Ogura Ogura2:6, 6:3, 10:8. W półfinale duet Piotr Galus/Maikel De Boes nie musiał wystąpić, bowiem rozstawiona z czwórką para rosyjsko-niemiecka Alexander Chepik/Tim Ruehl oddała mecz walkowerem.

Dodajmy jeszcze, że dzięki udanemu występowi na Dominikanie Piotr Galus powróci do rankingu ATP deblistów. Z  kolei dzięki punktom zdobytym w Santo Domingo do rankingu ATP w grze pojedynczej powróci Marcel Kamrowski.

Udany tydzień Zuzanny Pawlikowskiej

Bardzo udany tydzień, choć nie zakończony ostatecznie zdobyciem tytułu mistrzowskiego, ma za sobą 18-letnia Zuzanna Pawlikowska (1364. WTA), która uczestniczyła w turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk w Egipcie (korty twarde, 15 tys. dolarów w puli nagród). Polka zarówno w grze pojedynczej, jak i w grze podwójnej dotarła do finału.

W grze pojedynczej Zuzanna Pawlikowska musiała uczestniczyć w dwustopniowych kwalifikacjach, w których była najwyżej rozstawiona i przebrnęła je pokonując Białorusinkę Sofię Gapankovą (bez rankingu) 6:1, 6:1 oraz Czeszkę Amy Suchą (br) 3:6, 6:2, 10:8.

W turnieju głównym Pawlikowska wygrała z Rosjanką Elizavetą Kokliną (1325 WTA) 6:1, 6:1, z rozstawioną z czwórką Holenderką Anouck Vrancken Peeters (959 WTA) 3:6, 6:4, 6:3, choć w decydującym secie przegrywała 1:3, w ćwierćfinale uporała się zwyciężając 6:2, 6:4 ze Słowaczką Mią Chudejovą (1267 WTA) 6:2, 6:4, a w półfinale straciła tylko trzy gemy w meczu, z Rosjanką Margaritą Skryabinę (br), którą pokonała 6:2, 6:1.

Dopiero w niedzielnym finale Zuzannę Pawlikowską zatrzymała inna Rosjanka, rozstawiona z ósemką Alisa Kummel (1164. WTA), która sięgnęła po tytuł po zwycięstwie 7:5, 7:6 (3).

Zuzanna Pawlikowska i Egipcjanka Yasmin Ezzat zagrały w finale turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk. Fot. Archiwum Zuzanna Pawlikowska
Zuzanna Pawlikowska i Egipcjanka Yasmin Ezzat zagrały w finale turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk. Fot. Archiwum Zuzanna Pawlikowska

W grze podwójnej Zuzanna Pawlikowska i Egipcjanka Yasmin Ezzat były rozstawione z numerem drugim i w drodze do finału nie straciły seta zwyciężając kolejno duety: Tian Xin Chang /Ju-Yun Jeng (Chińskie Tajpej, WC) 6:2, 6:1, Katie Dyson/Yasmine Wagner (Niemcy/Wielka Brytania) 6:0, 6:1 oraz Alyssa Reguer/Briana Szabo (Francja/Rumunia) 6:3, 6:2. W finale Zuzanna Pawlikowska i Yasmin Ezzat przegrały niestety 4:6, 0;6 z rozstawioną z czwórką parą tenisistek rosyjskich Alisa Kummel/Jekaterina Makarova.

W ten sposób to Alisa Kummel, a nie Zuzanna Pawlikowska sięgnęła po oba tytuły mistrzowskie.

Polki w Santo Domingo

W imprezie ITF W25 w Santo Domingo (Dominikana) w grze podwójnej  dobrze radziła sobie polska para Anna Hertel/Olivia Lincer. Polki po pokonaniu Giny Kondos (USA) i Kelly Williford (Dominikana) 6:1, 6:4, rozstawionego z czwórką duetu Jacqueline Cabaj Awad/Maria Fernanda Navarro (Szwecja/Meksyk) 5:7, 6:3, 10:8 oraz Amerykanek Dashy Ivanovej i Victorii Osuigwe 7:5, 6:3 zameldowały się w finale. O tytuł Anna Hertel i Olivia Lincer mialy zagrać z rozstawioną z numerem drugim parą japońsko-brazylijską Hiroko Kuwata/ Rebeca Pereira, ale z powodu opadów deszczu mecz został odwołany.

W grze pojedynczej Anna Hertel, Olivia Lincer oraz Karolina Lincer nie osiągnęły sukcesów, ale warto odnotować, że 15-letnia Karolina Lincer zadebiutowała na Dominikanie w zawodowych rozgrywkach.

Tytuł w turnieju juniorskim

Na koniec dodajmy jeszcze, że Jakub Jędrzejczak (312. ITF do lat 18) występował w mijającym tygodniu w halowym turnieju ITF juniorów w Trnawie. (ITF WTT J100 The 4th Empire Cup U18 2023 (korty twarde w hali, kategoria J100)

W grze pojedynczej Polak dotarł do ćwierćfinału, a w grze podwójnej, w 2 parze z Czechem Filipem Hanzelinem sięgnął po tytuł mistrzowski.

W drodze po tytuł para czesko- polska wygrała kolejno ze Słowakami Jakubem Medvedem i Tomasem Talajką 5:7, 6:1, 10:6, z duetem słowacko-czeskim Xavier Jakubović/ Jan Klimas 6:3, 7:6 (4), z parą ukraińską Witalij Hnidets/Andriej Poritski 6:3, 6:2 oraz w finale z Chorwatem Duje Markoviną i Rumunem Matejem Todoranem 6:4, 6:2.

Krzysztof Maciejewski

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Podobne wiadomości

Drużynowy, pięciodniowy turniej finałowy rozegrany został na początku czerwca na kortach AZS w Poznaniu. Fot. Veronika Makhnyk

Kobieca i męska drużyna Politechniki Gdańskiej zdobyły złote medale Akademickich Mistrzostw Polski 2026. Drużynowy, pięciodniowy turniej finałowy rozegrany został na początku czerwca na kortach AZS …

Maks Kaśnikowski awansował do drugiej rundy Enea Poznań Open 2026. Fot. Paweł Rychter

Maks Kaśnikowski awansował do drugiej rundy Enea Poznań Open 2026. Zwycięzca poznańskiej Challengera ATP sprzed dwóch lat pokonał w pierwszym pojedynku Włocha Lorenzo Giustino …

Karol Majchrzak (WKT Mera Warszawa) w tym tygodniu zadebiutował w gronie TOP 50 najlepszych tenisistów, awansując w poniedziałek na 47. miejsce. We wtorek, dzięki statusowi „special exemple” …

Cztery polskie tenisistki awansowały z eliminacji do głównej drabinki singlowej ITF W35 Bolszewo. Impreza rozgrywana na kortach Morskiego Towarzystwa Tenisowego to pierwszy w tym sezonie turniej cyklu …